Przygotowują się na ulewy i burze. "Zwracajcie uwagę na alerty RCB"

W związku z prognozowanymi ulewnymi deszczami służby w województwie mazowieckim są w gotowości. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski apeluje, aby zwracać uwagę na alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłane do mieszkańców zagrożonych terenów. Władze Warszawy "dmuchają na zimne" - służby będą w gotowości na wypadek wystąpienia silnych deszczów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o silnym deszczu z burzami, który może wystąpić w Warszawie od soboty od godz. 12 do niedzieli do godz. 8. Prognozowane są opady o umiarkowanym i silnym natężeniu od 30 mm do 50 mm, którym towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

ZOBACZ: Ulewy zagrażają kolejnym regionom. Alert RCB.

Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by w czasie burzy: - unikać otwartych przestrzeni, - nie chować się pod drzewami, - zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Pogoda w sobotę 14.09. Deszcz ominie nielicznych. Na termometrach od 15 do 23 stopni.

Prognoza pogody na sobotę
Źródło: tvnmeteo.pl

Wojewoda chce zwiększenia liczby operatorów numeru 112

W komunikacie wojewody zauważono, że pomimo tego, iż obecnie na Mazowszu nie są przewidywane intensywne deszcze i ekstremalne warunki pogodowe, nie są wykluczone lokalne podtopienia.

"Dlatego wszystkie służby współpracują ze sobą i są gotowe do podjęcia działań adekwatnych do sytuacji" - zapewniono.

ZOBACZ: Przybywa wody w rzekach. Tu przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze.

Wojewoda zwrócił się z prośbą do starostów o zapewnienie stałego kontaktu Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz bieżące raportowanie o sytuacjach występujących na ich terenie i zgłaszanie do wojewody ewentualnych potrzeb wsparcia w powiatach. Wojewoda poprosił także władze samorządowe o informowanie mieszkańców o konieczności zabezpieczenia swojego majątku przed ewentualnym zniszczeniem.

Wystąpi też do Centrów Powiadamiania Ratunkowego (numer 112) o zwiększenie liczby operatorów przyjmujących zgłoszenia w najbliższy weekend.

Narada na szczeblu rządowym

W czwartek, 12 września, odbyła się narada pod przewodnictwem kierownictwa MSWiA - ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, sekretarza stanu w MSWiA Wiesława Leśniakiewicza. Udział w niej wzięli: kierownictwo RCB, wojewodowie z wszystkich województw, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a także przedstawiciele IMGW.

Miejskie służby w gotowości

Również w Warszawie wszystkie miejskie służby są w gotowości na wypadek wystąpienia ulewnych deszczów.

- Miejsca, w których w ostatnim czasie występowały zalania, są monitorowane. Jesteśmy w kontakcie i współpracujemy z podmiotami, które nie podlegają miastu – GDDKiA i z Wodami Polskimi – powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Zaznaczyła, że miasto zwróci się też do Lotniska Chopina z prośbą, by wody opadowe z płyty lotniska nie były zrzucane jednorazowo do Potoku Służewieckiego, co może skutkować gwałtownym wzrostem poziomu wód w potoku.

PRZECZYTAJ: Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa.

Policjanci zapewniają, że są gotowi

Stołeczni policjanci apelują do właścicieli pojazdów, aby nie pozostawiali swoich samochodów w miejscach, gdzie mogą gromadzić się duże ilości wody opadowej, szczególnie na niżej położonych terenach czy podziemnych parkingach.

- Policjanci ruchu drogowego w przypadku zagrożenia będą kierowali ruchem, informując kierowców o zalanych już odcinkach dróg. W pomoc mieszkańcom stolicy będą zaangażowani także dzielnicowi, których zadaniem będzie ostrzeganie mieszkańców budynków z parkingami podziemnymi o zagrożeniu zalaniem - zapewnia Edyta Adamus ze stołecznej policji. - Stołeczni policjanci są w ciągłym kontakcie z innymi służbami odpowiedzialnymi za reagowanie w przypadku jakichkolwiek zagrożeń. Działania te koordynuje sztab kryzysowy zwoływany w tego typu sytuacjach przez Urząd Miasta Warszawy, ściśle współpracując z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wodami Polskimi.

W razie jakiegokolwiek zagrożenia należy kontaktować się z numerem alarmowym 112 oraz poszczególnymi służbami: policją tel. 47 72 366 26 czy Zarządem Transportu Miejskiego tel. (22) 19115.

Obecnie, według prognoz IMGW, najbardziej niebezpieczna sytuacja może być w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

Czytaj także: