Stan alarmowy na Bugu. Strażacy wieźli dzieci do szkoły zalaną drogą

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesje
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesjeOSP Zabrodzie / TVN24
wideo 2/4
Wysoki poziom Bugu, podtopione posesjeOSP Zabrodzie / TVN24

Wysoki poziom rzeki Bug w okolicach Małkini Górnej oraz Wyszkowa na Mazowszu. Strażacy przez kilka godzin wzmacniali wały workami z piaskiem. W poniedziałek wieczorem przekazali, że woda nieco opadła, ale sytuacja jest wciąż monitorowana.

"Do późnych godzin nocnych strażacy pracowali, aby ułożyć wał z worków z piaskiem, w celu ochrony budynków przed zalaniem w miejscowości Klukowo-Morgi. Działania były prowadzone także w Małkini Górnej przy ulicy Nurskiej. O godzinie 6:00, rzeka Bug przekroczyła stan alarmowy o 50 cm" - przekazali w poniedziałek rano strażacy z OSP Prostyń.

W późniejszym komunikacie powiadomili o działaniach w miejscowości Borowe. "Trwa umacniania wałów. W wyniku ubytku w wale przeciwpowodziowym, dochodzi do wzrostu poziomu wody. Apelujemy do okolicznych mieszkańców, o zaprzestanie "wycieczek" w miejsce działań strażaków. Na miejscu obecny jest patrol policji, który zabezpiecza nasze działania" - podali w mediach społecznościowych druhowie z Prostynia.

Z kolei ochotnicy z Zabrodzia pod Wyszkowem opublikowali film z drona, na którym widać wóz strażacki jadący zalaną drogą. Druhowie nazwali go żartobliwie "wesołym autobusem", który przewiózł dzieci z miejscowości Młynarze do szkoły. "W związku z wysokim stanem wody na drodze powiatowej w m. Młynarze w dniu dzisiejszym zastęp z naszej jednostki przewiózł dzieci do szkoły w Zabrodziu - chociaż taki plus dla dzieci w związku z końcem ferii" - napisali druhowie z OSP Zabrodzie.

Straż pożarna: woda opada

Tego samego dnia wieczorem młodszy brygadier Rafał Kamiński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej przekazał, że woda nieco opadła. - W tej chwili nie są prowadzone żadne działania. Dziś strażacy działali ponad osiem godzin, zabezpieczając podtopione posesje, uszczelniając wały przeciwpowodziowe. Jeżeli pojawią się nowe zgłoszenia, będziemy działać - powiedział nam Kamiński. - Na ten moment wskazania wodowskazów napawają optymizmem, ale nie tracimy czujności. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco - podkreślił strażak.

W poniedziałek wieczorem na stronie Instytutu Meteorologicznego i Gospodarki Wodnej, wskazującej aktualny stan wód na terenie kraju, podawano, że Bug w Małkini Górnej miał poziom 434 centymetrów, nieznacznie przekraczający stan alarmowy (430 centymetrów). W Wyszkowie rzeka osiągnęła 526 centymetrów (przy stanie alarmowym 450 centymetrów). We wtorek rano te liczby wyniosły odpowiednio: 401 i 520 centymetrów.

Czytaj na tvnmeteo.pl: Na Bugu stan wody wciąż jest niebezpiecznie wysoki. Alerty hydrologiczne IMGW

Wizja lokalna, sztab kryzysowy

Kilka dni wcześniej Urząd Gminy w Małkini Górnej informował o spotkaniu przedstawicieli władz i sztabu kryzysowego ze specjalistami z Wód Polskich. Dokonano też wizji lokalnej terenów zagrożonych powodzią.

"Podczas wizji dokonano monitoringu stanu rzeki Bug, oceniono dotychczasowe podjęte działania przez sztab kryzysowy oraz przedstawiono zakres możliwej do uzyskania przez Gminę Małkinia Górna pomocy w przypadku zagrożenia powodzią i związanej z nią ewentualną ewakuacją. W związku z podnoszącym się stanem rzeki Bug władze oraz przedstawicie służb pozostają w stałym kontakcie ze sobą oraz są do dyspozycji mieszkańców Gminy Małkinia Górna, by reagować na zgłoszenia dotyczące lokalnych podtopień" - czytamy na stronie urzędu.

Jak dodano, w przypadku konieczności użycia sprzętu wojskowego Urząd Gminy ma zgłosić zapotrzebowanie do Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. "Na chwilę obecną nie występuje taka konieczność" - podkreślono.

Pomoc od wojewody mazowieckiego

Pomoc zapewnił też wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Jak wskazało w komunikacie jego biuro prasowe, jest on w stałym kontakcie z władzami gminy. "Służby Wojewody zwróciły się do Wód Polskich o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu rozpoznanie oraz udrożnienie miejsc zatorogennych na administrowanym odcinku rzeki Bug, powodujących utrudnianie spływu wód opadowo-roztopowych" - czytamy w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

Z informacji uzyskanych przez urząd wynika, że jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu powiatowym i gminnym mają obecnie wystarczające siły i środki, aby zabezpieczyć mieszkańców. "Wojewoda Mazowiecki pozostaje w stałym kontakcie z Wójtem Gminy Małkinia Górna oraz z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego i w razie potrzeby udzieli pomocy" - podsumowano.

Autorka/Autor:katke/dg/ec/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Zabrodzie

Pozostałe wiadomości

Dwóch 18-latków zauważyło podejrzanie poruszający się samochód. Sprawę zgłosili policji, a kierowcy renault uniemożliwili dalszą jazdę. Patrol, który przyjechał na miejsce, potwierdził przypuszczenia nastolatków. Jak podano, kierowca miał 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Nastolatkowie powiedzieli pijanemu kierowcy, że ma otwarty wlew do paliwa i wyjęli kluczyki ze stacyjki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Sokołowscy policjanci pracowali nad sprawą kradzieży banerów wyborczych. W jednym z mieszkań znaleźli 116 plakatów różnych komitetów. Zatrzymali dwie osoby.

W mieszkaniu mieli 116 banerów wyborczych różnych komitetów, usłyszeli zarzuty

W mieszkaniu mieli 116 banerów wyborczych różnych komitetów, usłyszeli zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środku nocy ktoś wtargnął do domu 28-latka i uderzył go kijem bejsbolowym w głowę. Poszkodowany trafił do szpitala. Okazało się, że agresorem był jego rówieśnik.

W nocy, gdy spał, ktoś go uderzył w głowę kijem bejsbolowym

W nocy, gdy spał, ktoś go uderzył w głowę kijem bejsbolowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spadł ze schodów, uderzył głową o chodnik i stracił przytomność. Widzieli to świadkowie, którzy zaalarmowali strażników miejskich. Mężczyzna trafił do szpitala.

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba nie żyje, cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko, są ranni.

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl