W Schronisku na Paluchu powstanie pawilon dla starszych psów

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawyW Schronisku na Paluchu powstanie nowy pawilon

Nowy budynek Schroniska na Paluchu powstaje z myślą o starszych zwierzakach i zostanie połączony ze szpitalem dla psów. Na kudłatych mieszkańców czekać będą przestronne sale oraz zielony wybieg. Modernizacja części schroniska, budowa nowej geriatrii dla psów oraz zaprojektowanie budynku administracyjnego to koszt prawie pięciu milionów złotych.

Nowy, piętrowy budynek geriatrii będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 bezdomnych psów i zostanie skomunikowany łącznikiem z istniejącym w schronisku szpitalem. Jak wskazuje ratusz w komunikacie, w obiekcie swoje miejsce znajdą przede wszystkim starsze zwierzęta, na które czekać będą przestronne sale umożliwiające swobodne przemieszczanie się i wyjście na wybieg zewnętrzny. W oddzielnych pomieszczeniach zamieszkają suki ze szczeniętami i psy z problemami behawioralnymi. W budynku pojawią się także gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz sale do pielęgnacji i kąpieli.

Psy otrzymają także trawiasty wybieg. Przestrzeń ta zostanie wyposażona w place zabaw z kładkami, tunelami, leżankami, słupkami i innymi urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Przybędzie zieleni oraz zamontowane zostaną zadaszenia, chroniące zwierzęta przed słońcem. W upalne dni psy będą mogły się także schłodzić w basenach. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.

Rozbiórka z minimalizowaniem hałasu

"Harmonogram i technologia prowadzenia robót uwzględniają dobrostan podopiecznych schroniska. Prace rozbiórkowe, które poprzedzą budowę nowego pawilonu, zaplanowano tak, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zwierzęta przed oddziaływaniem budowy" - informuje ratusz w komunikacie. Psy, które znajdowały się na obszarze realizacji inwestycji, zostały przeniesione w inne części placówki, a wokół terenu powstaje szczelne ogrodzenie z płyt. Aby zmniejszyć uciążliwość robót dla zwierzaków, główne elementy rozbieranego, starego budynku geriatrii mają być rozkręcane. Wykonana z betonowych płyt podłoga zamiast rozkuwania będzie demontowana poprzez podnoszenie przy użyciu koparek. Ratusz przekonuje, że pozwoli to ograniczyć hałas oraz kurz powstające zazwyczaj podczas tego typu prac.

W Schronisku na Paluchu powstanie nowy pawilon UM Warszawy

Nowy budynek geriatrii dla psów został zaprojektowany w systemie modułowym.

"Wykonawcą prac jest firma Drozda Construction. Koszt inwestycji polegającej na modernizacji części Schroniska na Paluchu, w tym na zaprojektowaniu i budowie nowego budynku geriatrii dla psów oraz zaprojektowaniu nowego budynku administracyjnego wynosi 4,9 miliona złotych" - przekazał ratusz.

Schronisko ma nowego patrona

Od ubiegłego tygodnia Schronisko na Paluchu ma również swojego patrona. Rada miasta zdecydowała podczas czwartkowej sesji, że zostanie nim polityk Jan Lityński, który zmarł tragicznie w 2021 roku, próbując ratować swojego psa.

Przeczytaj także: "Wygląda to jak spokojny lot ptaka, ale pod wodą". W zoo pojawiły się orlenie plamiste

Orlenie plamiste w warszawskim zoo
Orlenie plamiste w warszawskim zoowarszawskie zoo

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości