Przebudowa Środkowej. Konserwator spotkał się z aktywistami

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Ulica Środkowa ma przejść zmiany
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plUlica Środkowa ma przejść zmiany

Prascy aktywiści spotkali się z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Tematem była przebudowa ulicy Środkowej, na którą zgody nie wydał właśnie Jakub Lewicki.

Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi chce zapobiec wyrzuceniu do kosza projektu zmiany fragmentu Środkowej w woonerf (ulicę - podwórzec z zielenią i ławkami). Swoją zgodę na prace wycofał Jakub Lewicki, Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków. Stwierdził, że sytuację zmienił wpis ulicy do rejestru zabytków (wcześniej była tylko w ewidencji). Jakub Lewicki stwierdził m.in., że najpierw należy przeprowadzić remonty kamienic, a dopiero później ulicy.

Aktywiści zaproponowali spotkanie w tej sprawie. Obie strony poinformowały właśnie o efektach rozmów. "Cieszymy się, że pod egidą konserwatora udało się spotkać i konstruktywnie porozmawiać. O takie spotkanie i podjęcie dialogu apelowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Widzimy, że jest pole do utrzymania tej inwestycji" - napisali po spotkaniu aktywiści z Porozumienia Dla Pragi.

O tym, że jest szansa na porozumienie, poinformował również Jakub Lewicki. "Spotkanie odbyło się w bardzo dobrej atmosferze. Uczestnicy zgodzili się, że konieczna jest rewitalizacja tej ulicy i że obecnie ulica Środkowa jest wpisana do rejestru zabytków, a urząd konserwatorski musi działać na gruncie obowiązującego prawa. Wszystkie strony ze zrozumieniem wysłuchały swoich racji i uznały za konieczne kontynuowanie rozmów. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami zamawiającego Miasta Stołecznego Warszawa w celu wypracowania dalszych działań i konkretnych rozwiązań związanych z przebudową ulicy, które będą chronić jej wartości zabytkowe" - napisał.

"Dziękuję bardzo za konstruktywną rozmowę i uznanie, że przedstawiciele organizacji społecznych, mających odmienne opinie, mogą ze zrozumieniem słuchać swoich racji. Wierzę, że porozumienie jest w pełni możliwe" - dodał.

Wstrzymana inwestycja

W 2017 roku projekt autorstwa pracowni architektonicznej WXCA wygrał konkurs ogłoszony przez miasto. W 2018 roku podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Koncepcja na tym etapie została pozytywnie zaopiniowana zarówno przez wojewódzkiego, jak i stołecznego konserwatora zabytków. Ponowna zgoda była potrzebna po tym, jak Środkowa została wpisana przez do rejestru zabytków w sierpniu 2020 roku. Odmowa konserwatora wstrzymała cały proces inwestycyjny.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Na_Prawa Warszawa / Facebook

Pozostałe wiadomości