Już 60 procent warszawiaków chce zakazać handlu alkoholem w nocy

Źródło:
PAP
Prohibicja w Warszawie? (materiał z 02.09.2022)
Prohibicja w Warszawie? (materiał z 02.09.2022)
TVN24
Prohibicja w Warszawie? (materiał z 02.09.2022)TVN24

Najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są mieszkańcy Mokotowa (93 proc.), a najmniej - mieszkańcy Pragi-Północ (84 proc.) - wynika z czwartej fali Barometru Warszawskiego. Według najnowszych danych 60 procent warszawiaków chce ograniczenia handlu alkoholem w nocy.

Barometr Warszawski to badanie, które służy do monitorowania opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w stolicy. Wyniki co roku pokazują, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu, służb i czy są zadowoleni z usług i oferty miasta. Od 2023 roku jest realizowany w czterech falach, którym przypisane są różne obszary funkcjonowania miasta.

W której dzielnicy mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia?

Z czwartej fali badania w 2023 roku wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Warszawy jest zadowolona z życia w swoim mieście (85 proc.) oraz swojej dzielnicy (85 proc.). Najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie są mieszkańcy dzielnic: Wesoła (93 proc.) i Wilanów (93 proc.). Natomiast najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są mieszkańcy Mokotowa (93 proc.). Najgorzej pod kątem zadowolenia z życia w Warszawie wypadają mieszkańcy Targówka (82 proc.), a mieszkańcy Pragi-Północ są najmniej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy (84 proc.).

Większość warszawiaków pozytywnie ocenia działania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (74 proc.) i władz miasta (67 proc.).

W tym roku widoczny jest spadek wskazań na Warszawę w przypadku możliwości wyboru miejsca zamieszkania (66 proc. w porównaniu do 89 proc. w 2021 r.), chociaż swoje warunki mieszkaniowe badani oceniają jako bardzo lub raczej dobre (91 proc.).

Warszawiakom brakuje miejsc parkingowych

W badaniu największe zadowolenie zaobserwowano z bezpieczeństwa w mieście i funkcjonowania komunikacji miejskiej, które też są wskazywane przez mieszkańców jako najważniejsze. Dostępność miejsc parkingowych i łatwość jeżdżenia po mieście samochodem to obszary o najniższym poziomie zadowolenia, co utrzymuje się przez wszystkie cztery fale badania w 2023 roku.

Najbliższa okolica miejsca zamieszkania warszawiaków jest postrzegana przez 92 proc. mieszkańców jako bezpieczna i spokojna. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Warszawie, w głównej mierze należy zainwestować w lepsze oświetlenie ulic i parkingów. Wskazuje na to aż 70 proc. badanych. Dodatkowo, 59 proc. chciałoby zwiększenia liczby partoli policji.

Zaprezentowano wyniki Barometru WarszawskiegoUM Warszawa

60 procent mieszkańców chce ograniczenia sprzedaży alkoholu

Agresywnie zachowująca się młodzież i brawurowi, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy to najczęściej wskazywane zagrożenia. Co czwarta osoba obawia się oszustw np. "na wnuczka", "na instytucję", a obawa rośnie wraz z wiekiem osoby badanej. Jednak jak podano w raporcie, zaledwie połowa mieszkańców doświadczających przestępstwa zgłosiło je na policję.

Najlepiej oceniana w Warszawie jest działalność straży pożarnej. Bardzo dobrze lub raczej dobrze oceniło ją 90 proc. respondentów, policję 74 proc. a straż miejską 59 proc. Patrole policji widziane są kilka razy w tygodniu przez 46 proc. badanych. Taką częstotliwość patroli straży miejskiej widuje 37 proc. warszawiaków.

60 proc. badanych uważa, że w Warszawie należy wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w nocy, czyli między 22 a 6 rano. Wśród zwolenników jest więcej kobiet niż mężczyzn (65 proc. do 53 proc.). Postawa wobec ograniczenia sprzedaży związana jest z także wiekiem badanego. Im starsze osoby tym częściej opowiadają się za takim rozwiązaniem.

Czy Pan(a/i) zdaniem w Warszawie należy wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli między 22.00 a 6.00 rano?UM

90 procent badanych deklaruje segregowanie odpadów

W badaniu pytano także o postawy związane ze zrównoważonym rozwojem, środowiskiem naturalnym i klimatem. W stosunku do pomiaru z listopada 2021 roku, znacznie mniej osób wskazało, że ma wiedzę na tematy związane z jakością powietrza i ochroną klimatu (dużą lub średnią wiedzę ma 42 proc. warszawiaków wobec 63 proc. w 2021 r.). Najwięcej osób, bo 49 proc. uważa, że ma niewielką wiedzę w tym temacie.

Segregowanie odpadów jest najczęściej podejmowanym działaniem przez mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i środowiska (90 proc. osób). Co trzecia osoba ograniczyła zakup nowych rzeczy czy zmieniła nawyki zakupowe związane z żywością oraz nawyki żywieniowe. O 11 proc. respondentów więcej niż dwa lata temu w ciągu ostatniego roku podejmowało działania na rzecz ekologii we własnym gospodarstwie domowym, np. ograniczyło zużycie wody, prądu, plastiku itp.

Badanie przeprowadzono w dniach 18.10-16.11.2023 roku na próbie 1644 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz dzielnicę zamieszkania. W badaniu ilościowym wykorzystano dwie techniki: 50 proc. - wywiad bezpośredni wspomagany komputerowo (CAPI) i 50 proc. - ankieta online. W sumie przeprowadzono 3164 wywiadów.

Autorka/Autor:b/PKoz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl