Marszałkowska się zmieni, ale Bankowy na razie pozostanie asfaltową wyspą. "Zielony projekt" leży w szufladzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zazieleniony plac Bankowy (koncepcja)RS Architektura Krajobrazu

Drogowcy szykują się do przebudowy fragmentu Marszałkowskiej na odcinku od placu Bankowego do Królewskiej. Według projektu, zmiany w przestrzeni przy budynku ratusza ograniczą się tylko do uporządkowania parkowania. Miejscy aktywiści wytykają minimalizm i zmarnowaną szansę na ucywilizowanie placu Bankowego, który dziś jest wyłącznie smętnym parkingiem. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że z pomysłu zmian większych nie zrezygnowano.

ZDM ogłosił przetarg na przebudowę odcinka Marszałkowskiej od Królewskiej do placu Bankowego. Zapowiedział, że zmieni się układ jezdni, która zostanie na tym fragmencie zwężona do dwóch pasów. Na trzecim zaparkują auta. Wykonawca wyremontuje chodniki, wytyczy drogę rowerową, a wzdłuż jezdni zostaną posadzone 63 drzewa. Zmiany obejmą też plac Bankowy, gdzie uporządkowane zostanie parkowanie. Liczba miejsc postojowych zostanie zredukowana do 55. Zachowawczość w podejściu do samego placu spotkała się z krytyką.

Marszałkowska po zmianach - wizualizacjaUM Warszawa

Koncepcja powstała kilka lat temu

Wśród krytyków znalazł się Grzegorz Walkiewicz, były radny Śródmieścia, obecnie Pragi Północ. - "Zielona Marszałkowska" to projekt, o który zabiegam od wielu lat. Po sukcesie "Zielonej Świętokrzyskiej" chciałem, aby drzewa pojawiły się też na Marszałkowskiej i na placach, które do niej przylegają czyli przede wszystkim na placu Bankowym i placu Konstytucji - mówi tvnwarszawa.pl Walkiewicz.

Przypomina, że ratusz w ramach projektu "Zielone ulice" realizowanego przez Zarząd Zieleni przeprowadził konsultacje społeczne. Zlecił również przygotowanie koncepcji zazielenienia właśnie Marszałkowskiej i placu Bankowego. Opracowanie za niespełna 250 tysięcy złotych zostało przygotowane przez biuro RS Architektura Krajobrazu. Ta sama pracownia była odpowiedzialna za projekt zieleni na Świętokrzyskiej.

Przetarg na koncepcję, o której wspomina Walkiewicz, ogłoszono pod koniec 2017 roku. Ale do tej pory na placu Bankowym nic się nie zmieniło. Po drodze była jeszcze tzw. strefa relaksu - nieudany eksperyment na wakacyjne zagospodarowanie placu. W sezonie letnim 2019 roku tymczasowo pojawiły się tam ławki i kwietniki z palet, tężnia dająca ochłodę w gorące dni, a także drzewa w donicach. Za to "prototypowanie przestrzeni" miasto zapłaciło ponad 900 tysięcy złotych.

Radny krytykuje zachowawczość zmian. "Betogłupota"

Marszałkowska przeszła zmiany na odcinku bliżej ronda Dmowskiego. W jego sąsiedztwie powstały wyczekiwane od lat naziemne przejścia dla pieszych. Wzdłuż placu Defilad zasadzono drzewa i wytyczono drogę dla rowerów, ale tylko po jednej stronie i kosztem chodnika. Jezdnia pozostała tu sześciopasmową "miejską autostradą". Rewolucję ma przejść dalszy odcinek arterii - do placu Konstytucji.

- Cieszy mnie, że fragment Marszałkowskiej od ronda Praw Kobiet (Dmowskiego - red.) do Świętokrzyskiej został zazieleniony. Teraz rozmawiamy o kolejnym odcinku. Z jednej strony nowe drzewa cieszą. Ale mam takie odczucie, że projekt w formie zaproponowanej przez ratusz niewiele zmieni. Środowisko rowerowe skarży się, że zaplanowana tam droga rowerowa ma minimalne parametry. Nie będzie też połączenia Ogrodu Saskiego z placem Żelaznej Bramy, co zintegrowałoby dwie części Śródmieścia po obu stronach Marszałkowskiej - ocenia Walkiewicz.

- Natomiast jeżeli chodzi o plac Bankowy, te działania, które względem niego podejmuje ratusz, nazywam "betogłupotą". Gotowa koncepcja została wyrzucona do kosza. Teraz ratusz ogłasza przetarg na przebudowę, a zmiany na placu Bankowym są symboliczne, bo sprowadzają się do uporządkowania parkowania - zauważa radny Walkiewicz.

Nasz rozmówca twierdzi, że kiedy przejeżdża obok placu Bankowego, bardzo często widzi puste miejsca postojowe. - Parking w tym miejscu przestaje komukolwiek służyć. Poza tym ciężko jest znaleźć lepiej skomunikowane miejsce w mieście niż plac Bankowy. Jest metro, są autobusy i tramwaje oraz stacja Veturilo - wylicza. - Idealny plac Bankowy to miejsce z ograniczoną liczbą pasów ruchu. Przystanki pojazdów komunikacji miejskiej powinny być do siebie bardziej zbliżone i lepiej zintegrowane. Natomiast na zachodniej części placu zamiast parkingu należałoby urządzić skwer z dużą ilością drzew, krzewów i ławek - uważa.

Koncepcja zmian na placu BankowymRS Architektura Krajobrazu

W konsultacjach mieszkańcy chcieli przejścia. Przejścia nie będzie

Justyna Glusman, była koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie, stwierdziła, że ZDM nie wykorzystał szansy na wdrożenie skonsultowanej kilka lat temu koncepcji. "Wydano na ten proces publiczne pieniądze" - napisała na Twitterze Glusman.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Glusman podkreśla, że kolejne kroki podejmowane przez miasto w celu zazielenienia Marszałkowskiej to pozytywna zmiana. Jednak zwraca uwagę na to, że bardzo istotnym elementem koncepcji była budowa przejścia dla pieszych, które miało połączyć Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy. W planach, które pokazał w poniedziałek ZDM, "zebry" nie ma.

- To przejście jest potrzebne, co zgłaszali mieszkańcy podczas konsultacji. Jeżeli miasto przeprowadza konsultacje społeczne i przedstawia projekty, które w ich wyniku powstały, a potem rezygnuje z realizacji, to wypadałoby wyjaśnić dlaczego - mówi Glusman. I zaznacza, że ta sama zasada dotyczy placu Bankowego, który wchodził w zakres odcinka północnego Marszałkowskiej, a gdzie według koncepcji "Zielonej Marszałkowskiej" przygotowanej przez pracownię RS Architektura Krajobrazu zaplanowano zieleń – Nie podoba mi się brak transparentności przy realizacji tego projektu, bo dzisiejsza wersja różni się od przedstawionych koncepcji, co nie zostało mieszkańcom wytłumaczone – wskazuje.

- Warto też pamiętać, że konsultacje i przygotowanie koncepcji to są realne pieniądze. Projekt dokumentacji i uzgodnień dla Marszałkowskiej kosztował ponad 200 tysięcy złotych, a wszystkich 76 Zielonych Ulic ponad dwa miliony złotych – przypomina Glusman.

Nasza rozmówczyni twierdzi, że Biuro Architektury ratusza zgłaszało uwagi do koncepcji zielonego placu Bankowego. – Według mojej wiedzy projektanci z pracowni RS Architektura Krajobrazu deklarowali chęć zmiany, zgodnie z wytycznymi urzędu. Natomiast miasto nie skorzystało z tej oferty. Plac Bankowy stał się smutnym symbolem podejścia miasta do zielonej transformacji, czyli rozmijania się deklaracji z rzeczywistością – ocenia.

Rzecznik drogowców: miasto nie rezygnuje z koncepcji zmian na placu

Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich zapewnia, że "miasto nie zrezygnowało z koncepcji zmian na placu Bankowym". - Jest wręcz przeciwnie – miasto podjęło kierunkową decyzję o zmianach w centrum Warszawy, w tym wzdłuż ulicy Marszałkowskiej i etapami one są realizowane - podkreśla. Dalej wymienia, co do tej pory zostało zrobione, czyli m.in. nasadzenia wokół ronda Dmowskiego, czy wytyczenie drogi rowerowej od ronda do skrzyżowania ze Świętokrzyską.

- Przygotowujemy dokumentację dla zmian na odcinku na południe od ronda Dmowskiego i dla placu Centralnego (nieformalna nazwa fragmentu placu Defilad przed wejściem głównym do Pałacu Kultury - red.). Tramwaje Warszawskie przygotowują remont torowiska, połączonego ze zmianami drogowymi i nasadzeniami dwóch szpalerów drzew między rondem Dmowskiego a Królewską - wylicza Dybalski. - Teraz ogłosiliśmy przetarg na zmiany drogowe, nasadzenia i wytyczenie drogi rowerowej na północnym odcinku Marszałkowskiej, która zostanie poprowadzona dalej przez plac Bankowy. Przygotowujemy dokumentację dla jej kontynuacji wzdłuż Andersa, po to żeby stworzyć spójny korytarz rowerowy Marszałkowska - plac Bankowy - Andersa - Mickiewicza - dodaje przedstawiciel ZDM.

Dybalski zaznacza, że wszystkie wymienione inwestycje są realizowane w oparciu o koncepcję "Zielonej Marszałkowskiej", która dotyczy nasadzeń zieleni. - To jest podstawa. Natomiast zmiany, które realizujemy, mają dużo szerszy charakter. Miasto prowadzi je etapami. To wydaje się dość oczywiste z racji potężnego zakresu prac, co przekłada się na utrudnienia i koszt. Już to, co do tej pory zostało zrobione, kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. Taki też prawdopodobnie byłby koszt kompleksowej przebudowy placu Bankowego - mówi Dybalski.

Przedstawiciel ZDM pytany o to, co z przejściem dla pieszych łączącym Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy, odpowiada, że miasto z niego nie zrezygnowało. - W przebudowie realizowanej przez ZDM zachowujemy rezerwę pod to przejście. Natomiast jego wytyczenie wiąże się z przebudową torowiska tramwajowego i to po wschodniej stronie oraz wschodniej jezdni Marszałkowskiej - wskazuje Dybalski. A tej drogowcy w tym momencie nie będą przebudowywać, ponieważ już ma dwupasmowy układ.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura Krajobrazu

Pozostałe wiadomości

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl