Dzień Wszystkich Świętych na stołecznych cmentarzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Poranek w dniu Wszystkich Świętych na warszawskich Powązkach
Poranek w dniu Wszystkich Świętych na warszawskich PowązkachTVN24
wideo 2/6
Poranek w dniu Wszystkich Świętych na warszawskich PowązkachTVN24

W poniedziałek w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Sytuację na stołecznych cmentarzach tego dnia obserwowali nasi reporterzy. Na mieście ruch był niewielki, bez problemu można było dojechać wszędzie bez korków. Po popołudniu rozpoczęły się powroty do Warszawy z długiego weekendu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 17:02

    Kończymy naszą relację z dnia Wszystkich Świętych w Warszawie. Dziękujemy za uwagę.

  • 16:48

    Przed nami popołudnie i wieczór, kiedy ruch na stołecznych drogach z powodu powrotów ze świąt, może być wzmożony. Policja cały czas apeluje o ostrożność, szczególnie przy wjazdach do miasta i w okolicach cmentarzy.

    ZTM przypomina z kolei, że najdłużej, bo do godziny 21.00, będą dziś kursowały autobusy linii specjalnych na Powązki: C11, C12 i C90.


  • 16:15

    Zaczęły się powroty z dnia Wszystkich Świętych. Sytucję na jednym z wjazdów do Warszawy, przy ulicy Przyczółkowej, obserwowała reporterka TVN24 Małgorzta Mielcarek. - Widać, że ruch jest większy niż jeszcze kilka godzin temu, ale ogólnie jest spokojnie. Policja informuje, że ma żadnych większych zdarzeń drogowych i zatorów. Na Przyczółkowa, jednej z ulic wjazdowych do Warszawy, robią się korki, ale tylko w momentach, gdy zapala się czerwone światło - relacjonowała Mielcarek po godzinie 15.

    Około godziny 15. na ulicach Warszawy nie było żadnych większych zdarzeń drogowych i korków

  • 15:47

    Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, najwięcej pasażerów odjeżdża aktualnie z pętli przy ul. św. Wincentego. "Bez obaw, autobusy jeżdżą co chwilę! Pamiętajmy o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach transportu publicznego" - przypomina ZTM w komunikacie.

    Autobusy miejskie na pętli przy ulicy św. Wincentego

  • 15:43

    - Pożegnanie, żałoba oraz obecność na cmentarzach jest okazją do postawienia sobie pytań: "Po co żyję? Jakie to życie na ziemi ma sens? Do czego i do kogo zmierzam?" - powiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim.

    W czasie liturgii za wstawiennictwem świętych polecał tych wszystkich, którzy w czasie pandemii odeszli z tego świata. Zaznaczył też, że uroczystość Wszystkich Świętych to dzień szczególnej radości: - Jest to dzień, kiedy wspominamy tych, którzy nigdy nie zostali kanonizowani i nie będą, ale po swoim dobrym, pięknym życiu złączonym z Jezusem tu na ziemi osiągnęli niebo, osiągnęli zbawienie.

    Kardynał Kazimierz Nycz podczas procesji na Starych Powązkach

  • 15:37

    Księża i wierni podczas procesji na Starych Powązkach

  • 14:58

    Przy głównej bramie wejściowej na Stare Powązki pojawiła się w dniu Wszystkich Świętych rodzina. Jej członkowie, w rękach trzymali tabliczki z napisami odnoszącym się do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. - Chcieliśmy w ten sposób pokazać nasz gest solidarności z rodzinami osób, które zmarły z powodu chłodu i wycieńczenia - wyjaśniła jedna z uczestniczek akcji.

    Członkowie rodziny rozdawali ulotki informacyjne o pomocy uchodźcom

  • 14:41

    Zarząd Transportu Miejskiego przypomina schemat większości specjalnych linii cmentarnych. W formie ulotek dostępny jest w pojazdach oraz u informatorów, których spotkać można w rejonie ważniejszych węzłów przesiadkowych oraz na pętlach linii cmentarnych. W pojazdach wszystkich linii "C" obowiązują bilety ZTM ważne w strefie 1.

    Schemat większości specjalnych linii cmentarnych w Warszawie

  • 14:38

    Na Starych Powązkach trwa coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków.

    Kwesta na Starych Powązkach

  • 13:26

    Komenda Stołeczna Policji podsumowała piątek, sobotę i niedzielę na stołecznych drogach. W tych dniach na terenie Warszawy doszło do 15 wypadków, w których rannych zostało 15 osób, a jedna zginęła. Zatrzymano też 16 pijanych kierowców. Do wtorku trwa akcja "Znicz".

  • 11:28

    Przy warszawskich cmentarzach można się też posilić. Poza tradycyjną pańską skórką, nie brakuje pączków, a nawet tureckich przysmaków: lokum i chałwy.

    Przy warszawskich cmentarzach można też kupić jedzenie

  • 11:10

    Na rondzie Radosława ruch niewielki, ponieważ w Powązkowską nie mogą wjechać auta osobowe. Przy murze cmentarza miejsca zajęli sprzedawcy kwiatów i zniczy. Kupujących na razie niewielu. Można stąd pojechać do Cmentarza Wojskowego, gdzie ludzi jest więcej, ale nie można mówić o tłumach.

    Autobusów jest bardzo dużo, podjeżdżają jeden za drugim. Momentami przy dojeździe na pętlę robią się wręcz autobusowe zatory, ale generalnie organizacja jest bardzo dobra.

    Autobusy linii cmentarnych podjeżdżają jeden za drugim

  • 10:12

    - Trzeba zwrócić uwagę na to, co pokazują nam policjanci i znaki drogowe, ale pamiętamy, że policjant jest ważniejszy od znaków. Możemy wcześniej, przed wyjazdem na cmentarz, sprawdzić stronę Zarządu Dróg Miejskich. Tam również mamy opisane przy jakich cmentarzach i jakie ograniczenia w ruchu występują i gdzie nie dojedziemy - mówił w rozmowie z TVN24 Refał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

    Policjant zachęcił też, aby korzystać z linii cmentarnych: - W taki sposób na pewno dojedziemy przed samą bramę cmentarza. Samochodem będzie to utrudnione – w niektóre miejsca w ogóle nie można tam dojechać.

  • 10:02

    Cmentarz Bródnowski w dniu Wszystkich Świętych

  • 9:37

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, między innymi na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych. Minister zdrowia Adam Niedzielski w związku z dniem Wszystkich Świętych apelował jednak kilka dni temu, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki.

    - Część osób, owszem, wchodzi na cmentarz w maseczkach, a część nie, choć jest taka rekomendacja ministra zdrowia - zwróciła uwagę reporterka TVN24. - Pamiętajmy jednak - i to już nie jest apel czy rekomendacja - że w komunikacji miejskiej trzeba tego pilnować i tego przestrzegać - dodała.

    Policja kilka dni temu też zapowiedziała sprawdzanie w dniu Wszystkich Świętych, czy Polacy noszą maseczki tam, gdzie jest to wymagane.

  • 9:25

    Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz przekazał z kolei, że rano na mieście ruch jest bardzo mały: - Do wszystkich cmentarzy w Warszawie można dojechać bez korków. Na razie autobusy linii cmentarnych także nie są przepełnione. Trzeba natomiast pamiętać, że przy większych cmentarzach jak Północny czy Bródnowski zmieniona jest organizacja ruchu. Chodzi zarówno o zamknięte ulice, jak i zakaz zatrzymywania się.

    Zamknięta ulica w pobliżu Cmentarza Bródnowskiego

  • 9:17

    - Jeśli chodzi o zachowanie dystansu na cmentarzu to zachowamy go bez najmniejszego problemu. Te dodatkowe dni wolne przed dniem Wszystkich Świętych zrobiły swoje. Jest - delikatnie mówiąc - pustawo. Zazwyczaj o tej porze więcej osób przychodziło na cmentarz - relacjonowała sprzed Cmentarza Powązkowsowskiego tuż przed godziną 9 reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska.

  • 9:08

    W niedzielę w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Tradycyjnie tego dnia wspominamy swoich zmarłych bliskich. Sytuację na stołecznych cmentarzach tego dnia obserwują nasi reporterzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Więcej pojazdów komunikacji miejskiej, zmiany w ruchu w pobliżu cmentarzy

W poniedziałek 1 listopada na warszawskie ulice wyjechało więcej pojazdów komunikacji miejskiej, pojawiły się też specjalne linie cmentarne, które dowiozą pasażerów pod bramy nekropolii. Rozkłady zostały dostosowane do większej liczby podróżnych, a autobusy wybranych linii zatrzymują się na wybranych przystankach "na żądanie" bez konieczności sygnalizowania przez pasażerów. Podjeżdżają na przystanki nawet co 45 sekund. Do pracy ruszyli też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy dbają by pasażerowie bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.

Zmieniła się organizacja ruchu w pobliżu warszawskich cmentarzy. Priorytet ma komunikacja miejska, a część ulic została zamieniona w parkingi. Niektóre zostały wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a jeździć nimi mogą wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadacze identyfikatorów "H", "T" i "M" wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Ruchem kieruje policja.

Do wtorku trwa akcja "Znicz". Komenda Stołeczna Policji zapowiedziała wzmożone kontrole. - W sobotę na warszawskich ulicach doszło do sześciu wypadków, w których rannych zostało sześć osób - informowała w niedzielę sierż. sztab. Gabriela Putyra z zespołu prasowego stołecznej policji. Funkcjonariusze zatrzymali też trzech pijanych kierowców. W drugim dniu policyjnej akcji "Znicz" policja zatrzymała trzech nietrzeźwych kierujących. W stolicy odnotowano 72 kolizje, doszło też do sześciu wypadków drogowych, w których sześć osób zostało rannych.

Na Starych Powązkach trwa coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków. Datki można również przekazywać za pośrednictwem zbiórki online. W tym roku przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami zbierają podpisy pod petycją dotyczącą wpisania "Zaduszkowego kwestowania" na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP