Deklarację zawierającą tzw. roboczą definicję antysemityzmu, opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), podpisał w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Szacunek i solidarność to wartości, które są podstawą silnych, wspierających i odpornych na kryzysy społeczności. Taką miejską wspólnotę budujemy tu, w Warszawie, mieście doświadczonym historią, ale też mieście nadziei" - to fragment podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji.
Trzaskowski przypomniał, że w czasie II wojny mieszkańcy Warszawy pochodzenia żydowskiego byli izolowani i prześladowani przez Niemców okupujących stolicę, że masowo ich mordowano.
"Zdarzają się ataki słowne na naszych przyjaciół"
- Warszawa jest miastem otwartym, w którym nie ma miejsca na nienawiść, na nieprawdę, na antysemityzm. Bardzo się cieszę, że możemy dziś podpisać deklarację. Na szczęście antysemityzm jest zabroniony przez prawo, polski rząd też podziela te wartości. Ale zdarzają się ataki słowne na naszych przyjaciół, dlatego ważne, by powiedzieć zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza w Warszawie naznaczonej krwią setek tysięcy pomordowanych Żydów – że nie ma na to zgody – powiedział cytowany w komunikacie prasowym ratusza Rafał Trzaskowski.
- Przed wojną jedną trzecią populacji Warszawy stanowili Żydzi. Cieszę się, że Warszawa jest jedną z pierwszych światowych stolic, które podpisały deklarację w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi - mówił ambasador Izraela Yacov Livne.
- Czy słowo może być niebezpieczne? Jak karabin, jak broń? – pytał naczelny rabin Polski Michael Schudrich. - Tak! Ludobójstwo w Rwandzie 30 lat temu zaczęło się od słów, od mówienia, że Tutsi to "robaki, które nie mają prawa żyć" - odpowiedział.
Definicję przyjęło 41 państw, a także miasta i instytucje
W ramach działań po podpisaniu deklaracji miasto przekaże jej zapisy do wszystkich instytucji i jednostek miejskich, aby uwrażliwić je na kwestie antysemickie i skłonić do reagowania na nie. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN miasto planuje działania edukacyjne skierowane do osób pracujących w urzędzie i straży miejskiej.
"Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej" - stanowi tzw. robocza definicja antysemityzmu, którą IHRA przyjęła w 2016 r.
Definicję przyjęło dotąd 41 państw – także Polska – oraz łącznie różnego rodzaju 1192 podmioty (kraje, miasta, instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe i inne). Miasta, które przyjęły definicję IHRA to m.in.: Londyn, Berlin, Florencja, Waszyngton, Buenos Aires. Teraz dołącza do nich także Warszawa.
Autorka/Autor: b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM st. Warszawy