Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Ostatnie testy fotoradarów na moście Poniatowskiego. Wiemy, kiedy urządzenia zaczną działać

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plFotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował w piątek, że fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego zostały podłączone do ogólnopolskiego systemu fotoradarowego. W przyszłym tygodniu zaczną rejestrować wykroczenia.

Jak poinformowała Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przejęło fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. - Obecnie urządzenia przez kilka dni będą działać w trybie testowym - poinformowała. Testy zweryfikują prawidłowość wykonywanych pomiarów. W przyszłym tygodniu urządzenia zostaną przełączone w tryb rejestracji naruszeń, czyli fotografowania samochodów, które przejeżdżają przez most z nadmierną prędkością.

Fotoradary na moście Poniatowskiego były gotowe do działania już od połowy maja, jednak inspekcja zwlekała z ich uruchomieniem ze względu na kontrolę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Opinia konserwatora

Niżniak przekazała, że po kontroli przeprowadzonej na moście Poniatowskiego przez konserwatora oraz zaleceniach dotyczących m.in. usunięcia dwóch fotoradarów, CANARD zwróciło się do konserwatora z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje, w których zostały zainstalowane urządzenia, uzyskały jego akceptację oraz czy nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania.

W swoim stanowisku konserwator przekazał, że nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów. Wówczas CANARD podjęło działania, aby przejąć urządzenia i włączyć je do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. W przypadku dwóch fotoradarów ustawionych przy kamiennych ławach, które były przedmiotem sporu pomiędzy ZDM a konserwatorem, kontrole prędkości będą prowadzone do czasu ich demontażu. Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków urządzenia te mają zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku.

- CANARD jeszcze przed podpisaniem porozumienia, wspólnie z ZDM oraz dostawcą fotoradarów, sprawdził funkcjonalności urządzeń oraz możliwość ich integracji z systemem centralnym - przekazała Monika Niżniak.

Fotoradary w Warszawie

Fotoradary z mostu Poniatowskiego to kolejne urządzenia należące do Warszawy, które GITD nadzoruje i wykorzystuje do kontroli prędkości pojazdów. W 2016 r., po tym, jak straże miejskie i gminne straciły uprawnienie do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem fotoradarów, Inspekcja Transportu Drogowego przejęła urządzenia od stołecznej Straży Miejskiej. - Z wykorzystaniem 22 fotoradarów ujawniono do tej pory ok. 450 tys. naruszeń. Najwięcej przypadków niestosowania się do obowiązujących ograniczeń prędkości zarejestrowały fotoradary przy ul. Spacerowej (58,4 tys.), ul. Grójeckiej (kierunek centrum - 44,4 tys.) oraz na moście Gdańskim (40 tys.) - podsumowała Niżniak.

Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl