Dziewczyna z Woli, która podczas okupacji likwidowała agentów Gestapo, syn słynnego aktora oraz córka komendanta przedwojennej stołecznej policji – oto warszawiacy, których historie usłyszycie już 2 grudnia w Domu Spotkań z Historią.
Dom Spotkań z Historią uruchomił portal audiohistoria.pl, by udostępnić wszystkim swoje zbiory – nagrania z ponad 3,5 tysiącem świadków historii Polski od czasów przedwojennych. Z tego grona kilkaset osób to warszawiacy.
- W portalu dostępne są oczywiście tylko fragmenty nagrań, bo często to wielogodzinne zapisy wspomnień - wyjaśnia Jarosław Pałka z Archiwum Historii Mówionej. – Portal jest swoistą wizytówką naszych projektów i zachęca do zapoznawania się z historią, m.in. Warszawy – dodaje.
Ta Warszawa istnieje tylko we wspomnieniach
2 grudnia przy ulicy Karowej 20 w siedzibie Domu Spotkań z Historią usłyszeć będzie można prywatne historie jednych z najstarszych warszawiaków. Będą to zapisy wspomnień z młodości żyjących jeszcze 94-letniej Zofii Chuch-Nikiel oraz 100-letniego Kordiana Tarasiewicza oraz zmarłej Zofii Ruseckiej*, która w tym roku obchodziłaby 88. urodziny.
- Na spotkaniu 2 grudnia opowiemy, jak działa portal audiohistoria.pl oraz będziemy chcieli przybliżyć Warszawę międzywojenną i tę z czasów okupacji – opowiada Jarosław Pałka.
Historyczny event to niejedyny sposób, w jaki Archiwum Historii Mówionej będzie promować portal.
- W połowie grudnia ukaże się nasze nowe wydawnictwo. Będą to właśnie fragmenty relacji prezentowanych w portalu dotyczące przedwojennej historii stolicy – zapowiada Pałka.
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 2 grudnia, godz. 18.00
*Zofia Rusecka Urodziła się 15 maja 1922 w Lublinie. W 1926 roku rodzina przeniosła się z rodziną z Lublina do Warszawy, zamieszkali na Woli. Zofia Rusecka uczęszczała do szkoły na Chłodnej, potem do prywatnej szkoły Zaborowskiej i Michalskiej, ukończyła także szkołę gimnastyczną. Służyła w oddziale ochrony Komendy Głównej Armii Krajowej, którego zadaniem była likwidacja rodzimych i niemieckich agentów Abwehry i Gestapo. W powstaniu służyła jako łączniczka oraz w powstańczym szpitalu. Po upadku powstania w obozach jenieckich w Lamsdorf, Mühlberg, Kemnitz i Oberlangen. Wróciła do kraju w 1947 roku.
Kordian Tarasiewicz Urodził się 19 listopada 1910 w Warszawie. Jego ojciec, Michał Tarasiewicz, był znanym aktorem, pochodził z krakowskiej rodziny zajmującej się handlem kawą (firma "Pluton"). W 1915 roku, w związku z ewakuacją firm rosyjskich z Warszawy, Tarasiewiczowie otrzymali nakaz opuszczenia Polski i przeniesienia się do Riazania w Rosji. Z Riazania rodzina przeprowadziła się do Kijowa. W lutym 1918 rodzina Tarasiewiczów wróciła do Polski. Zamieszkali w Warszawie przy ulicy Nowowiejskiej. Młody Kordian został zapisany do sekcji tenisowej Legii. Studiował w Szkole Głównej Handlowej. W tym samym czasie odbywał praktyki w rodzinnej firmie "Pluton". W 1935 roku objął prowadzenie firmy "Pluton", którą prowadził podczas okupacji, a która zaopatrywała w 1944 roku powstańców.
Zofia Schuch-Nikiel Urodziła się w 1916 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Ojciec do 1939 roku pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Policji m.st. Warszawy. Dzieciństwo Zofia Schuch-Nikiel spędziła w domu na Powiślu. Uczyła się w prestiżowym żeńskim gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Studiowała w Belgii, podróżowała po Niemczech, Węgrzech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. W sierpniu 1939 roku wróciła do Warszawy. Wzięła udział w obronie stolicy jako sanitariuszka i kierowca. Po kapitulacji rozpoczęła konspiracyjną działalność w Pogotowiu Harcerek, kierując pracami w dzielnicy Śródmieście. W 1942 roku została zastępcą Komendanta Służby Sanitarnej na Warszawę, którą to funkcję pełniła także w czasie Powstania Warszawskiego.
myk
Źródło zdjęcia głównego: | geoeye.com, gazeta.pl