Policjanci pomogli dwóm starszym kobietom w bezpiecznym powrocie do domu. Pierwsza szła ulicą w kapciach, druga wyszła na drogą ekspresową. W Warszawie z kolei starszemu mężczyźnie, który siedział przy drodze, pomogli strażnicy miejscy. Jak chronić starsze osoby i co zrobić, gdy zaginą?
Starsza kobieta ubrana nieadekwatnie do pory roku we wtorek około południa przykuła uwagę policjantów, patrolujących ulicę Świętokrzyską w Sierpcu.
- Szła w kapciach i bluzie, była zmęczona i wystraszona. Podczas rozmowy mundurowi próbowali dowiedzieć się kim jest i gdzie mieszka. Niestety, kobieta nie potrafiła powiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka - mówi asp. Katarzyna Krukowska, oficer prasowy policji w Sierpcu.
Policjanci zaopiekowali się seniorką i podjęli czynności w celu ustalenia tożsamości kobiety. Już po kilku minutach od ukazania się informacji na jej temat w lokalnych mediach, na komendę zadzwonił wnuczek i poinformował, że to jego babcia. Do Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu zgłosił się mąż kobiety, któremu przekazano pod opiekę starszą panią .
Co zrobić, jak zaginie senior bądź osoba z zaburzeniami pamięci? - Powiadom Policję – możesz to zrobić w dowolnej jednostce Policji w momencie, kiedy tylko uznasz, że osoba zaginęła. - Porozmawiaj z sąsiadami zaginionej/-go, przejdź się w miejsca, które osoba ta lubi odwiedzać (kościół, cmentarz, targowisko, park). - Obdzwoń okoliczne szpitale, przychodnie. - Przeszukaj rzeczy osobiste zaginionej/-go, czasem można się natknąć na jakąś wskazówkę. - Wydrukuj plakaty z możliwie najbardziej aktualnym zdjęciem zaginionej/-go i porozwieszaj je w okolicy. - Dodaj post o zaginięciu osoby w mediach społecznościowych. - Pozostań w stałym kontakcie ze służbami prowadzącymi poszukiwania.
Jak rozpoznać seniora/osobę z zaburzeniami pamięci potrzebującą pomocy? Ubranie niedostosowane do pory roku lub dnia (zimowa czapka latem, brak kurtki w chłodne dni, piżama), brak podstawowych elementów ubioru (często butów); nielogiczne, nerwowe zachowania; wypowiedzi, pytania - nieadekwatne do czasu i miejsca. Często dezorientacja.
70-latka szła drogą ekspresową
Do podobnej interwencji doszło dzień później na drodze ekspresowej S-8. Zgłoszenie o starszej kobiecie idącej drogą w stronę Białegostoku wpłynęło do dyżurnego wyszkowskiej jednostki. Policjanci z wydziału ruchu drogowego zauważyli seniorkę na wysokości miejscowości Ojcowizna.
- Rozmowa z panią była mocno utrudniona. Nie wiedziała, jak się nazywa, gdzie jest, ani gdzie mieszka. Kobieta sprawiała wrażenie kompletnie zagubionej i bezradnej - mówi kom. Damian Wroczyński, oficer prasowy policji w Wyszkowie.
Kobiecie w czasie rozmowy zadzwonił telefon komórkowy. Dzwoniła zdenerwowana córka, która od kilku godzin szukała mamy i znajdowała się przed komendą policji, by zgłosić jej zaginięcie. Okazało się, że 70-latka cierpi na zaniki pamięci.
Mundurowi bezpiecznie odwieźli kobietę do domu.
- Gdyby nie reakcja świadka i natychmiastowa interwencja mundurowych, ta podróż drogą szybkiego ruchu mogła zakończyć się tragicznie - podkreśla kom. Wroczyński.
Wyszedł na spacer i się zgubił
Starszy mężczyzna wyszedł 15 marca na spacer i zgubił się na Pradze-Południe. Przechodnie powiadomili strażników, że zdezorientowany mężczyzna siedzi w niebezpiecznym miejscu: tuż obok ruchliwej jezdni.
Po dłuższej rozmowie strażnikom udało się ustalić, że jest 74-letnim mieszkańcem stolicy. Strażnicy upewnili się, że mężczyzna jest trzeźwy i nie wymaga interwencji medycznej. Ze względu na niską temperaturę powietrza zaprosili go do radiowozu, by się ogrzał. O odnalezieniu mężczyzny powiadomili policję. Funkcjonariusze potwierdzili jego dane osobowe i ustalili, że figuruje on w policyjnej bazie danych, jako osoba zaginiona. O odnalezieniu powiadomiono jego córkę. Kobieta przyjechała na miejsce interwencji i odebrała tatę. Strażnicy poprosili ją, by włożyła do jego ubrań kartkę z danymi osobowymi i numerem telefonu do opiekunów. Umożliwi to szybszy kontakt z najbliższymi w podobnych przypadkach.
Jak najlepiej chronić seniora/osobę z zaburzeniami pamięci? - Regularnie, najlepiej codziennie, kontaktuj się z osobą starszą/z zaburzeniami pamięci mieszkającą samodzielnie. - Dopilnuj, by regularnie przyjmował/-a niezbędne lekarstwa. - Staraj się na bieżąco monitorować sprawność funkcji poznawczych osoby – obserwuj, jak się porusza, orientuje w terenie i komunikuje. - Pamiętaj, w co zwykle się ubiera oraz którą drogą przeważnie chodzi do często odwiedzanych miejsc (np. do sklepu, na spacer, do kościoła, do rodziny czy znajomych). - Zrób aktualne zdjęcie osoby – to w razie potrzeby bardzo pomoże Policji i ratownikom. - Na wewnętrznej stronie ubrania lub w kieszeniach umieść „wszywki” z danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów. - Wyposaż osobę w telefon komórkowy lub opaskę na rękę, z kluczowymi danymi personalnymi oraz kontaktem do opiekunów. - Do telefonu komórkowego seniora/osoby z zaburzeniami pamięci wpisz numer ICE (tam zadzwonią ratownicy w razie wypadku, dlatego powinien być to numer opiekuna, który będzie mógł szybko zareagować). - Zainstaluj w telefonie aplikację do wyszukiwania lokalizacji seniora. - Sprawdź możliwość wyposażenia seniora w narzędzia dedykowane dla osób starszych, jak np. opaskę S.O.S., która: odbiera połączenia przychodzące od numerów zapisanych w aplikacji, wykonuje połączenia wychodzące po wcześniejszym użyciu przycisku S.O.S i jest prosta w obsłudze, a przyciski duże i widoczne. Dzięki lokalizacji GPS, GSM, Wi-Fi i BTS, można szybko i wygodnie zlokalizować swojego bliskiego, a aktualne miejsce jego pobytu, sprawdzić w aplikacji mobilnej. Jeżeli osoba, która ją nosi źle się poczuje lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, za pomocą jednego przycisku może wysłać sygnał S.O.S., a opiekun w kilka sekund otrzyma wiadomość SMS na swój telefon komórkowy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock