Rafał Trzaskowski chce przedłużenia programu in vitro

Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Rada Warszawy dofinansuje in vitroMagda Łucyan, Fakty TVN
wideo 2/3
Warszawa dofinansuje in vitro

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skierował do rady miasta projekt uchwały przedłużający stołeczny program refundacji in vitro do 2022 roku. Maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego miałaby wynieść 6 tysięcy złotych. Radni zajmą się projektem w czwartek.

Jak poinformował w poniedziałek warszawski ratusz, dofinansowanie stołecznego programu zapłodnienia in vitro ma zostać zwiększone. Plan obejmuje podniesienie poziomu dofinansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego oraz kriokonserwacji komórek jajowych. Zwiększy się też dostępność do programu, przede wszystkim dla osób, dla których dotychczasowy koszt udziału był zbyt wysoki.

Trzy próby

Zgodnie z projektem uchwały, który skierował do Rady Warszawy prezydent miasta, środki finansowe przeznaczone na program w latach 2019 - 22 to ponad 33 miliony złotych. Maksymalne dofinansowanie jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego to 6 tysięcy złotych.

Jednej parze przysługiwać będą trzy próby.

- Program jest dla wielu par jedyną szansą na własne dziecko. Chcę, by Warszawa nadal wspierała osoby zmagające się z problemem niepłodności. Nie tylko kontynuujemy program w kolejnych trzech latach, ale także zwiększyliśmy wkład finansowy miasta – podkreślił Trzaskowski.

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak zakończony latem 2016 roku decyzją byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Po tym kroku miasta zaczęły wprowadzać swoje programy refundacji. Jako pierwsza program wprowadziła jeszcze w 2012 roku Częstochowa.

Decyzja w czwartek

Na początku czerwca 2017 roku Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017 - 19. Przeznaczony był dla warszawianek w wieku 25 - 40 lat. Dofinansowanie obejmowało trzy próby zapłodnienia. Kwotę dofinansowania ustalono na poziomie do 80 procent kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych. Program przewidziano na lata 2017 - 19, dla około 2,5 tysiąca par. W lutym tego roku radni zdecydowali o zwiększeniu dofinansowania do 90 procent, czyli maksymalnie do kwoty 5 tysięcy i 625 złotych.

Jak poinformował warszawski ratusz, od listopada 2017 roku do końca października 2019 z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych, a urodziło się 496 dzieci.

Rada Warszawy zajmie się projektem przedłużenia programu w najbliższy czwartek. 

Źródło: PAP

Autor:kz/r

Źródło zdjęcia głównego: um