Z ratusza do Rady Warszawy trafił projekt programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2023 - 25. Zakłada on przeznaczenie 35 milionów złotych na program in vitro, realizowany w stolicy. Rocznie na przedsięwzięcie to ma być przeznaczane 11,7 miliona złotych. a łączny koszt trzyletniej edycji ma być wyższy od obecnego o dwa miliony złotych.
O projekcie poinformował na tweeterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "1,7 tysięcy pięknych historii. 1,7 tysiąca szczęśliwych rodzin. 1,7 tysiąca maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi #invitro w @warszawa. Jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej. Na kolejną edycję programu na lata 2023-2025 planujemy przeznaczyć ponad 35 milionów złotych" - napisał.
"Niepłodność dotyka młodych ludzi w okresie ich największej aktywności"
Aktualna edycja programu kończy się w grudniu. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że nowa umożliwi kontynuację wspierania par z niepłodnością od stycznia 2023 roku. Zwrócono także uwagę na nasilające się zjawisko niepłodności jest prawdopodobnie naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata i stanowi ważny wieloaspektowy problem wymagający pomocy medycznej. "Niepłodność jest szczególną chorobą, ponieważ dotyka dwojga młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe" - podkreśla ratusz.
W uzasadnieniu oszacowano także skalę niepłodności, z jaką może zmagać się stolica. "Według różnych źródeł problem niepłodności dotyczy 10 - 12% populacji. Można zatem przyjąć, że problem ten może dotyczyć populacji Warszawy w analogicznych proporcjach. Odnosząc ten schemat do populacji kobiet w wieku 25 - 40. roku życia, zamieszkałych w Warszawie, wynoszącej około 250 tysięcy osób, wielkość niepłodnej populacji warszawskiej oszacowano na około 25 tysięcy par" - czytamy w uzasadnieniu.
Program trwa od 2017 roku
Planowana edycja będzie stanowić kontynuację programu "Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2017 - 2019", który 17 maja 2017 roku uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To właśnie od 2017 roku stołeczny ratusz realizuje program in vitro. W pierwszej edycji urodziło się dzięki niemu 616 dzieci. W kolejnej edycji - od 2020 roku, do sierpnia tego roku - z programu skorzystało 5088 par, potwierdzono 1512 ciąże kliniczne, a urodziło się 1012 dzieci.
O poprzedniej edycji programu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl: Rafał Trzaskowski chce przedłużenia programu in vitro
Autorka/Autor: mg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock