Jedna w kapciach szła ulicą, druga wyszła na drogę ekspresową

Źródło:
tvn24.pl
Osoby starsze są teraz szczególnie narażone
Osoby starsze są teraz szczególnie narażonestraż miejska/policja
wideo 2/6
Osoby starsze są teraz szczególnie narażonestraż miejska/policja

Policjanci pomogli dwóm starszym kobietom w bezpiecznym powrocie do domu. Pierwsza szła ulicą w kapciach, druga wyszła na drogą ekspresową. W Warszawie z kolei starszemu mężczyźnie, który siedział przy drodze, pomogli strażnicy miejscy. Jak chronić starsze osoby i co zrobić, gdy zaginą?

Starsza kobieta ubrana nieadekwatnie do pory roku we wtorek około południa przykuła uwagę policjantów, patrolujących ulicę Świętokrzyską w Sierpcu.

- Szła w kapciach i bluzie, była zmęczona i wystraszona. Podczas rozmowy mundurowi próbowali dowiedzieć się kim jest i gdzie mieszka. Niestety, kobieta nie potrafiła powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka - mówi asp. Katarzyna Krukowska, oficer prasowy policji w Sierpcu.

Policjanci zaopiekowali się seniorką i podjęli czynności w celu ustalenia tożsamości kobiety. Już po kilku minutach od ukazania się informacji na jej temat w lokalnych mediach, na komendę zadzwonił wnuczek i poinformował, że to jego babcia. Do Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu zgłosił się mąż kobiety, któremu przekazano pod opiekę starszą panią .

ZOBACZ: Dzięki karteczce z torebki bezpiecznie wróciła do domu.

Co zrobić, jak zaginie senior bądź osoba z zaburzeniami pamięci? - Powiadom Policję – możesz to zrobić w dowolnej jednostce Policji w momencie, kiedy tylko uznasz, że osoba zaginęła. - Porozmawiaj z sąsiadami zaginionej/-go, przejdź się w miejsca, które osoba ta lubi odwiedzać (kościół, cmentarz, targowisko, park). - Obdzwoń okoliczne szpitale, przychodnie. - Przeszukaj rzeczy osobiste zaginionej/-go, czasem można się natknąć na jakąś wskazówkę. - Wydrukuj plakaty z możliwie najbardziej aktualnym zdjęciem zaginionej/-go i porozwieszaj je w okolicy. - Dodaj post o zaginięciu osoby w mediach społecznościowych. - Pozostań w stałym kontakcie ze służbami prowadzącymi poszukiwania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ubrany w lekką marynarkę błąkał się przy stacji metra.

Jak rozpoznać seniora/osobę z zaburzeniami pamięci potrzebującą pomocy? Ubranie niedostosowane do pory roku lub dnia (zimowa czapka latem, brak kurtki w chłodne dni, piżama), brak podstawowych elementów ubioru (często butów); nielogiczne, nerwowe zachowania; wypowiedzi, pytania - nieadekwatne do czasu i miejsca. Często dezorientacja. 

70-latka szła drogą ekspresową

Do podobnej interwencji doszło dzień później na drodze ekspresowej S-8. Zgłoszenie o starszej kobiecie idącej drogą w stronę Białegostoku wpłynęło do dyżurnego wyszkowskiej jednostki. Policjanci z wydziału ruchu drogowego zauważyli seniorkę na wysokości miejscowości Ojcowizna.

- Rozmowa z panią była mocno utrudniona. Nie wiedziała, jak się nazywa, gdzie jest, ani gdzie mieszka. Kobieta sprawiała wrażenie kompletnie zagubionej i bezradnej - mówi kom. Damian Wroczyński, oficer prasowy policji w Wyszkowie.

Kobiecie w czasie rozmowy zadzwonił telefon komórkowy. Dzwoniła zdenerwowana córka, która od kilku godzin szukała mamy i znajdowała się przed komendą policji, by zgłosić jej zaginięcie. Okazało się, że 70-latka cierpi na zaniki pamięci.

Mundurowi bezpiecznie odwieźli kobietę do domu.

- Gdyby nie reakcja świadka i natychmiastowa interwencja mundurowych, ta podróż drogą szybkiego ruchu mogła zakończyć się tragicznie - podkreśla kom. Wroczyński.

PRZECZYTAJ: Wsiadł do tramwaju, "nie wiedział, dokąd i po co jechał".

Wyszedł na spacer i się zgubił

Starszy mężczyzna wyszedł 15 marca na spacer i zgubił się na Pradze-Południe. Przechodnie powiadomili strażników, że zdezorientowany mężczyzna siedzi w niebezpiecznym miejscu: tuż obok ruchliwej jezdni.

Po dłuższej rozmowie strażnikom udało się ustalić, że jest 74-letnim mieszkańcem stolicy. Strażnicy upewnili się, że mężczyzna jest trzeźwy i nie wymaga interwencji medycznej. Ze względu na niską temperaturę powietrza zaprosili go do radiowozu, by się ogrzał. O odnalezieniu mężczyzny powiadomili policję. Funkcjonariusze potwierdzili jego dane osobowe i ustalili, że figuruje on w policyjnej bazie danych, jako osoba zaginiona. O odnalezieniu powiadomiono jego córkę. Kobieta przyjechała na miejsce interwencji i odebrała tatę. Strażnicy poprosili ją, by włożyła do jego ubrań kartkę z danymi osobowymi i numerem telefonu do opiekunów. Umożliwi to szybszy kontakt z najbliższymi w podobnych przypadkach.

Jak najlepiej chronić seniora/osobę z zaburzeniami pamięci? - Regularnie, najlepiej codziennie, kontaktuj się z osobą starszą/z zaburzeniami pamięci mieszkającą samodzielnie. - Dopilnuj, by regularnie przyjmował/-a niezbędne lekarstwa. - Staraj się na bieżąco monitorować sprawność funkcji poznawczych osoby – obserwuj, jak się porusza, orientuje w terenie i komunikuje. - Pamiętaj, w co zwykle się ubiera oraz którą drogą przeważnie chodzi do często odwiedzanych miejsc (np. do sklepu, na spacer, do kościoła, do rodziny czy znajomych). - Zrób aktualne zdjęcie osoby – to w razie potrzeby bardzo pomoże Policji i ratownikom. - Na wewnętrznej stronie ubrania lub w kieszeniach umieść „wszywki” z danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów. - Wyposaż osobę w telefon komórkowy lub opaskę na rękę, z kluczowymi danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów. - Do telefonu komórkowego seniora/osoby z zaburzeniami pamięci wpisz numer ICE (tam zadzwonią ratownicy w razie wypadku, dlatego powinien być to numer opiekuna, który będzie mógł szybko zareagować). - Zainstaluj w telefonie aplikację do wyszukiwania lokalizacji seniora. - Sprawdź możliwość wyposażenia seniora w narzędzia dedykowane dla osób starszych, jak np. opaskę S.O.S., która: odbiera połączenia przychodzące od numerów zapisanych w aplikacji, wykonuje połączenia wychodzące po wcześniejszym użyciu przycisku S.O.S i jest prosta w obsłudze, a przyciski duże i widoczne. Dzięki lokalizacji GPS, GSM, Wi-Fi i BTS, można szybko i wygodnie zlokalizować swojego bliskiego, a aktualne miejsce jego pobytu, sprawdzić w aplikacji mobilnej. Jeżeli osoba, która ją nosi źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, za pomocą jednego przycisku może wysłać sygnał S.O.S., a opiekun w kilka sekund otrzyma wiadomość SMS na swój telefon komórkowy.

Autorka/Autor:ng/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl