Opłata za śmieci miała być uzależniona od zużycia wody. Ratusz: stawki muszą być ponownie przeliczone

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Nowe stawki za odbiór śmieci
Nowe stawki za odbiór śmieci
TVN24
Od marca obowiązuje nowe stawki za odbiór śmieciTVN24

Na czwartkowej sesji radni mieli dyskutować o zmianie sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci - stawka miała być uzależniona od ilości zużytej wody. Prezydent Warszawy wycofał jednak tę propozycję.

"W związku z projektem radnych Koalicji Obywatelskiej o wyłączeniu z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych, Prezydent m.st. Warszawy postanowił uchylić propozycję naliczania opłat za odpady według zużycia wody na najbliższej sesji" - poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

I dodała, że stawki muszą być ponownie przeliczone.

Jak zaznaczyła, bezpośrednim powodem skierowania projektu wyłączenia nieruchomości niezamieszkałych jest przeprowadzona w chaotyczny sposób nowelizacja przepisów w lipcu 2019 roku. "Obecnie firmy płacą rażąco niskie stawki za gospodarkę odpadami komunalnymi, ponieważ blokuje to ustawa" - wyjaśniają urzędnicy i zwracają uwagę, że stawka ta nie pokrywa faktycznych kosztów obsługi tych nieruchomości, przez co resztę kosztów ponoszą mieszkańcy stolicy.

Do sprawy odniósł się też radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Szpądrowski. "Sukces! Wiceprezydent Michał Olszewski zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad komisji oraz jutrzejszej sesji uchwał z drakońskimi podwyżkami za wywóz śmieci w Warszawie" - napisał na Twitterze.

Dlaczego stawki trzeba przeliczyć od nowa?

W czwartek rano podczas wideokonferencji wiceprezydent Michał Olszewski tłumaczył dziennikarzom, jak projekt złożony przez radnych KO wpływa na zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. - To jest na tyle duża zmiana, że cała nasza kalkulacja staje się nieaktualna, ponieważ musimy policzyć skutek wyłączenia tych nieruchomości z systemu. To nie oznacza, że przedsiębiorcy, którzy dziś produkują odpady na terenie Warszawy mogą zrobić sobie z nimi, co chcą. Ustawa mówi, że muszą oni mieć podpisaną umowę na odbiór odpadów - mówi Olszewski. I zaznacza, że rekomendował radnym, by przesunęli w projekcie uchwały termin wejścia w życie nowych przepisów na 1 sierpnia, by zarządcy nieruchomości niezamieszkałych mieli czas na zawarcie umów z prywatnymi firmami.

Jednocześnie, rada miasta będzie musiała przyjąć uchwałę o maksymalnych stawkach, jaką firmy będą płaciły przedsiębiorcom prywatnym, którzy zajmą się zagospodarowaniem odpadów. Olszewski tłumaczył, że jest to paradoksalne rozwiązanie, bo gdy tego typu nieruchomości pozostają w miejskim systemie zagospodarowania odpadów, stawkę maksymalną określa ustawa.

Wiceprezydent przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy wyłączenie tego typu nieruchomości z systemu spowoduje obniżkę stawki za odpady dla mieszkańców. Żeby oszacować ją od nowa, najpierw miasto musi obliczyć, w jakim stopniu koszt wywozu śmieci z galerii handlowych czy biurowców był dofinansowywany przez pieniądze mieszkańców. - Nie ukrywam, że mamy trudny okres, żeby precyzyjnie to ustalić, bo ostatnie dwa miesiące, które są preferencyjnym okresem do obliczenia strumienia odpadów generowanych w nieruchomościach niezamieszkałych. To okres, kiedy nie są one produkowane w biurowcach czy galeriach handlowych. Musimy znaleźć inną metodę, żeby obliczyć i operować szacunkiem, ile odpadów zostanie w ten sposób wyprowadzonych z systemu gospodarki - powiedział Olszewski.

Uzależniona od ilości zużytej wody

Stołeczni radni na czwartkowej sesji mieli pochylić się nad projektem zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Jeśli uchwała zostałby przegłosowana, od lipca stawka byłaby uzależniona od ilości zużytej wody. W ten sposób zyskać miały gospodarstwa jednoosobowe, stracić - rodziny mieszkające w blokach.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyjaśniał w poniedziałek, że ta sama stawka obowiązywać miałaby zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej. Proponowane przepisy zakładały, że za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczona zostanie stawka 12,73 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody. Obecnie obowiązuje opłata ryczałtowa – 65 złotych miesięcznie w blokach i 94 zł w domach jednorodzinnych.

Wiceprezydent, zapytany o szacunki co do spadku bądź wzrostu opłat, powiedział, że "punkt przecięcia" jest na gospodarstwie dwuosobowym. Więcej zapłacą gospodarstwa liczące ponad dwie osoby, a mniej, czasem zdecydowanie - gospodarstwa jednoosobowe. Olszewski zastrzegał, że to tylko szacunki, bo wszystko zależy od zużycia wody. Wzrostu opłat mogą jednak spodziewać się rodziny z dziećmi, mieszkające w blokach.

Autorka/Autor:mp,kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl