Rozmowy nie przyniosły skutku. "Około 100 wypowiedzeń leży na stole pana dyrektora"

Źródło:
TVN24
Kolejne rozmowy bez porozumienia
Kolejne rozmowy bez porozumienia
TVN24
Kolejne rozmowy bez porozumieniaTVN24

Bez porozumienia - a nawet gorzej - z jeszcze większym konfliktem na linii ratownicy medyczni i ich dyrekcja w Warszawie. Z punktu widzenia pacjentów sytuacja jest trudna - podobnie jak negocjacje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Choć ratownicy zgłaszają problemy od miesięcy, na bezpośrednie negocjacje z własnym dyrektorem musieli poczekać. Jak twierdzą, pierwsze rozmowy odbyły się dopiero trzy dni temu.

Warto przypomnieć, że pierwszą petycję z prośbą o rozmowy warszawscy ratownicy złożyli 30 lipca. Później w ramach protestu wzięli wolne. 1 września na ulice Warszawy nie wyjechało ponad 30 karetek. Pomagali strażacy i śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W kolejnych dniach do ogólnopolskich negocjacji włączyło się Ministerstwo Zdrowia, które 21 września ogłosiło porozumienie z ratownikami. Koniec protestu, minimum 40 złoty za godzinę i dodatki wyjazdowe plus 30 procent - to wynik negocjacji. Jednak minister Adam Niedzielski porozumiał się tylko z jednym związkiem. Wielu ratowników z Warszawy, ale też innych miast nie chce tych warunków zaakceptować.

- Rozmawia się tylko z wybranymi grupami po to, żeby legitymizować te władze i legitymizować w ogóle ich decyzje - uważa dr hab. Tomasz Słomka, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

W czwartek nie doszli

Z początkiem października przyszła ponowna wzmożona niedyspozycja ratowników. Do premiera trafiło też pismo z prośbą o zmianę dyrekcji warszawskiego pogotowia. Wreszcie 5 października dyrektor firmy Meditrans Karol Bielski spotkał się z ratownikami, ale bez konkretnych propozycji, czekają na środki z ministerstwa.

Jednak pieniędzy do tej pory nie ma. Po czwartkowych negocjacjach nie wiadomo, czy i jakie pieniądze trafią do ratowników. - Do porozumienia nie doszło. Dyrekcja proponuje nam tak naprawdę te minimalne stawki - powiedział reporterce TVN24 Damian Stachowiak, ratownik medyczny, który uczestniczył w rozmowach z dyrektorem Bielskim.

- Koszty życia w Warszawie są dużo wyższe niż w innych miastach, My mamy również największe obłożenie wyjazdami w całym kraju - stwierdził Michał Gościński, również ratownik stołecznego pogotowia.

Po czwartkowej odsłonie rozmów dyrekcja Meditrans odmówiła komentarza i odesłała do członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc, która miała wspierać negocjacje - pogodzić ratowników i firmę dla dobra pacjentów.

- Te kwoty, które wynikają z tych zaproponowanych przez ministra zdrowia, są nie wystarczające do pokrycia oczekiwań ratowników - przyznała Elżbieta Lanc. - Warto pomyśleć o dodatku tak zwanym stołecznym, jak my to nazywamy - dodała.

"Około 100 wypowiedzeń leży na stole"

Na razie konkrety ze strony firmy nie padły, nie wiadomo też, kiedy dojdzie do rozmowy o pieniądzach. W piątek strony spotkają się w urzędzie, aby łagodzić konflikt. - Wierzę, że jutrzejsze spotkanie (piątkowe - red.), które ma się odbyć przyniesie "spotkanie w pół drogi" - powiedziała Lanc.

Bo ratownicy w pogotowiu warszawskim coraz częściej nie chcą pracować. - Na tę chwilę około 100 wypowiedzeń leży na stole pana dyrektora - powiedział Gościński. - Karetki będą stały puste, mało tego - one nie będą stały puste, bo ratownicy strajkują, one będą stały puste, bo tych ratowników już nie będzie - dodał.

Tylko w czwartek pogotowie kilkukrotnie musiał wspierać śmigłowiec. Leciał m.in. do omdlenia i duszności. - Normalnie w takich warunkach szybciej, w miejskiej, zwartej zabudowie dojedzie karetka - przyznała Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O ile są w niej ratownicy.

Autorka/Autor:Karolina Bałuc

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP