Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poinformował, że jest pozwolenie na budowę pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920. Monument miał stanąć na placu Na Rozdrożu w jej setną rocznicę.
"7 września uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej; pomnik zostanie zbudowany na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu fontanny, z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną" - przekazał w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, "jedynka" na liście Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. O pozwoleniu na budowę szef MKiDN poinformował na platformie X (dawniej Twitter).
Kilka osób ostatnio na spotkaniach wyborczych pytało mnie o losy Pomnika Bitwy Warszawskiej.
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) October 9, 2023
Mogę Państwu przekazać, że 7 września uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i pomnik zostanie zbudowany tutaj, na warszawskim Placu Na Rozdrożu, (...) 1/2 pic.twitter.com/MRt1fW5IQF
"Kilka osób ostatnio na spotkaniach wyborczych pytało mnie o losy Pomnika Bitwy Warszawskiej. Mogę Państwu przekazać, że 7 września uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i pomnik zostanie zbudowany tutaj, na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu tej fontanny, z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną, która będzie opowiadała o tej przełomowej bitwie w historii świata" - powiedział Gliński w zamieszczonym nagraniu.
Zaznaczył, że konkurs na pomnik zorganizowało miasto we współpracy z resortem.
Pomnik miał być gotowy na setną rocznicę bitwy
Wysoki, skręcony przeciwnie do ruchu wskazówek zegara obelisk ma stanąć wśród fontann na placu na Rozdrożu. Projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku został wybrany w lutym 2020 roku w konkursie architektonicznym. Wygrała go pracownia Nizio Design.
Gdy ogłaszano konkurs przedstawiciele rządu i władz stolicy jedynym głosem deklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę starcia wojsk polskich i bolszewickich. Ale termin od początku wydawał się nierealny. W maju 2022 roku Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu Niepodległa, informował, że przewidywany termin odsłonięcia pomnika to sierpień 2023. I tego terminu nie udało się utrzymać.
Prace na placu i w jego otoczeniu rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Zakończenie robót planowane jest na przyszły rok.
- "Niepodległa", która odpowiada za budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jest mniej zaawansowana w pracach niż my, natomiast będziemy dbali o synergię, bo to miejsce ma się zmienić całe. Razem uzgadnialiśmy, jak te prace mają przebiegać. Mają być ze sobą skoordynowane. Tam będzie więcej zieleni, dodatkowe przejście dla pieszych - mówił w kwietniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
50 milionów na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego
Również w poniedziałek, prowadzący kampanię wyborczą, Piotr Gliński obiecał przeznaczenie 50 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia dla Warszawy.
Na zamieszczonym przy wpisie filmie przypomniał, że muzeum zostało założone przez Lecha Kaczyńskiego w 2004 roku. - To muzeum od tamtego czasu nigdy nie zostało rozbudowane - zauważył i tradycyjnie wbił szpilkę warszawskiemu samorządowi. - Władze miasta nie dają sobie rady z realizacją najbardziej potrzebnych inwestycji - zarzucał.
Czytaj też: Przekazanie działki przybliża rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Będą duże zmiany
Muzeum Powstania Warszawskiego ma być przebudowane według koncepcji tego samego biura, które zaprojektowało pomnik Bity Warszawskiej - Nizio Design.
Plan zakłada powstanie nowych budynków oraz otwarcie terenu placówki na ulicę Towarową, gdzie zostanie zlokalizowane nowe wejście. W nowym pawilonie znajdzie się także sala na 300 osób i zejście do kondygnacji podziemnej, stanowiącej łącznik z istniejącym budynkiem.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa