OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Sztuczna wyspa jest platformą porośnięta roślinnością. Jak wyjaśnia urząd miasta, będzie spełniała kilka funkcji. Przede wszystkim to dodatkowe siedlisko dla kaczek, łabędzi i rybitw zamieszkujących przy Kanale Piaseczyńskim i w okolicy parku Agrykola. Jest zakotwiczona tak, by zwierzęta wodne mogły wykorzystać ją jako podwodne kryjówki. Porastają ją gatunki roślin sprzyjające oczyszczaniu wody i poprawie warunków życia ryb.
Wodna platforma to jeden z elementów realizacji projektu "Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy", który jest współfinansowany ze środków unijnych. Miasto przeznaczy na niego 6 887 350 złotych, przy czym kwota dofinansowania to 5 854 247,5 złotych.
Odbudowa biologicznej różnorodności
Urzędnicy wyjaśniają, że jego celem jest zwiększenie populacji zwierząt, takich jak rybitwa czarna, bączek, błotniak stawowy, zimorodek, bielik, dzięcioł średni, nurogęś, sieweczka rzeczna, sieweczka obrożna, kumak nizinny, traszka grzebieniasta, ropucha zielona, żaba śmieszka oraz żaba wodna.
Oprócz montażu platform lęgowych i postojowych, częścią projektu będzie także renaturyzacja zbiorników wodnych i cieków. Ratusz wyjaśnia, że polega ona na przywracaniu zbliżonego do naturalnego stanu siedlisk przekształconych przez człowieka. Ma to prowadzić do odbudowy różnorodności biologicznej w mieście.
"Nasz kilkuletni plan renaturyzacji obejmie między innymi Stawy Brustmana (Bielany), stawy przy ulicy Tołwińskiego (Żoliborz), Kanał Piaseczyński (Śródmieście, Mokotów), pozostałości Łachy Siekierkowskiej (Mokotów), zbiorniki wodne w otulinie rezerwatu przyrody Lasu Kabackiego (Ursynów)" - czytamy w komunikacie.
W ramach projektu usuwane będą tak zwane obce gatunki inwazyjne, czyli rośliny zagrażające naturalnym ekosystemom. Ich obecność jest niepożądana, bo wypierają one rodzimą roślinność, co prowadzi do degradacji siedlisk chronionych gatunków zwierząt. Plany obejmują ich usuwanie na terenie Pragi Północ, Pragi Południe, Mokotowa i Śródmieścia. Chodzi o pozbywanie się na przykład klonu jesionolistnego, rdestowca ostrokończystego czy rdestowca pośredniego.
Ostatnim elementem jest plan budowy zastawek w rezerwatach przyrody, które będą miały na celu zatrzymywanie wody w środowisku i zmniejszenie spadku poziomu wód gruntowych. Takie instalacje zostaną umieszczone między innymi na rowach melioracyjnych w Lesie Kabackim, urząd zapowiada też adaptacje zastawki w rezerwacie przyrody Morysin.
Informowaliśmy też o planach budowy pomnika przyjaźni polsko-tureckiej w parku Agrykola:
Autorka/Autor: kk/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta