Rok temu wojewoda przejął dyspozytornie pogotowia. Od tego czasu odebrały prawie milion zgłoszeń

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
"Teraz będziemy mieć trzy dyspozytornie, wszystkie w gestii wojewody" (wideo z grudnia 2020 roku)
"Teraz będziemy mieć trzy dyspozytornie, wszystkie w gestii wojewody" (wideo z grudnia 2020 roku)
Adam Struzik / Facebook
"Teraz będziemy mieć trzy dyspozytornie, wszystkie w gestii wojewody"Adam Struzik / Facebook

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumował rok od przejęcia przez jego urząd dyspozytorni pogotowia na Mazowszu. Jak wyliczono, w 2021 roku dyspozytorzy w Warszawie, Radomiu i Siedlcach odebrali prawie milion połączeń.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, od 1 stycznia 2021 roku wojewodowie przejęli dyspozytornie medyczne prowadzone dotychczas przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumował rok działalności dyspozytorni medycznych. - Uruchomiliśmy w tym czasie bezpieczną, cyfrową łączność radiową, która zapewnia komunikację dyspozytorów medycznych z Zespołami Ratownictwa Medycznego pracującymi w karetkach, a także Szpitalne Oddziały Ratunkowe - powiedział.

W czasie pandemii sięgają po rezerwę zespołów medycznych

W sumie w trzech dyspozytorniach jest 31 stanowisk. W 2021 roku dyspozytorzy odebrali 948 444 połączenia telefoniczne. - W wyniku prowadzonego wywiadu i analizy sytuacji 406 294 razy wysłali Zespoły Ratownictwa Medycznego do pacjentów, którzy potrzebowali pomocy - podsumował Radziwiłł. Na terenie Mazowsza są 202 stałe ZRM rozmieszczone zgodnie z planem w całym województwie. - Niekiedy w czasach covidowych sięgamy po rezerwę. I właśnie tak jest właśnie w tej chwili - zaznaczył wojewoda.

Już wiadomo, że na terenie Mazowsza działać będzie dodatkowych 17 zespołów ZRM. W styczniu uruchomione zostały zespoły, które będą stacjonować w: Legionowie, Pruszkowie, Siedlcach oraz kilka w Warszawie (Bemowo, Ursus, Rembertów), jak również w Przysusze. Kolejne dziewięć zostanie uruchomionych w lutym. Będą stacjonować w Legionowie, Węgrowie, Wildze, Garwolinie, Radomiu, Orońsku, Grójcu, Zwoleniu i Błoniu. W marcu jeszcze jeden w Kozienicach. - To dodatkowo wzmocni możliwości działania ratownictwa medycznego w okresie covidowym - podkreślił Konstanty Radziwiłł.

W tym roku 350 milionów złotych na ratownictwo medyczne

Wojewoda zaznaczył, że w 2021 roku na potrzeby ratownictwa medycznego wydano prawie 300 milionów złotych. Ta kwota w związku z różnymi, dodatkowymi działaniami wzrośnie w tym roku do 350 milionów. Więcej pieniędzy zostanie też przeznaczonych na funkcjonowanie dyspozytorni medycznych. W ubiegłym roku były to 23 miliony złotych, w tym 27 milionów. - Bardzo nam zależy na jakości pracy dyspozytorni medycznych - wskazał wojewoda.

Największa dyspozytornia w Warszawie do tej pory odebrała prawie pół miliona połączeń, z czego ponad 220 tysięcy zakończyło się wysłaniem Zespołów Ratownictwa Medycznego. Na każdej zmianie pracuje w niej 15 dyspozytorów. W dyspozytorni w Siedlcach odebrano prawie 200 tysięcy połączeń, z czego 60 tysięcy zakończyło się wyjazdami ZRM. Pracuje tam nieustannie 6 dyspozytorów na zmianie. W Radomiu było to prawie 300 tysięcy połączeń, z czego zespoły ZRM wyjechały do 120 tysięcy zgłoszeń. Pracuje tam 10 dyspozytorów na zmianę. - Wszystko to wzmocnione jest dyżurem 24-godzinnym wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który ma możliwość podglądu pracy ZRM - podkreślił Radziwiłł.

Jak zaznaczył, dyspozytorzy są na bieżąco dokształcani, biorą też udział w szkoleniach organizowanych przez wojewodę. Są także pod opieką psychologa.

Dyspozytorzy, Zespoły Ratownictwa Medycznego, SOR-y i koordynator połączeni są z systemem wspomagania dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. - To system jednolity dla całej Polski - podkreślił Radziwiłł, dodając, że system działa tak, że nie jest istotne, w którym miejscu dyspozytor się znajduje w stosunku do miejsca, z którego dzwoni osoba potrzebująca pomocy.

Kryzys w pogotowiu i protesty

W ubiegłym roku informowaliśmy też wielokrotnie o problemach w warszawskim pogotowiu. Jesienią ratownicy medyczni protestowali przeciwko niskim wynagrodzeniom i złym warunkom pracy. Kryzys w pogłębiała pandemia COVID-19. U szczytu jesiennej fali, karetki były odsyłane nawet 100 kilometrów poza stolicę. Zdaniem ratowników medycznych, w szpitalach brakowało miejsc dla zakażonych pacjentów.

Jedni odchodzili, drudzy brali zwolnienia lekarskie. Byli przemęczeni, pracowali ponad normę. W kulminacyjnym momencie do pacjentów nie wyjeżdżało w stolicy nawet kilkadziesiąt zespołów dziennie. 1 września ponad połowa karetek nie wyjechała do zdarzeń. Do wypadków dysponowano śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które lądowały na ulicach Warszawy: m.in. na placu Konstytucji. Został wezwany wówczas do kolizji drogowej.

Jednego dnia wypowiedzenie miało złożyć około 60 osób. Zdarzało się też, że osoby wymagające hospitalizacji na SOR wieźli strażacy. Natomiast wojewoda mazowiecki poprosił o wsparcie wojsko. Chodziło o skierowanie do pracy w karetkach od 2 do 16 września żołnierzy posiadających kwalifikację ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu.

Jeszcze we wrześniu, podczas kontroli poselskiej w stołecznym pogotowiu okazało się, że pracuje w nim ponad 570 ratowników, z czego tylko sześciu jest zatrudnionych na etat. Reszta ma umowy cywilnoprawne.

katke/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl