Dodatkowe miliony na remont zabytkowych budynków orkiestry Sinfonia Varsovia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planach (wideo z 2021 roku)
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planach (wideo z 2021 roku)TVN24
wideo 2/2
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planach (wideo z 2021 roku)TVN24

Radni zgodzili się na przyznanie dodatkowych środków na pierwszy etap remontu zabytkowych budynków w kompleksie Sinfonii Varsovii na Kamionku. Oznacza to, że wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą generalnym. Jego zadaniem będzie zaadaptowanie trzech ponad 120-letnich obiektów przy Grochowskiej, gdzie znajdą się małe sale koncertowe i przestrzenie edukacyjne.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy przyjęta została uchwała budżetowa na rok 2023. Zanim doszło do głosowania, pojawiły się doniesienia o możliwych oszczędnościach w sferze kultury, co spowodowałoby zagrożenie dla modernizacji siedziby Sinfonii Varsovii. Remont jest konieczny, bo dziś muzycy i pracownicy administracyjny orkiestry pracują w bardzo trudnych warunkach.

Jej dyrektor Janusz Marynowski poinformował w ubiegłym tygodniu, że wystąpił do Biura Kultury stołecznego ratusza, aby podczas najbliższego posiedzenia rady miasta został poddany głosowaniu wniosek o przesunięcie środków z drugiego etapu inwestycji do pierwszego, ponieważ remont będzie droższy niż planowano. Chodziło o kwotę około 30 milionów złotych.

Okazuje się, że inwestycja nie zostanie wstrzymana z powodu niedostatecznego finansowania. Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra poinformowała w mediach społecznościowych, że w budżecie na rok 2023 i kolejne lata udało się zaplanować środki na realizacje pierwszego etapu modernizacji zabytkowych budynków przy Grochowskiej.

W komunikacie Sinfonii Varsovii czytamy, że przegłosowane w czwartek zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy 2023-2050 objęły przesunięcie środków finansowych, o które wnioskowano do ratusza. "Oznacza to, że w najbliższym czasie dokonamy wyboru generalnego wykonawcy, podpiszemy z nim umowę, a następnie rozpoczniemy prace" - podano.

Wybierają wykonawcę generalnego

Pierwszy etap inwestycji obejmuje modernizację trzech z pięciu zabytkowych obiektów: głównego, gdzie mieścił kiedyś Wydział Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i dwóch narożnych, flankujących bramę główną od Grochowskiej. Pierwszy przetarg został ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku, ale został unieważniony z powodu braku ofert. W kolejnym postępowaniu pojawiły się cztery oferty, które są od końca listopada analizowane.

Pierwotnie na inwestycję zarezerwowano w budżecie ponad 94 miliony złotych. Najtańsza z ofert opiewa na ponad 117 milionów złotych, kolejne wyceniono na 128,7, 138,3 i aż 148,7 miliona złotych. Dlatego pojawiła się konieczność zarezerwowania dodatkowych środków na realizację zadania.

Dyrektor Sinfonii Varsovii tłumaczył, że obecny kosztorys, na bazie którego przygotowany został przetarg, powstał rok temu. - Względem tamtego roku dziś ceny są zupełnie inne. Spoglądając na przetargi w innych instytucjach, widzimy, że inflacja w ciągu roku w sferze budowlanej wynosi między 27 a 32 procent - mówił. Gdyby radni nie zgodzili się na przesunięcie środków, przetarg zostałby znów unieważniony, a proces budowy stanąłby w miejscu na co najmniej trzy kwartały. Dyrektor obawiał się, że przy kolejnym podejściu koszty byłyby jeszcze wyższe niż te, które zaproponowano w ofertach z obecnego postępowania.

Zaznaczony na zielono zakres działań I etapu inwestycji Sinfonia Varsovia Wizualizacja: Atelier Thomas Pucher

Wielka sala dopiero w drugim etapie

Wiceprezydentka Machnowska-Góra przypomniała, że w budynkach modernizowanych w ramach pierwszego etapu znajdą się przestrzenie edukacyjnie i dwie małe sale koncertowe, gdzie odbywać się będą kameralne występy oraz realizowane będą projekty edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych. W planach jest także stworzenie miejsca na kawiarnię, restaurację i księgarnię muzyczną.

"Podjęte w tym etapie prace obejmą również m.in. wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród i postawienie fundamentów ażurowej ramy okalającej całość parku oraz lokalizację podjazdu Kiss and Ride od strony ulicy Terespolskiej" - przypomina Sinfonia Varsovia.

Największą atrakcją kompleksu na Kamionku ma być jednak największa sala koncertowa w Polsce - na 1877 miejsc, zaplanowana w głębi działki. Ale to będzie drugi etap prac. Obejmie także remont dwóch zabytkowych oficyn, które będą przylegały do sali. W środku działki powstanie efektowny ogród. Na całość projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwowano 515 milionów złotych.

Wiceprezydentka Machnowska-Góra zapowiadała, że całą inwestycję ratusz chce zrealizować do 2027 roku. Ale inwestycja była wielokrotnie przesuwana. Całość powstaje według projektu Thomasa Puchera z Grazu, który wygrał konkurs architektoniczny ponad dekadę temu. W 2017 roku nieco zmodyfikowała swoją koncepcję.

Zabudowania siedziby Sinfonii Varsovii, ulica Grochowska 272Serwis Sinfonia Varsovia

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aldona Machnowska-Góra / Facebook

Pozostałe wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości i sędzia Dariusz Mazur trafił do szpitala po wypadku rowerowym w Warszawie. Ma obrażenia głowy.

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Wiceminister sprawiedliwości miał wypadek na rowerze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, eska.pl

Zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji Kamil L., ps. Budda, usłyszał między innymi zarzuty dotyczące "kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych". Zdaniem prokuratury, w rzeczywistości były to gry hazardowe. Reprezentujący youtubera radca prawny przekazał, że Kamil L. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Prokuratura postawiła zarzuty "Buddzie". Prawnik: żadnego czynu zabronionego nie popełnił

Źródło:
tvn24.pl

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła niepublikowana wcześniej kolekcja 100 niemieckich zdjęć Warszawy wykonanych w okresie od października do grudnia 1944 roku. Fotografie przedstawiają ocalałych z pożogi mieszkańców pędzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także wiele charakterystycznych miejsc stolicy zamienionych w stertę gruzu.

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma opinię trudnego w hodowli. W ptaszarni warszawskiego zoo wykluło się pisklę wieloszpona pawiego. Ptaki te charakteryzują się wyjątkowym upierzeniem i słyną z niesamowitych tańców.

Mają wyjątkowe upierzenie, słyną z niesamowitych tańców. "Gratulujemy sukcesu hodowlanego"

Mają wyjątkowe upierzenie, słyną z niesamowitych tańców. "Gratulujemy sukcesu hodowlanego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkukrotnie łamał przepisy, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale i tak jeździł motocyklem. Znany już organom ścigania Krzysztof K. został zatrzymany podczas rozprawy sądowej.

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Źródło:
brd24.pl, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 34-latka, który najpierw okradł sklep, a później strzelał z wiatrówki do interweniującego pracownika ochrony. Okazało się też, że mężczyzna uciekał na skradzionym kilka dni wcześniej rowerze. Podejrzany usłyszał już zarzuty i odpowie za kradzież rozbójniczą.

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT-u lecący z Baku do Warszawy nie podszedł od razu do lądowania. Kilka razy przeleciał nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem. Przyczyną była usterka techniczna, maszyna miała problem z klapami.

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Stare Grabie niedaleko Wołomina doszło w poniedziałek wieczorem do zderzenia dwóch aut osobowych i ciągnika rolniczego. Na miejscu pracowali strażacy.

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zuchwałą kradzież. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi i wyrwał kobiecie telefon z ręki. Następnie odjechał rowerem ze skradzionym łupem.

Wyrwał kobiecie telefon z ręki i odjechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu trzech pojazdów na S17 niedaleko Otwocka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W momencie zdarzenia licznik jednego z samochodów zatrzymał się na 140 kilometrach na godzinę.

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejażdżka po Żabieńcu słono kosztowała 22-latka. Zakończył ją z 30 punktami karnymi i portfelem chudszym o 3700 złotych. Na najbliższe miesiące mężczyzna pożegnał się też z prawem jazdy.

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jabłonnie wandal porysował siedem samochodów, nie wiedział jednak, że znajduje się w zasięgu monitoringu. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 33-latka, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz nie wydał stowarzyszeniu Marsz Niepodległości pozwoleń na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Jak wynika z zawiadomień składanych przez stowarzyszenie, jedno zgromadzenie miałoby trwać kilkanaście dni - informują urzędnicy.

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Źródło:
PAP

Prokuratura przedstawiła zarzuty 86-letniemu kierowcy podejrzanemu o spowodowanie wypadu na Ursynowie, w którym zginął pieszy. Kierujący busem podczas manewru parkowania nie zauważył idącego mężczyzny i go potrącił. 75-latek nie przeżył.

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Ciechanowem jednego z kierowców zaniepokoiło auto jadące "wężykiem". Zatrzymał podejrzanego nissana, wyciągnął kluczyki, ale kierowca uciekł do lasu. Dogonili go policjanci. Mężczyzna tłumaczył, że wybrał się na grzyby. Wydmuchał dwa promile.

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są ofiary śmiertelne, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna przeprowadzał dzieci przez pasy, mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. "Pracę" przerwały mu strażniczki miejskie. Gdy czekali na przyjazd policji, próbował jeszcze napić się wódki, którą miał w plecaku.

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna był już mocno wychłodzony, leżał na ławce. Zajęły się nim strażniczki miejskie. Z objawami hipotermii 54-latek trafił do szpitala.

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP