Stan alarmowy na Bugu. Strażacy wieźli dzieci do szkoły zalaną drogą

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesje
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesjeOSP Zabrodzie / TVN24
wideo 2/4
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesjeOSP Zabrodzie / TVN24

Wysoki poziom rzeki Bug w okolicach Małkini Górnej oraz Wyszkowa na Mazowszu. Strażacy przez kilka godzin wzmacniali wały workami z piaskiem. W poniedziałek wieczorem przekazali, że woda nieco opadła, ale sytuacja jest wciąż monitorowana.

"Do późnych godzin nocnych strażacy pracowali, aby ułożyć wał z worków z piaskiem, w celu ochrony budynków przed zalaniem w miejscowości Klukowo-Morgi. Działania były prowadzone także w Małkini Górnej przy ulicy Nurskiej. O godzinie 6:00, rzeka Bug przekroczyła stan alarmowy o 50 cm" - przekazali w poniedziałek rano strażacy z OSP Prostyń.

W późniejszym komunikacie powiadomili o działaniach w miejscowości Borowe. "Trwa umacniania wałów. W wyniku ubytku w wale przeciwpowodziowym, dochodzi do wzrostu poziomu wody. Apelujemy do okolicznych mieszkańców, o zaprzestanie "wycieczek" w miejsce działań strażaków. Na miejscu obecny jest patrol policji, który zabezpiecza nasze działania" - podali w mediach społecznościowych druhowie z Prostynia.

Z kolei ochotnicy z Zabrodzia pod Wyszkowem opublikowali film z drona, na którym widać wóz strażacki jadący zalaną drogą. Druhowie nazwali go żartobliwie "wesołym autobusem", który przewiózł dzieci z miejscowości Młynarze do szkoły. "W związku z wysokim stanem wody na drodze powiatowej w m. Młynarze w dniu dzisiejszym zastęp z naszej jednostki przewiózł dzieci do szkoły w Zabrodziu - chociaż taki plus dla dzieci w związku z końcem ferii" - napisali druhowie z OSP Zabrodzie.

Straż pożarna: woda opada

Tego samego dnia wieczorem młodszy brygadier Rafał Kamiński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej przekazał, że woda nieco opadła. - W tej chwili nie są prowadzone żadne działania. Dziś strażacy działali ponad osiem godzin, zabezpieczając podtopione posesje, uszczelniając wały przeciwpowodziowe. Jeżeli pojawią się nowe zgłoszenia, będziemy działać - powiedział nam Kamiński. - Na ten moment wskazania wodowskazów napawają optymizmem, ale nie tracimy czujności. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco - podkreślił strażak.

W poniedziałek wieczorem na stronie Instytutu Meteorologicznego i Gospodarki Wodnej, wskazującej aktualny stan wód na terenie kraju, podawano, że Bug w Małkini Górnej miał poziom 434 centymetrów, nieznacznie przekraczający stan alarmowy (430 centymetrów). W Wyszkowie rzeka osiągnęła 526 centymetrów (przy stanie alarmowym 450 centymetrów). We wtorek rano te liczby wyniosły odpowiednio: 401 i 520 centymetrów.

Czytaj na tvnmeteo.pl: Na Bugu stan wody wciąż jest niebezpiecznie wysoki. Alerty hydrologiczne IMGW

Wizja lokalna, sztab kryzysowy

Kilka dni wcześniej Urząd Gminy w Małkini Górnej informował o spotkaniu przedstawicieli władz i sztabu kryzysowego ze specjalistami z Wód Polskich. Dokonano też wizji lokalnej terenów zagrożonych powodzią.

"Podczas wizji dokonano monitoringu stanu rzeki Bug, oceniono dotychczasowe podjęte działania przez sztab kryzysowy oraz przedstawiono zakres możliwej do uzyskania przez Gminę Małkinia Górna pomocy w przypadku zagrożenia powodzią i związanej z nią ewentualną ewakuacją. W związku z podnoszącym się stanem rzeki Bug władze oraz przedstawicie służb pozostają w stałym kontakcie ze sobą oraz są do dyspozycji mieszkańców Gminy Małkinia Górna, by reagować na zgłoszenia dotyczące lokalnych podtopień" - czytamy na stronie urzędu.

Jak dodano, w przypadku konieczności użycia sprzętu wojskowego Urząd Gminy ma zgłosić zapotrzebowanie do Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. "Na chwilę obecną nie występuje taka konieczność" - podkreślono.

Pomoc od wojewody mazowieckiego

Pomoc zapewnił też wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Jak wskazało w komunikacie jego biuro prasowe, jest on w stałym kontakcie z władzami gminy. "Służby Wojewody zwróciły się do Wód Polskich o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu rozpoznanie oraz udrożnienie miejsc zatorogennych na administrowanym odcinku rzeki Bug, powodujących utrudnianie spływu wód opadowo-roztopowych" - czytamy w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

Z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu powiatowym i gminnym mają obecnie wystarczające siły i środki, aby zabezpieczyć mieszkańców. "Wojewoda Mazowiecki pozostaje w stałym kontakcie z Wójtem Gminy Małkinia Górna oraz z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego i w razie potrzeby udzieli pomocy" - podsumowano.

Autorka/Autor:katke/dg/ec/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Zabrodzie

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar ciężarówki z naczepą na drodze ekspresowej S8 w okolicach Rawy Mazowieckiej (Łódzkie). Kierowcy nic się nie stało. Oba pasy w kierunku Warszawy są zablokowane.

Na S8 zapaliła się ciężarówka z naczepą. Dwa pasy w kierunku Warszawy są nieprzejezdne

Na S8 zapaliła się ciężarówka z naczepą. Dwa pasy w kierunku Warszawy są nieprzejezdne

Źródło:
tvn24.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

Tragicznie zakończyła się jazda motocyklisty, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Mężczyzna, który jechał bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w środek wysepki ronda i przewrócił się. 46-latek zginął na miejscu.

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala w Ciechanowie trafił mężczyzna z raną postrzałową brzucha. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i zatrzymali 45-latka z powiatu legionowskiego. Usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Źródło:
PAP

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą w rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów. - Zaginiony to 19-letni maturzysta - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Poszukiwania na Narwi. 19-latek świętował zakończenie matur. "Chciał dopłynąć do boi"

Poszukiwania na Narwi. 19-latek świętował zakończenie matur. "Chciał dopłynąć do boi"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Żuromina (Mazowieckie) zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o handel fentanylem, substancją o działaniu 50 razy silniejszym od heroiny. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Źródło:
PAP

Pozostałości dekoracji malarskich zostały odkryte na ścianie w budynku na Pradze. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mogły być one związane z mieszkaniem znanego praskiego rabina.

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W sprawie pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej 44 prokuratura bada wątek udziału zorganizowanej grupy przestępczej - ustalił dziennik "Rzeczpospolita".

Pożar hali przy Marywilskiej 44. Prokuratura rozszerza zakres śledztwa

Pożar hali przy Marywilskiej 44. Prokuratura rozszerza zakres śledztwa

Źródło:
"Rzeczpospolita", Radio ZET, tvnwarszawa.pl

Ze sklepu jubilerskiego przy Pięknej w Warszawie skradziono pięć pierścionków z brylantami o łącznej wartości 200 tysięcy złotych. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali w Wyszkowie podejrzanego o kradzież. 46-letni Gruzin najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Uciekł z pierścionkami wartymi 200 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl