Najnowsze

Połowa fotoradarów na moście Poniatowskiego już działa. Posypią się mandaty

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działaniaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plFotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania

We wtorek zakończyły się testy trzech z sześciu fotoradarów na moście Poniatowskiego. Urządzenia robią zdjęcia kierowcom łamiącym przepisy. W ciągu niecałej doby zarejestrowały ponad 330 takich naruszeń.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak, trzy fotoradary zostały włączone we wtorek po południu. W ciągu pierwszych godzin pracy, urządzenia te zarejestrowały ponad 330 wykroczeń. - Średnia prędkość to 18 kilometrów na godzinę więcej niż dopuszczają przepisy - poinformowała nas Niżniak. Jak dodała rzeczniczka, obecnie włączone są trzy z sześciu fotoradarów.

Działają trzy z sześciu

Pozostałe są jeszcze testowane. - Kierowcy muszą liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą zostać przełączone w tryb rejestracji naruszeń - przekazała.

Fotoradary pracują przez całą dobę, mierząc prędkość pojazdów jadących wszystkimi pasami jezdni. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach ruchu. Monika Niżniak podkreśliła, że kierowcy powinni pamiętać, że po nowelizacji przepisów ruchu drogowego, ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 kilometrów na godzinę obowiązuje przez całą dobę.

O podłączeniu fotoradarów do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Niżniak poinformowała w piątek. Przez kolejne trzy dni prowadzono testy weryfikujące prawidłowość wykonywanych pomiarów.

Opinia konserwatora zabytków

Fotoradary na moście Poniatowskiego były gotowe do działania już od połowy maja, jednak inspekcja zwlekała z ich uruchomieniem ze względu na kontrolę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W swoim stanowisku konserwator przekazał, że nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów. Wówczas CANARD podjęło działania, aby przejąć urządzenia i włączyć je do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. W przypadku dwóch fotoradarów ustawionych przy kamiennych ławach doszło do sporu pomiędzy ZDM a konserwatorem. Zgodnie z zaleceniami konserwatora urządzenia te mają zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku.

Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości