Ząbki, Zielonka, Wołomin bez wspólnego biletu

archiwum TVN WarszawaPodróż będzie droższa

Mieszkańcy Ząbek, Zielonki, Kobyłki i Wołomina nie będą mogli od 1 lipca korzystać z biletów ZTM w pociągach Kolei Mazowieckich - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie Igor Krajnow.

- Władze powiatu poinformowały o wycofaniu się samorządów z dalszej współpracy w zakresie współfinansowania tego komunikacyjnego udogodnienia - napisał rzecznik w przesłanym komunikacie.

Mieszkańcy zapłacą więcej

Dodał, że dla większości mieszkańców powiatu oznacza to wzrost kosztów codziennych dojazdów do pracy i szkoły. Zamiast jednego biletu ZTM ważnego w obu strefach biletowych będą musieli kupować bilet Kolei Mazowieckich do przystanku Warszawa Zacisze-Wilno oraz bilet ZTM ważny tylko w pierwszej strefie. Według samorządowców z linii wołomińskiej, ZTM oraz Warszawa mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe w zakresie dopłat do wspólnego biletu. Lecz tak naprawdę zwiększenie ich udziału w finansowaniu tej oferty wynika przede wszystkim z konieczności ujednolicenia przez ZTM zasad dopłat do wspólnego biletu, obowiązujących w całej aglomeracji. Takie rozwiązanie było samorządowcom komunikowane od dawna. Obecnie jednak, kiedy komunikacja w Warszawie znalazła się w trudnej sytuacji, ze względu na ograniczenie w budżecie miasta wydatków na jej funkcjonowanie, ujednolicenie tych zasad (40-proc. udział w kosztach na terenie danej gminy przy założeniu stawki 22,90 zł za tzw. pociągokilometr) stało się koniecznością - napisał rzecznik.

Specjalna strefa taryfowa?

Poinformował, że władze Wołomina zwróciły się do prezydent Warszawy z prośbą o ustanowienie dla mieszkańców gminy specjalnej oferty taryfowej. Rozmowy w tej sprawie będą prowadzone w najbliższym czasie. W ubiegłym tygodniu ZTM informował o problemach z utrzymaniem wspólnego biletu w powiecie wołomińskim. Zapewnił zarazem, że wspólny bilet ZTM, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) zostanie utrzymany na obszarze większości gmin aglomeracji warszawskiej.

Inni zaakceptowali warunki ZTM

Wszystkie samorządy otrzymały od ZTM propozycję przedłużenia współpracy w zakresie wspólnego biletu do końca pierwszego kwartału 2014 roku. ZTM zaproponował, by rozliczenia odbywały się na takich samych warunkach jak obecnie. Większość samorządów - z wyjątkiem władz gmin i powiatu wołomińskiego - zaakceptowała propozycje ZTM. Wspólny bilet ZTM-KM-WKD oznacza dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości, którzy dojeżdżają do pracy w stolicy, mniejsze koszty.

PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN Warszawa

Pozostałe wiadomości