Strefy tempo 30. W Katowicach się sprawdziły, w Warszawie ciągle w planach

Źródło:
TVN24 / tvnwarszawa.pl
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mają
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24
wideo 2/4
Bezpieczeństwo po śmiertelnym wypadku na Bielanach

Po śmiertelnym wypadku na Bielanach władze stolicy planują wprowadzenie stref tempo 30, które docelowo mają objąć dwie trzecie miejskich ulic. Taki ruch zrobiły kilka lat temu Katowice. Początki były trudne, wielu kierowców nie akceptowało zmian. Przyniosły jednak oczekiwane skutki - zdaniem policji, jest bezpieczniej. 

Pomysłów na poprawę bezpieczeństwa pieszych jest wiele. Niektóre, jak ten wykorzystany w kanadyjskiej kampanii społecznej, wprawiły kierowców w konsternację. Przed jednym z przejść w Quebecu powstała instalacja blokująca wjazd na zebrę, gdy jest na niej pieszy. Gdy dojeżdża do niej auto, podnoszą się żółte zapory. Przejazdu nie ma, dopóki pieszy bezpiecznie nie dotrze na drugą stronę ulicy.

"Plujemy sobie w brodę, że doszło do tego wypadku"

Polska stawia na razie na tradycyjne rozwiązania. W Warszawie, blisko trzy tygodnie po śmiertelnym potrąceniu na przejściu na Sokratesa, drogowcy zamontowali progi zwalniające. Prędkość ograniczyli do 30 km/h.

- Chodzi o to, żeby w oczywisty sposób uspokoić ruch i tym samym podnieść bezpieczeństwo pieszych - mówi wiceprezydent Robert Soszyński.

- Plujecie sobie w brodę, że dopiero teraz, po tym wypadku? - pyta go Łukasz Wieczorek, reporter TVN24. - Wie pan… Plujemy sobie w brodę, że doszło do tego wypadku - przyznaje Soszyński.

Strefy tempo 30

Progi zwalniające są tymczasowym rozwiązaniem. Docelowo droga będzie przebudowana. Ma być węższa. - Po zdarzeniach drogowych najczęściej jest mowa o tym, że jesteśmy za późno. Przed zdarzeniami jesteśmy za wcześnie i po co te zmiany - zaznacza Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Zmian po wypadku na Sokratesa będzie w całym mieście więcej. Drogowcy planują między innymi doświetlenie przejść, azyle dla pieszych, nowe sygnalizatory i strefy tempo 30.

Ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę ma docelowo objąć dwie trzecie warszawskich ulic. Chodzi o to, by szybciej można było jechać tylko na głównych trasach, a na bocznych ulicach nie więcej niż wspomniane 30 km/h.

Nowa strefa tempo 30 powstała niedawno na Ochocie. - Cieszę się, że jestem zmuszony do zwolnienia, bo czasem są takie sytuacje, że ma się tendencję, żeby szybko jechać - mówi kierowca Mateusz.

- Aby bezpieczeństwo ruchu drogowego zadziałało, potrzeba trzech elementów. Infrastruktury, edukacji i policji. Jeżeli będziemy działać tylko i wyłącznie na jednym obszarze, nie będziemy bezpieczni - ocenia Adam Sobieraj, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z Fundacji Drogi Mazowsza.

Trudne początki w Katowicach

Jednym z pierwszych miast, które odważyło się na poważne ograniczenie prędkości w centrum, były Katowice. Strefa tempo 30 działa tutaj już od czterech lat. Również na dwupasmówkach. Początki były trudne.

"30 na godzinę to jest masakra", "to jest lekka przesada, to jest hamowanie ruchu" - tak w 2016 roku mówili o tym rozwiązaniu kierowcy.

- Na początku każdy mógł psioczyć, że spowalniamy ruch - zastrzega Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Okazuje się, że wprowadzenie takich ograniczeń sprawdziło się. - Zmniejszenie wypadkowości, zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem pieszych, z udziałem rowerzystów - wylicza Bratek. - Spowodowało to, że strefa ta została powiększona w tym roku, dokładnie we wrześniu - dodaje policjant.

- To, że ktoś kilka minut później dojedzie do celu, to nie ma znaczenia, jeżeli w ten sposób będą zabezpieczeni piesi - zauważa Janusz Popiel ze Stowarzyszenie pomocy poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych "ALTER EGO".

W stolicy kierowcy zwolnią nie tylko w strefach, ale też na moście Poniatowskiego. Na przełomie roku ruszy tutaj pierwszy w kraju miejski odcinkowy pomiar prędkości. Drogowcy właśnie ogłosili drugi przetarg na wybór dostawcy systemu pomiarowego. Nowe strefy tempo 30, mają powstać w szybkim tempie.

Źródło: TVN24 / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek / kk/ec

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl