Znalazł na ulicy damską torebkę, pieniądze wziął dla siebie. Teraz ma kłopoty

polskie pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)
Przechodnie zbierali pieniądze, które leciały z jadącego samochodu. Oddali już część kwoty
Źródło: TVN24
Policjanci z Łaskarzewa postawili 65-latkowi zarzut przywłaszczenia pieniędzy. Znalazł on na ulicy damską torebkę. W środku była gotówka, ponad dwa tysiące złotych. 65-latek pieniądze zabrał, a torebkę wyrzucił. 

Kilka dni temu do policji w Łaskarzewie zgłosiła się 57-latka. - Przekazała, że jadąc rowerem jedną z ulic Łaskarzewa, nie zauważyła, że wypadła jej na ziemię torebka. Kiedy się zorientowała, nigdzie już jej nie było. Oświadczyła, że wewnątrz znajdowały się pieniądze w kwocie ponad dwóch tysięcy złotych - poinformowała podkom. Małgorzata Pychner z garwolińskiej policji

PRZECZYTAJ: Za pieniądze ze znalezionego portfela kupił alkohol dla siebie i znajomych. Musi wszystko zwrócić, zapłaci też grzywnę.

Pieniądze wróciły do właścicielki

Po zebraniu informacji policjanci wytypowali potencjalnego znalazcę torebki. Okazał się nim 65-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego.

- Znalazł zgubioną torebkę i przejrzał jej zawartość. Zabrał pieniądze, a torebkę wyrzucił. Po przeszukaniu pomieszczeń zajmowanych przez podejrzanego policjanci odzyskali przywłaszczoną kwotę w całości. 65-latek usłyszał zarzut - dodaje podkom. Małgorzata Pychner.

PRZECZYTAJ: 17-latek znalazł na ulicy portfel z pieniędzmi, poprosił policjantów o znalezienie właścicielki.

Przywłaszczenie zguby to przestępstwo

"W myśl zapisów ustawy o rzeczach znalezionych każdy, kto znajdzie rzecz i zna właściciela, ma obowiązek powiadomić go niezwłocznie o jej znalezieniu. W sytuacji, gdy nie znamy osoby uprawnionej do odbioru rzeczy, natychmiast powinniśmy zawiadomić o znalezieniu przedmiotu właściwego starostę" - przypomina policja w komunikacie. - "Przywłaszczenie cudzego mienia uzyskanego w dowolny sposób - nawet przez znalezienie - jest przestępstwem w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego. W myśl art. 284 par. 3 Kodeksu karnego każdemu, kto przywłaszcza rzecz znalezioną, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".

art.4.1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru. art. 5. 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta). art.21.1. W przypadku znalezienia pieniędzy, właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.
Ustawa o rzeczach znalezionych

ZOBACZ TAKŻE: Banknoty leciały z jadącego samochodu, przechodnie zbierali je z ulicy.

Czytaj także: