Frekwencja pod Warszawą. Różnice sięgają 20 procent

Największa frekwencja w powiecie pruszkowskim (zdjęcie ilustracyjne)
PKW podała pełne wyniki wyborów prezydenckich

W obwarzanku warszawskim najwięcej osób poszło zagłosować w powiecie pruszkowskim - 78,14 procenta uprawnionych, najmniej w mińskim - 73,53 proc. Wśród gmin prymusem okazała się gmina Michałowice, w której frekwencja wyniosła ponad 83 procent. W Strachówce wynik był aż 20 procent gorszy.

W obwarzanku warszawskim rekordem frekwencji może poszczycić się powiat pruszkowski. Frekwencja wyniosła tam 78,14 procenta. O równie wysoką frekwencję postarali się mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego, gdzie zagłosowało 78,03 proc. uprawnionych. Podium zamyka powiat piaseczyński z liczbą 77,80 proc.

W powiecie legionowskim w lokalach wyborczych stawiło się 77,04 proc. uprawnionych do głosowania. W powicie otwockim frekwencja wyniosła 76,77 proc., a w wołomińskim 75,32 proc.

Najniższą frekwencję, wśród obwarzanka warszawskiego, zanotowano w powiecie mińskim. Wyniosła ona 73,53 procenta.

Gmina Michałowice prymusem

Mieszkańcy których gmin głosowali najchętniej? W powiecie pruszkowskim najwięcej osób ruszyło do urn w gminie Michałowice. Tam frekwencja wyniosła 83,15 proc., to jedyna gmina, gdzie przekroczono 80 proc. Najmniej wyborców poszło głosować w siedzibie powiatu: Pruszkowie - 76,07 proc.

W powiecie warszawskim zachodnim największy odsetek wyborców zagłosował w gminie Stare Babice - 81,42 proc. Próg 80 procent frekwencji uzyskały również gmina Łomianki - 80,38 proc. oraz gmina Izabelin - 80,10 proc. Najmniej uprawnionych do głosowania pojawiło się w lokalach wyborczych, położonych w gminie Leszno - 73,44 proc.

W powiecie piaseczyńskim najwięcej mieszkańców stawiło się w lokalach wyborczych w gminie Lesznowola. Frekwencja wyniosła tam 81,82 proc. Jest to jednocześnie jedyna gmina, która przekroczyła 80-procentową frekwencję w tym powiecie. Najmniej osób zagłosowało w gminie Góra Kalwaria - 71,53 proc.

W powiecie legionowskim dużą frekwencją może się poszczycić gmina Nieporęt, z wynikiem 80,21 procenta. Najmniej osób poszło oddać głos w gminie Serock - 74,08 proc.

Największą popularnością w powiecie otwockim cieszyły się lokale wyborcze w mieście Józefów. Tam swój głos oddało 80,59 proc. uprawnionych do głosowania. To także jedyna gmina, która przekroczyła próg 80 proc. frekwencji. Najmniej osób - 79,73 proc. - zagłosowało w gminie Wiązowna.

W Strachówce głosują niechętnie

W powiecie wołomińskim w żadnej gminie frekwencja nie przekroczyła 80 procent. Najwyższą odnotowano w mieście Zielonka - 78,11 proc. Najmniej wyborców stawiło się w lokalach wyborczych, usytuowanych w gminie Strachówka. Tam frekwencja sięgnęła 63,83 procenta.

Również w powicie mińskim w żadnej gminie frekwencja nie przekroczyła 80 procent. Najwięcej wyborców oddało swój głos w gminie Halinów - 77,87 proc. uprawnionych. Najmniej przyszło do lokali wyborczych w gminie Latowicz. Frekwencja wyniosła tam zaledwie 65,73 proc.

Czytaj także: