Podczas prac ceglany mur zostanie oczyszczony ze szkodliwych, czarnych, korozyjnych nawarstwień. Konserwatorzy przeprowadzą także zabiegi niszczące glony i drobnoustroje. Usuną wtórne zaprawy cementowe oraz uzupełnią ubytki cegieł, kształtek ceramicznych i fug. Wzmocnieniu poddane będą silnie zniszczone cegły i kamienne detale architektoniczne. Planowana jest również wymiana zużytych miedzianych obróbek blacharskich.
Gniazduje tam kolonia jerzyków
Dzięki interwencji Ptasiego Patrolu Fundacji Noga w Łapę remont świątyni zostanie przeprowadzony pod stałą opieką ornitologiczną. "Bez naszej interwencji kościół przy pl. Narutowicza w Warszawie zostałby wyremontowany razem z jerzykami, wróblami, kopciuszkami i nietoperzami. Dziękujemy PINB za przeprowadzoną na czas kontrolę" - napisała na Facebooku fundacja.
Jak zaznaczyła, kolonia jerzyków gniazduje tu też nisko w nawie bocznej, na poziomie mniej więcej wysokiego parteru. "Przedzierają się do swoich szczelin przez gęste klony kuliste. Mało to podręcznikowe, prawda? Bo jerzyków nic nie obchodzą nasze podręczniki" - dodała fundacja.
Koszt konserwacji części kościelnej wieży, której dotyczy dofinansowanie, wynosi 400 251 złotych, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez miasto to prawie 50 procent kosztów, tj. 200 tysięcy złotych. Według planu renowacja całej fasady zostanie zakończona w końcu października 2022 roku.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP to neoromańska świątynia wzniesiona w latach 1909-39 wg projektu Oskara Sosnowskiego. Do wybuchu I wojny światowej z braku funduszy nie udało się w pełni wyposażyć wnętrza, zrezygnowano też z hełmu wieńczącego wieżę.
Gmach uszkodzony w czasie Powstania Warszawskiego
We wrześniu 1939 poważniej zniszczona została tylko kaplica Najświętszej Marii Panny, jednak podczas Powstania Warszawskiego w 1944 gmach został mocno uszkodzony, stracił niemal całe wyposażenie, w tym witraże autorstwa H. Bardzińskiej, będące darem kresowiaków, oraz dachy. W czasie wojny spłonęła również drewniana dzwonnica, w której wisiały dzwony przeznaczone do umieszczenia w planowanej Świątyni Opatrzności Bożej. W wyniku uszkodzeń wojennych Kaplicę Kresową przebudowano w Kaplicę Pana Jezusa.
Przez ponad sto lat od rozpoczęcia budowy nie nakryto wieży projektowanym, ostrosłupowym hełmem. Nie odbudowano również dzwonnicy, na której miejscu częściowo znajduje się dom parafialny. Ceglane elewacje z piaskowcowymi detalami noszą nadal ślady licznych uszkodzeń spowodowanych ostrzałem i pożarami podczas II wojny światowej.
Informowaliśmy również o tym, że zabytkowa wieża ciśnień przejdzie remont:
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta