Zajęcia w 102 szkołach i w ponad 400 różnych punktach miasta. Do tego na 49 obiektach sportowych i 12 lodowiskach. W sumie kilkaset imprez przez dwa tygodnie ferii zimowych. W poniedziałek rusza "Zima w mieście".
Punkty dziennego pobytu są zlokalizowane między innymi w szkołach podstawowych (sprawdź listę i kontakty). Opiekę znajdzie tam blisko 10 tysięcy dzieci. Udział w zajęciach jest bezpłatny, płatne są natomiast dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Kosztują 7 zł.
Dzieci będą miały zapewniony udział m.in. w zwiedzaniu: zoo, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Narodowego.
Poznaj historię księży-lotników
Ratusz przygotował także ofertę zajęć skierowanych do młodzieży, która, przemieszczając się samodzielnie po mieście, będzie mogła skorzystać z kilku propozycji w ciągu dnia.
Muzeum Historii Żydów Polskich proponuje udział w: warsztatach plastycznych, grach i zabawach integracyjnych, pracy z rekwizytami oraz dyskusjach na tematy związane z kulturą i tradycją Żydów. Uczniowie wezmą udział w spacerze po budynku muzeum, a także zwiedzą wystawę czasową ”Biografie rzeczy”. Przy Anielewicza odbędą się także projekcje filmowe. Zobaczymy m.in. "Austerię" (reż. Jerzy Kawalerowicz), "Wielki Tydzień" (reż. Andrzej Wajda) czy "Most nad Wadi" (reż. Tomer i Barak Heymann).
ZOBACZ STRONĘ WARSZAWSKIEJ "ZIMY W MIEŚCIE"
Dużo atrakcji szykuje się w stołecznym Muzeum Historycznym i jego oddziałach. Muzeum Drukarstwa proponuje zajęcia poświęcone historii pisma z kolei centrum zabytku przy ulicy Brzozowej zapozna nas z historią charakterystycznych budynków stolicy.
W Muzeum Ordynariatu Polowego poznamy niezwykłą historię księży-żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej dołączyli do asów przestworzy. Lotnictwo i desant uważane są za elitę sił zbrojnych każdego niemal państwa na świecie. Służba w przestworzach dostępna jest tylko nielicznym, spełniającym wyśrubowane wymagania zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Muzeum Woli zapozna nas z legendami tej dzielnicy.
Klimat PRL i sport
Dużo ciekawych informacji jest dostępnych w centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Na zajęciach, łączących edukację i zabawę, dzieci dowiedzą się , jak wyglądała szkoła w czasach, gdy ich rodzice byli uczniami, jaki w PRL był obowiązkowy strój ucznia, co trzeba było nosić przypięte do ubrania, czemu nie można było dostać w szkole szóstki oraz czym była cenzura.
Lekcje edukacyjne przygotowało również Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzięki nim dowiemy się: o funkcjonowaniu przedmiotu w sztuce i w przestrzeni muzealnej, jakie emocje wywołuje w nas twórczość, a także poznamy żart i groteskę w sztuce.
Dla wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku miejskie oraz dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały zajęcia sportowe w 49 obiektach – na pływalniach, boiskach i w halach sportowych oraz na 12 lodowiskach.
Odwiedź Japonię i piekarnię
Dużo atrakcji czeka również w poszczególnych dzielnicach. Przykładowo będziemy mogli nauczyć się języka angielskiego czy niemieckiego, a także dowiedzieć się, jak wygląda praca w teatrze i na planie filmowym – to wszystko w domu kultury przy ulicy Andersena.
Z kolei w Mediatece START-META poznamy kulturę Japonii i zapuścimy się w niezwykły świat robotyki i grafiki komputerowej.
Natomiast w czytelni naukowej przy św. Wincentego 85 zastanowimy się nad wynalazkiem przyszłości, czyli drukarką 3D.
W jedną wielką piekarnię zamieni się dom kultury przy ulicy Lucerny 13, tam codziennie będzie można wziąć udział w warsztatach z pieczenia ciast i ciasteczek.
Nieopodal stadionu Legii przy ulicy Łazienkowskiej, w domu kultury im. Władysława Broniewskiego, będzie można spróbować sił w animacji komputerowej.
Ciekawą propozycję przygotowała również biblioteka przy Kondratowicza – tam będziemy mogli napisać książkę… o marzeniach.
Tak wyglądały ewolucje na snowboardzie i nartach na Górce Szczęśliwickiej:
Snowboardowe szaleństwo w Warszawie
bf/mz
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa