Wino przedmiotem na uczelni. "Student będzie miał kieliszek w ręku"

Kultury wina nauczą na Collegium CivitasShutterstock

Moda na gotowanie dociera na uczelnie. Już w tym roku na Uniwersytecie Warszawskim będzie można studiować kulturę kulinarną. Natomiast Collegium Civitas zaprasza na studia o winie. Choć program zdominują wykłady, to nie zabraknie też degustacji.

- Aspekt społeczny gotowania był długo niedoceniany. Teraz jesteśmy świadkami sytuacji, w której jedzenie stało się czymś ważnym, z czym ludzie się identyfikują. Dlatego też pojawiła się potrzeba zbadania tego jak każdego innego zjawiska społecznego – mówi o genezie studiów na kierunku Kultura kulinarna ich koordynator Marcin Wojtasik. Jeśli znajdą się chętni, studia podyplomowe zostaną uruchomione w roku akademickim 2014/2015. Ich organizator, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, podaje, że celem jest zapoznanie z kulturowym i społecznym kontekstem wytwarzania, dystrybucji, przetwarzania i konsumpcji żywności. Wśród wykładowców dominują socjolodzy.

Gotowanie na katedrze?

- Gotowanie i jedzenie to aktywność taka jak handel, a ekonomii nikt przecież nie deprecjonuje. Będziemy się zajmować gotowaniem w ujęciu socjologiczno-teoretycznym – zapowiada Wojtasik.

Rzeczywiście, rzut oka na program nie pozostawia wątpliwości, że zajęcia na UW nie będą szkółką gotowania. Socjologia głodu, niedoboru i reglamentacji, kulinarne ruchy społeczne, prawo i etyka kulinarna, kuchnia w literaturze i sztuce - to tylko niektóre przedmioty, z którymi zmierzą się słuchacze Kultury kulinarnej. Ale przewidziano także zajęcia praktyczne.

- W części warsztatowej skonfrontujemy studentów ze światem warszawskiej sceny jedzeniowej. Pokażemy, jak funkcjonuje restauracja, porozmawiamy z wybitnymi szefami kuchni, a potem to wszystko zanalizujemy – zapowiada koordynator studiów.

Władze uczelni powiedziały "tak"

Najnowsza oferta UW skierowana jest przede wszystkim do absolwentów nauk społecznych oraz profesjonalistów związanych z gastronomią, mediami i działalnością społeczną.

- Adresujemy swoje studia do dziennikarzy, PR-owców, pracowników organizacji pozarządowych, aktywistów jedzeniowych, ludzi, którzy propagują pewne style życia. Rzesza profesjonalistów zajmujących się kulturą kulinarną jest coraz szersza – przekonuje Marcin Wojtasik. Za dwa semestry nauki będą oni musieli zapłacić 5 tysięcy złotych. Wojtasik przyznaje, że propozycja uruchomienia takiego kierunku wzbudziła pewne kontrowersje wśród konserwatywnej części władz uczelni, ale ostatecznie udało się wszystkich przekonać.

- Kierunek został zaakceptowany, spełnia wszystkie kryteria naukowe – podsumowuje.

Pierwsze takie studia w Polsce

Zgoła inaczej było w prywatnym Collegium Civitas, gdzie spirtus movens stworzenia podyplomowych studiów winiarskich był sam rektor.

- Od kilku lat prowadzę w Collegium Civitas wykład faktultatywny o winie, który cieszy się dużą popularnością. Rektor Stanisław Mocek zaproponował, aby zrobić to w poważniejszej formie - wspomina dr Michał Bardel, kierownik studiów, a jednocześnie redaktor naczelny magazynu "Czas Wina ". – W Polsce tego typu studiów jeszcze nie było. Działa co prawda enologia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale raczej studia dla ludzi, którzy chcą pracować przy wytwarzaniu wina, skupione na technicznych aspektach jego produkcji – dodaje.

Wykłady, degustacje, wyjazdy

W trakcie 172 godzin zajęć słuchacze będą mieli możliwość degustowania ponad 120 gatunków wina z kilkudziesięciu regionów świata.

- Podczas połowy zajęć student będzie miał kieliszek w ręku, ponieważ mus wiedzieć, o czym jest mowa. Przykładowo, zajęcia z geografii wina będą miały formę wykładowo-warsztatową, podczas której będą degustowane wina z konkretnych regionów – wyjaśnia dr Bardel. - Rektor poprosił tylko, żeby zajęcia, którym towarzyszą degustacje, były ostatnimi w planie dnia – żartuje.

Program studiów "Wiedza o winie. Media, rynek, kultura" obejmuje wykłady o światowych rynkach wina, jego historii czy inwestycjach w ten szlachetny trunek. Przewidziano zajęcia poświęcone fizjologii smaku, enoturystyce i sztuce sommelierskiej. Studenci wysłuchają wykładów o związkach wina i medycyny. Zapoznają się także z pracą winnicy Srebrna Góra na krakowskich Bielanach oraz winnic Egeru i Tokaju.

Dla dziennikarzy, PR-owców, handlowców

Dla kogo przeznaczona są studia?

- Prasa winiarska to nisza, ale intensywnie rozwijająca się, dlatego zapraszamy ludzi chcących pisać o winie. Druga grupa, o której myślimy, to ludzie po studiach o specjalności dyplomatycznej, bo kultura wina i dyplomacja idą w parze. Chcemy też kształcić ludzi, którzy mieliby ochotę pracować na płaszczyźnie promocyjno-handlowej. Wielcy producenci wina poszukują ludzi mówiących po angielsku, znających się na winie i mających rozeznanie w naszej części świata. Polska czy Rosja to kraje o ogromnych możliwościach rozwoju jeśli chodzi o spożycie wina. Ten rynek wciąż jest nienasycony i potrzebuje ludzi, który się nim zajmą – wylicza Dwusemestralne studia w Collegium Civitas kosztują 7,7 tysiąca złotych. – Do ich uruchomienia wystarczy 12 osób. Ich charakter sprawia, że grupa wręcz nie może być zbyt duża – podsumowuje dr Michał Bardel.

Zobacz też:

Z wizytą w restauracji Mała Rosja:

Jak przygotować idealnego hamburgera?

Jak przygotować idealne pielmieni?
Jak przygotować idealne pielmieni? Bartosz Andrejuk i Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Szef kuchni - Jakub Kuroń - opowiada: "Jak przygotować idealnego hamburgera?"
Szef kuchni - Jakub Kuroń - opowiada: "Jak przygotować idealnego hamburgera?"Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl