Najnowsze

Zamykają przejazd w Wawrze. "Musimy wyremontować tory"

Najnowsze


Kolejarze biorą się za uciążliwy dla warszawiaków remont torów przecinających ciąg ulic Zwoleńska-Żegańska. Przejazd będzie całkowicie zablokowany od piątkowego poranka. Objazdem będą musieli jeździć kierowcy, a przez dwa weekendy pociągi pojadą jedynie jednym torem.

- Ten remont jest niezbędny ze względu na zły stan techniczny torów. Jeżeli pęknie tam szyna, to dopiero wtedy będzie poważny problem dla pociągów - tłumaczy Jan Telecki, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie.

Półtora tygodnia utrudnień

Na razie jednak problem będą mieli kierowcy. Prace mają zacząć się już w piątek o godz. 8. Kolejarze zamkną całkowicie przejazd przez tory przecinający ciąg ulic Zwoleńska-Żegańska, z którego, na co dzień korzysta mnóstwo kierowców jeżdżących pomiędzy Wawrem a centrum stolicy.

Kłopot z dojazdem do pobliskich szpitali mogą mieć też karetki. - To może być problem. Mogą być korki, ale będziemy korzystali z innej drogi - mówi Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka położonego przy al. Dzieci Polskich 20.

Utrudnienia potrwają do 25 września, czyli półtora tygodnia.

- Technicznie jest niemożliwe puszczenie w tym miejscu ruchu jednym pasem. Na tym odcinku będziemy wycinali tory, wymieniane będzie podtorze, a później szyny - wyjaśnia Telecki. - Będziemy też całkowicie wymieniać betonowe płyty na przejeździe, w tej chwili niektóre tam są zapadnięte - dodaje.

Dodatkowy autobus

Drogowcy zalecają objazd przez tory przejazdem oddalonym o ok. 2 kilometry od remontowanego odcinka. Chodzi o skrzyżowanie ul. Patriotów z Panny Wodnej i Izbickiej.

W czasie prac linia autobusowa 147 kursować będzie na trasie skróconej: DW. WSCHODNI... - Zwoleńska - PKP MIĘDZYLESIE (przystanek 04, po zachodniej stronie torów). Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza Z47 kursująca na trasie: WIŚNIOWA GÓRA – al. Dzieci Polskich - Żegańska - PKP MIĘDZYLESIE (przystanek 03, po wschodniej stronie torów).

Nawet 100 km/h

Przez dwa weekendy utrudniony będzie ruch pociągów. – Z piątku na sobotę zamkniemy tor numer 1, a pociągi będą jeździć po torze numer 2. Tak będzie do poniedziałkowego poranka. W następny weekend zamkniemy tor numer 2, a ruchu będzie puszczony torem numer 1 – wyjaśnia Telecki. – W weekend ruch na torach jest mniejszy, więc pewne utrudnienia będą, ale pociągi sobie poradzą – dodaje.

Ograniczone zostanie kursowanie pociągów linii S1. Część kursów odbywać się będzie na trasie skróconej Pruszków – Warszawa Gocławek.

Na linii S1 honorowane będą wszystkie bilety uprawniające do przejazdów pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie. W pociągach KM jadących na linii do Otwocka honorowane będą wszystkie bilety obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym w stolicy oraz uprawnienia do ulgowych albo bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W KOMUNIKACJI

Jak zaznacza, teraz w tym miejscu na torach obowiązuje ograniczenie do 30 km/h – właśnie ze względu na zły stan techniczny. Po remoncie, pociągi będą mogły rozwijać prędkość nawet do 100 km/k. – Oczywiście mówimy o tych pasażerskich, które nie mają postoju, a przejeżdżają obok pobliskiej stacji – zaznacza Telecki.

Koszt prac to ok. 700 tys. złotych.

Dlaczego nie wcześniej?

Dyrektor przekonuje, że o pozwolenie na prace wnioskowali już wcześniej w tym roku, ale dopiero teraz dostali zielone światło z miasta. – To prawda, kolejarze o to wnioskowali. Trwały jednak roboty przy kolektorze "W", właśnie przy Zwoleńskiej, bezpośrednio na wylocie tego przejazdu kolejowego. Teraz Zwoleńską mamy otwartą, więc jest zgoda na zamknięcie przejazdu - tłumaczy Tomasz Kunert z biura koordynacji remontów w ratuszu.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości