Rejs po Wiśle, kolacja w tramwaju, słupek parkingowy. Warszawskie licytacje dla WOŚP

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o 30. Finale WOŚP
Trzaskowski o 30. Finale WOŚPTVN24
wideo 2/8
Trzaskowski o 30. Finale WOŚPTVN24

30 Finał WOŚP w Warszawie. Na licytację miasto przeznaczyło m.in. słynny świąteczny plakat z hasłem "Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego", z podpisem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maskotkę z Igrzysk Olimpijskich w Tokio z zaproszeniem na lunch z medalistką w wioślarstwie czy rejs po Wiśle statkiem Inna Bajka.

TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

ZOBACZ SPECJALNY PORADNIK: JAK WESPRZEĆ WOŚP BEZ WYCHODZENIA Z DOMU>>>

- Warszawa jak zawsze z radością włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zapraszamy do niej wszystkich, bez wyjątku, zgodnie z duchem naszego świątecznego plakatu – zachęca do udziału do udziału prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym ratusza. I dodaje: - Dla mnie święta Bożego Narodzenia to święto dobra, bliskości i życzliwości. A kolejnym świętem dobra i solidarności między ludźmi jest coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podpisuję się pod tym obiema rękami.

Swoje aukcje zorganizowali też wiceprezydenci oraz biura ratusza.

Prezydent Rafał Trzaskowski wystawia warszawski plakat świąteczny z własnoręcznym podpisem (ten, który wzbudził kontrowersje po prawej stronie sceny politycznej za brak motywów religijnych). Można wylicytować także podpisaną przez niego bluzę z logo "Campus Polska przyszłości".

Wiceprezydentka Renata Kaznowska ofiarowała maskotkę z Igrzysk Olimpijskich w Tokio z podpisem medalistki olimpijskiej w wioślarstwie wraz z zaproszeniem na wspólny lunch. Wiceprezydent Michał Olszewski – spinki w kształcie syrenki wraz z przypinką. Wiceprezydent Tomasz Bratek – obraz przedstawiający kamienice na warszawskiej Pradze.

Miasto wystawia ponadto na licytację rejs po Wiśle statkiem Inna Bajka – zwycięzca będzie mógł skompletować dziesięcioosobową załogę, a kapitan uraczy wszystkich opowieściami o Wiśle. Przejażdżkę po mieście najstarszym warszawskim tramwajem (z 1906 roku) wraz z grupą przyjaciół. Całodzienny spacer z miejskim dendrologiem, który podzieli się wiedzą o drzewach. Kolację w "restauracyjnym" tramwaju w towarzystwie trenera i kapitana koszykarskiej drużyny Legii Warszawa. Oryginalny miejski słupek parkingowy. Przejażdżkę w kabinie maszynisty SKM. Oraz warszawskie karty miejskie z wzorem Wielkiej Orkiestry.

Aukcje Warszawskiego Transportu Publicznego>>>

WOŚP w Warszawie. Zaczęło się w 1993 roku

Od czego zaczął się WOŚP w stolicy? Rok 1993, pierwszy finał. Na ulicach polskich miast – także Warszawy – pojawiają się wolontariusze z kartonowymi puszkami. Rano jeszcze nikt nie wie, o co chodzi, a już po południu wszyscy przechodnie chodzą z serduszkami na kurtkach albo czapkach. W Cricolandzie, wesołym miasteczku na placu Defilad, kwestują aktorzy. Zbierają pieniądze do worków, dziesiątki milionów złotych (przed denominacją dawne 10 milionów to późniejszy tysiąc złotych). Do sztabu głównego Orkiestry policjanci przynoszą kartony banknotów z wystawionych w ten sposób "mandatów". Za zebrane pieniądze (równowartość półtora miliona dolarów) WOŚP kupuje sprzęt kardiologiczny dla małych dzieci.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOŚPWTVN24 

Ratusz wspomina też finał w 2005 roku. Na placu Defilad odbył się wielki finał, który zakończyło "światełko do nieba". Miasto przekazało na licytację wiele upominków, m.in. zbiór monet upamiętniających 60. rocznicę Powstania Warszawskiego podarowany przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego i kalendarze warszawskie z jego podpisem. Na ulicach Warszawy pojawiło się dwa tysiące wolontariuszy.

Rok później ulicami w centrum miasta przebiegli biegacze w orkiestrowym biegu "Policz się z cukrzycą". W 2009 roku starterem biegu była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oprócz koncertu przed Pałacem Kultury własne finały organizowały dzielnice – Ursus, Bemowo, Ochota, Praga Południe, Wesoła, Wola.

"Orkiestra wrosła w Warszawę tak mocno, że z inicjatywy radnych Ursynowa rondo u zbiegu ulicy Płaskowickiej i Roentgena otrzymało nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - przypominają urzędnicy.

Stwórz z nami Wielką Mapę Orkiestrowych Serctvn24.pl

TRANSMISJA W TV I ONLINE. GDZIE MOŻNA OBEJRZEĆ FINAŁ WOŚP>>>

W ubiegłym roku zebrano 210 milionów złotych

W zeszłym roku finał został przesunięty o dwa tygodnie z powodu obostrzeń pandemicznych. Można było licytować słynny megafon prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Miasto włączyło się w finał wystawiając na aukcję także wspólne gotowanie z jednym z wiceprezydentów, przejażdżkę zabytkowym tramwajem w gronie znajomych, a nawet wycofany z ruchu miejski autobus.

W ubiegłym roku udało się zebrać 210 milionów złotych. Pieniądze poszły na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Orkiestra wróciła z koncertem na plac Defilad. W poprzednich latach z powodu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej imprezy odbywały się na pl. Bankowym i pl. Teatralnym.

W tym roku przypada jubileuszowy, 30. finał Orkiestry. Zebrane pieniądze pójdą na sprzęt do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Rokrocznie na oddziały okulistyczne w Polsce trafia kilkanaście tysięcy pacjentów. Orkiestra planuje kupić m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, mikroskopy, stoły operacyjne.

Tak powstaje centrum dowodzenia WOŚP na stołecznym Placu Defilad
Tak powstaje centrum dowodzenia WOŚP na stołecznymplacu DefiladTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP