Stołeczni policjanci mają nowy system do rozpoznawania rejestracji i wyłapywania poszukiwanych aut

Autor:
dg//ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
System ANPRS w działaniu
System ANPRS w działaniuKSP
wideo 2/2
KSPSystem ANPRS w działaniu

Komenda Stołeczna poinformowała o wdrożeniu projektu, który pomoże w walce z przestępczością samochodową. System ANPRS pozwala na pobieranie i gromadzenie danych między innymi z miejskiego monitoringu i kamer mobilnych. System umożliwia rozpoznawanie poszukiwanych tablic rejestracyjnych w dowolnym miejscu.

W czwartek Komenda Stołeczna Policji poinformowała o realizacji projektu "ANPRS – jako narzędzie walki z przestępczością zorganizowaną". Komenda zakupiła System Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych w czasie rzeczywistym, a także przeszkoliła 400 policjantów garnizonu stołecznego z jego użytkowania. - Mówimy o niezwykłym narzędziu, który pomoże policjantom pionu kryminalnego skuteczniej zwalczać przestępczość zorganizowaną - mówił podczas czwartkowej konferencji Sylwester Marczak, rzecznik prasowy KSP.

Jak działa ANPRS?

System ANPRS pozwala na automatyczną detekcję i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Gromadzi i zapewnia dostęp do następujących informacji: data, godzina i miejsce odczytu tablicy, a także zdjęcia tablicy i pojazdu. Działanie systemu nie polega tylko na samoczynnym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych i przechowywaniu tych informacji. Obejmuje również automatyczne powiadamianie o zauważeniu tablicy oznaczonej jako będąca "w zainteresowaniu".

- System ten umożliwia nie tylko pobieranie danych z monitoringu statycznego (np. monitoring miejski - red.). Mamy możliwość pobierania ich z platform mobilnych. W ramach tego projektu zakupiliśmy dwa pojazdy, zainstalowaliśmy w nich mechanizm rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Mamy też zestaw nomadyczny, gdzie jesteśmy w stanie na życzenie ustawić system do rozpoznawania tablic w dowolnym miejscu - powiedział Tomasz Szustak z KSP.

"W przypadku znalezienia tablicy będącej na liście tablic poszukiwanych użytkownik (lub grupa użytkowników) otrzymuje o tym informacje w zdefiniowany wcześniej sposób – np. na przenośnym terminalu operatora (takie terminale znajdują się w wyposażeniu obu mobilnych platform szkoleniowych i zestawu nomadycznego), na stacjonarnej stacji roboczej dołączonej do systemu czy też na telefonie komórkowym, wyposażonym w odpowiednią aplikację. Powiadomienie takie dociera do użytkownika w ciągu pojedynczych sekund po zauważeniu przez system ANPRS poszukiwanej tablicy rejestracyjnej" - uzupełnia KSP w komunikacie.

Spada liczba kradzieży aut

Marczak zaznaczył, że jeszcze kilkanaście lat temu na terenie garnizonu stołecznego dokonywano rocznie prawie 15-16 tysięcy kradzieży samochodów. - W tym roku do 14 grudnia samochodów na terenie naszego garnizonu skradziono 2,5 tysiąca i już widzimy, że będzie to rok spadkowy. W tym przypadku mamy o ponad 300 mniej skradzionych pojazdów niż w roku minionym. Kolejny rok może być jeszcze lepszy, biorąc pod uwagę tego typu narzędzia, które są w dyspozycji Komendy Stołecznej Policji - podkreślił rzecznik KSP.

Projekt "ANPRS – jako narzędzie walki z przestępczością zorganizowaną" został sfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, dzięki porozumieniu podpisanym pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji, komendantem stołecznym policji oraz Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA. Całkowity koszt projektu wynosi 876 tys. euro, z czego 85 proc. środków pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Autor:dg//ec

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości