Dziewięcioletnia Lena dostała nowe serce. "Chcę spotkać się z rodziną i przejść się do lasu"

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dziewięcioletnia Lena przeszła miesiąc temu przeszczep serca
Dziewięcioletnia Lena przeszła miesiąc temu przeszczep serca
TVN24
TVN24Dziewięcioletnia Lena przeszła miesiąc temu przeszczep serca

Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w historii placówki przeprowadzili przeszczep serca u dziecka o wzroście poniżej 140 centymetrów. To drugi ośrodek w Polsce realizujący tego typu operacje. Biorczynią narządu była dziewięcioletnia Lena. Miesiąc po operacji dziewczynka czuje się dobrze.

Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM przedstawił historię Leny podczas konferencji prasowej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który przypada na 26 stycznia. Miesiąc temu dziewczynka przeszła przeszczep serca. Czekała od czterech lat. - To było trochę bolesne, bo miałam komplikacje związane z chorobą. Niezbyt dobrze to wspominam. Warto było czekać - powiedziała dziennikarzom.

Jak przyznała, trochę bała się operacji, ale to, że będzie miała zdrowe serce i więcej siły, dodawało jej otuchy. Po operacji mała pacjentka dochodzi do siebie. Swoje samopoczucie określa jako dobre i czeka na wyjście ze szpitala. O czym marzy po powrocie do domu? - Na pewno chcę spotkać się z rodziną i przejść się do lasu - powiedziała Lena.

- Rodzinie dawcy bardzo dziękuję za taki dar. Jestem niezmiernie wdzięczna - dodała dziewięciolatka.

Mama Leny opowiedziała o chwili, gdy dowiedziała się o nowym sercu

- Mamy lekarzy, którzy doskonale będą wiedzieli, kiedy zacząć pewne momenty. Ufamy, że wybiorą odpowiedni okres na powrót do szkoły i inne rzeczy. Na razie musimy się jeszcze trochę odizolować i dojść do siebie. Na pewno mamy dużo do nadrobienia. Lenka musiała przez te cztery lata z bardzo wielu rzeczy zrezygnować. Musiała zapomnieć na chwilkę o tym, że jest małym dzieckiem. Pewne zabawy i atrakcje związane z dzieciństwem musiały odejść na bok - mówiła pani Weronika, mama dziewięciolatki. 

Kobieta opowiedziała też, co czuła, gdy otrzymały ze szpitala informację o tym, że lekarze znaleźli serce dla Leny. - To był wyjątkowy moment. Na pewno pojawiła się radość, ale było też dużo strachu, mimo tego, że czekałyśmy cztery lata i wyglądałyśmy tego telefonu. To było bardzo duże zaskoczenie. Wiedziałyśmy, że w każdej chwili może zadzwonić telefon, ale okazało się, że nie byłyśmy na to emocjonalnie i praktycznie gotowe - dodała. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości