Ostatni fortepian Chopina przechodzi renowację. Pracę konserwatorów można obserwować

Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina

Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
Źródło: J. Mozolewski / Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Rozpoczęła się renowacja ostatniego fortepianu, na którym grał Fryderyk Chopin - modelu marki Pleyel z 1848 roku. Konserwatorzy liczą, że uda się przywrócić oryginalne brzmienie instrumentu. Pracują w przestrzeni muzealnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, więc do niedzieli, 12 grudnia, publiczność może oglądać ich działania.

Przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina określają toczące się prace "przełomowym wydarzeniem w dziejach niezwykłego instrumentu". Od piątku renowacją fortepianu zajmuje się Paul McNulty - wybitny amerykański znawca fortepianów historycznych.

Fryderyk Chopin otrzymał ten fortepian pod koniec listopada 1848 roku od zaprzyjaźnionego producenta fortepianów Camille'a Pleyela. Instrument był najnowszym dziełem stworzonym w jego słynnej paryskiej wytwórni. Fortepian o numerze seryjnym 14810 znajdował się w dwóch ostatnich mieszkaniach Chopina i był ostatnim, na którym kompozytor grał i tworzył. Po śmierci Chopina instrument został zakupiony przez jego uczennicę Jane Stirling, a następnie podarowany przez nią siostrze Fryderyka Ludwice Jędrzejewiczowej. Przetransportowany drogą morską znalazł się w Warszawie w sierpniu 1850 roku. Wewnątrz skrzyni fortepianu wciąż znajdują się lakowa pieczęć carskiego urzędu celnego oraz odręczna dedykacja "pour Luise" sporządzona przez Jane Stirling.

Fortepian, jako jedna z najważniejszych pamiątek po Fryderyku, był starannie przechowywany przez kolejne pokolenia rodziny - dzieci i wnuków Ludwiki. W 1924 roku został sprzedany Muzeum Narodowemu w Warszawie, gdzie był eksponowany aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po upadku powstania instrument został wywieziony przez Niemców do Austrii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Fortepian Chopina powrócił do Warszawy po II wojnie światowej

Fortepian powrócił do Warszawy 24 kwietnia 1946 roku. Przez pewien czas był - w latach pięćdziesiątych - eksponowany w Żelazowej Woli. W 1958 roku został przekazany przez Muzeum Narodowe w depozyt, a później przeszedł na własność Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i został przetransportowany do Pałacu Ostrogskich - siedziby warszawskiego Muzeum Chopina. Od 2005 roku jest depozytem w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Pierwszą poważną renowację instrument przeszedł pod koniec lat 50. Wymienione wtedy zostały między innymi struny, kołki, oraz okleina młotków, skrzynia została polakierowana.

Niestety - jak ocenili później konserwatorzy - struny zostały wymienione na współczesne, wykonane ze stali wysokowęglowej o silnym naciągu. Miało to wpływ na zmianę oryginalnej barwy brzmienia fortepianu, obawiano się również o negatywne oddziaływanie na stan całego instrumentu w następnych latach.

W 2018 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zlecił szczegółowe badania instrumentu Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ, w tym skanowanie, wykonanie zdjęć RTG i analizy chemiczne.

Oględzin fortepianu dokonał również profesor Benjamin Vogel - muzykolog, instrumentoznawca w zakresie budowy fortepianów i lutnictwa. Badania potwierdziły konieczność przeprowadzenia kolejnych prac remontowych, których podjął się amerykański znawca fortepianów historycznych Paul McNulty.

Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
Renowacja ostatniego fortepianu Fryderyka Chopina
Źródło: J. Mozolewski / NIFC

Publiczność może zobaczyć renowację fortepianu Chopina

Do najważniejszych zadań wskazanych przez eksperta należy regulacja mechaniki oraz wymiana strun na bliższe oryginalnemu pierwowzorowi, zgodnie z aktualną wiedzą historyczną. W tym celu użyte zostaną struny podobne do tych stosowanych w wytwórni Pleyela w pierwszej połowie XIX wieku. Dzięki dobremu stanowi zachowania zdecydowanej większości elementów - mimo że fortepian przez prawie sto lat, poza nielicznymi wyjątkami, nie był używany w celach wykonawczych, a jedynie eksponowany jako obiekt muzealny - istnieje realna szansa na pełne przywrócenie walorów instrumentu, a w szczególności jego oryginalnego brzmienia. "To niewątpliwie historyczne wydarzenie - być może już wkrótce usłyszymy ostatni fortepian Chopina tak, jak słyszał go on sam" - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum.

Prace zespołu Paula McNulty’ego odbywają się w przestrzeni muzealnej i dzięki uprzejmości zespołu konserwatorów mogą być obserwowane przez zwiedzających Muzeum Fryderyka Chopina. - Publiczność ma taką możliwość od wtorku 7 grudnia. Wystarczy okazać bilet wstępu do muzeum - powiedział Kamil Gumienny, pracownik placówki. - W środę wstęp jest bezpłatny - dodał.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 11-19.

Czytaj także: