Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 rokuUrząd Miasta Warszawa
wideo 2/3
Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 rokuUrząd Miasta Warszawa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Wysoki, skręcony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara obelisk zaplanowano wśród fontann na placu na Rozdrożu. Projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku został wybrany w lutym 2020 roku w konkursie architektonicznym. Wygrała go pracownia Nizio Design. Gdy ogłaszano konkurs przedstawiciele rządu i władz stolicy jedynym głosem deklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę starcia wojsk polskich i bolszewickich. Ale termin od początku wydawał się nierealny. W maju 2022 roku Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa, odpowiedzialnego za budowę pomnika, informował, że przewidywany termin odsłonięcia pomnika to sierpień 2023. Ale dopiero we wrześniu Biuro "Niepodległa" otrzymało od miasta pozwolenie na budowę.

Kolejnym krokiem był wybór wykonawcy. I ten krok również się nieco przeciągnął. Jak informowała "Gazeta Stołeczna", pod koniec marca tego roku konkurs rozstrzygnięto. W przetargu zwyciężyła firma Warbud, która wyceniła postawienie monumentu na ponad 34 miliony złotych, czyli o ponad 10 milionów więcej niż planowano na ten cel wydać. Tomasz Zamorski, koordynator budowy pomnika z Biura "Niepodległa", przekazał wówczas w rozmowie ze "Stołeczną", że brakującą sumę zgodziło się dorzucić z budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę

Prace jeszcze nie ruszyły i nie wiadomo, kiedy się rozpoczną.

1 maja, na mocy zarządzenia ówczesnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, Biuro "Niepodległa" formalnie przestało istnieć i zostało połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Obowiązki, również w zakresie stawiania pomnika na placu Na Rozdrożu, przejął instytut, który zapytaliśmy, kiedy w końcu ruszy budowa.

- W kwietniu bieżącego roku, jeszcze przed połączeniem Biura "Niepodległa" i Instytutu Adama Mickiewicza, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok uchylający decyzję wojewody mazowieckiego, która utrzymywała w mocy decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 - odpowiedział nam Klaudiusz Gomerski, rzecznik prasowy IAM.

Jak poinformował dalej Gomerski, w maju instytut otrzymał uzasadnienie wyroku WSA i "obecnie przeprowadza szczegółową analizę zagadnienia w kontekście możliwych scenariuszy dalszego działania".

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa

Pozostałe wiadomości

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Polskie muzeum wśród "najpiękniejszych na świecie"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sezonie letnim wracają wakacyjne połączenia Mazowsza z Pomorzem. Na tory od soboty, 22 czerwca, wyjedzie pociąg Kolei Mazowieckich "Słoneczny". Będzie kursował na trasie Warszawa - Gdynia Główna - Ustka - Warszawa.

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Pociągiem z Warszawy nad morze. Wraca "Słoneczny"

Źródło:
PAP

Z nadejściem wakacji zmieni się rozkład komunikacji miejskiej. Niektóre linie autobusowe pojadą inaczej, inne zostaną zawieszone. Według nowego rozkładu będą też kursowały tramwaje i metro. Zmiany będą obowiązywały od 22 czerwca do 1 września.

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Od soboty wakacje w komunikacji miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tej pory pełnił funkcję dyrektora Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju w Urzędzie miasta stołecznego Warszawy. Teraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski powołał go na sekretarza miasta. Kim jest Maciej Fijałkowski?

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

W stołecznym ratuszu pracuje od 17 lat, został nowym sekretarzem miasta

Źródło:
PAP

Projekt Sinfonia Varsovia Centrum otrzymał nagrodę Real Estate Impactor wyróżniającą kluczowe projekty i przedsięwzięcia na rynku nieruchomości - poinformował ratusz. Został doceniony w kategorii "Obiekt wnoszący nową wartość". W innej kategoriach też są warszawscy laureaci.

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

"Obiekt wnoszący nową wartość". Projekt Sinfonii Varsovii nagrodzony

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Nowe władze, nowa nazwa. Studenci Collegium Humanum zostali właśnie poinformowani o zmianie nazwy uczelni. To pokłosie afery i zatrzymań dotyczących "handlu dyplomami".

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Już nie Collegium Humanum, uczelnia zmienia nazwę po skandalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Newsweek, PAP

Żołnierze służący przy granicy polsko-białoruskiej są szkoleni przez policjantów z oddziałów prewencji między innymi w Płocku i Radomiu. "Taka praktyka pozwala na przekazanie niezastąpionej wiedzy i przećwiczenie metod ochrony przed atakami z użyciem kamieni i noży, operowania w szyku bojowym, oraz użycia tarcz i miotaczy gazu" - podano w komunikacie.

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na granicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedleccy kryminalni, dzięki współpracy z dolnośląskimi policjantami, w jednym z mieszkań zatrzymali 13 obywateli Syrii oraz Egiptu, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Dwaj obywatele Syrii zostali aresztowani.

13 migrantów w jednym mieszkaniu

13 migrantów w jednym mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ważące 650 ton tarcze TBM o imionach Anna i Krystyna zawitały na Karolin. Po złożeniu rozpoczną drążenie czterokilometrowego, bemowskiego odcinka drugiej linii metra. Będą pracowały 24 godziny na dobę. Stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin powinny powitać pierwszych pasażerów w 2026 roku.

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Ważą ponad 650 ton, mają 100 metrów długości. Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

Źródło:
PAP

W piątek w Sądzie Rejonowym w Nowym Dworze Mazowieckim miał zostać ogłoszony wyrok w sprawie zniszczenia zabytkowego spichlerza. Deweloper jednak nie został skazany, rozprawę odroczono.

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Miał być wyrok dla dewelopera za zniszczenie zabytkowego spichlerza. Zwrot akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl