Po trwającym dwa lata remoncie, pod koniec lipca otwarta zostanie Stajnia Kubickiego w Łazienkach Królewskich. W ramach prac modernizacyjnych powstały tam dwie ekspozycje stałe. Zobaczymy na nich dawne uprzęże, pojazdy konne, a także tkacką manufakturę.
O zakończonym remoncie Stajni Kubickiego poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Prace modernizacyjne były prowadzone od 2019 roku. "W trakcie robót udało się odtworzyć historyczną formę i układ Stajni Kubickiego, z przebudowaną częścią centralną i przywróconymi historycznymi wrotami. Do potrzeb wystawienniczych zostały zaadoptowane skrzydła wschodnie i zachodnie. Powstały tam dwie ekspozycje stałe, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i królewska manufaktura tkacka" - poinformował w komunikacie resort.
Prace kosztowały ponad 10 milionów złotych, z czego 7 milionów zostało zapewnione w ramach unijnego dofinansowania.
Dwie wystawy i zajęcia edukacyjne
Jak precyzują przedstawiciele Muzeum Łazienki Królewskie, pierwsza wystawa poświęcona jest zabytkom hipologicznym z XIX i XX wieku i obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria dla koni i jeźdźców. Z kolei na drugiej ekspozycji zobaczymy XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.
Obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających 30 lipca o godz. 10. Do 1 sierpnia wstęp do Stajni Kubickiego będzie bezpłatny. Od 3 sierpnia bilet normalny będzie kosztować 16 zł, a ulgowy - 8 zł. Muzeum zastrzega, że na wystawach przebywać może ograniczona liczba osób - maksymalnie 20. Obowiązuje również limit czasu zwiedzania - 25 minut.
Od sierpnia wystawom stałym będą towarzyszyć zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. W programie będą m.in.: oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego", spotkania rodzinne dla miłośników koni i pojazdów konnych, warsztaty hafciarskie oraz spotkania z konserwatorem zabytków.
Stajnia Kubickiego
Stajnia zwana również Podkową znajduje się we wschodniej części Łazienek Królewskich. Jak przekazuje na swojej stronie internetowej muzeum, utrzymany w stylu klasycystycznym budynek, mieszczący stajnie, wozownie i stancje, wzniesiony został w latach 1825-26 na terenie folwarku, na tyłach Pałacu Myślewickiego. Do 1829 podlegały Komisji Nadzoru Budowli Korony, a w latach 1829-31 wielkiemu koniuszemu dworu Aleksandrowi Potockiemu. Po upadku powstania listopadowego wróciły pod zarząd Komisji Nadzoru Budowli Królewskich, a od 1839 r. pod Zarząd Pałaców Cesarskich i podległy mu Petersburski Wydział Stajenny. Po reorganizacji Zarządu Pałaców Cesarskich Łazienki Królewskie objęte zostały nadzorem Warszawskiego Zarządu Pałacowego.
Po odzyskaniu niepodległości Łazienki stały się własnością państwową. II wojnę światową stajnie i wozownie przetrwały bez poważniejszych zniszczeń. W latach 70. XX w. w części budynku znajdowała się pracownia fotograficzna Ministerstwa Handlu Zagranicznego oraz pracownia konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1995 r. jedną ze stajni i wozowni w zachodnim skrzydle otrzymało Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
Informowaliśmy również o planach odbudowy Pałacu Saskiego:
Źródło: tvnwarszawa.pl