Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Wizualizacja pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Wysoki, skręcony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara obelisk zaplanowano wśród fontann na placu na Rozdrożu. Projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku został wybrany w lutym 2020 roku w konkursie architektonicznym. Wygrała go pracownia Nizio Design. Gdy ogłaszano konkurs przedstawiciele rządu i władz stolicy jedynym głosem deklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę starcia wojsk polskich i bolszewickich. Ale termin od początku wydawał się nierealny. W maju 2022 roku Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa, odpowiedzialnego za budowę pomnika, informował, że przewidywany termin odsłonięcia pomnika to sierpień 2023. Ale dopiero we wrześniu Biuro "Niepodległa" otrzymało od miasta pozwolenie na budowę.

Kolejnym krokiem był wybór wykonawcy. I ten krok również się nieco przeciągnął. Jak informowała "Gazeta Stołeczna", pod koniec marca tego roku konkurs rozstrzygnięto. W przetargu zwyciężyła firma Warbud, która wyceniła postawienie monumentu na ponad 34 miliony złotych, czyli o ponad 10 milionów więcej niż planowano na ten cel wydać. Tomasz Zamorski, koordynator budowy pomnika z Biura "Niepodległa", przekazał wówczas w rozmowie ze "Stołeczną", że brakującą sumę zgodziło się dorzucić z budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę

Prace jeszcze nie ruszyły i nie wiadomo, kiedy się rozpoczną.

1 maja, na mocy zarządzenia ówczesnego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, Biuro "Niepodległa" formalnie przestało istnieć i zostało połączone z Instytutem Adama Mickiewicza. Obowiązki, również w zakresie stawiania pomnika na placu Na Rozdrożu, przejął instytut, który zapytaliśmy, kiedy w końcu ruszy budowa.

- W kwietniu bieżącego roku, jeszcze przed połączeniem Biura "Niepodległa" i Instytutu Adama Mickiewicza, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok uchylający decyzję wojewody mazowieckiego, która utrzymywała w mocy decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 - odpowiedział nam Klaudiusz Gomerski, rzecznik prasowy IAM.

Jak poinformował dalej Gomerski, w maju instytut otrzymał uzasadnienie wyroku WSA i "obecnie przeprowadza szczegółową analizę zagadnienia w kontekście możliwych scenariuszy dalszego działania".

Czytaj także: