Dzień Wszystkich Świętych na stołecznych cmentarzach

Cmentarz Bródnowski w dniu Wszystkich Świętych
Poranek w dniu Wszystkich Świętych na warszawskich Powązkach
Źródło: TVN24
W poniedziałek w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Sytuację na stołecznych cmentarzach tego dnia obserwowali nasi reporterzy. Na mieście ruch był niewielki, bez problemu można było dojechać wszędzie bez korków. Po popołudniu rozpoczęły się powroty do Warszawy z długiego weekendu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Więcej pojazdów komunikacji miejskiej, zmiany w ruchu w pobliżu cmentarzy

W poniedziałek 1 listopada na warszawskie ulice wyjechało więcej pojazdów komunikacji miejskiej, pojawiły się też specjalne linie cmentarne, które dowiozą pasażerów pod bramy nekropolii. Rozkłady zostały dostosowane do większej liczby podróżnych, a autobusy wybranych linii zatrzymują się na wybranych przystankach "na żądanie" bez konieczności sygnalizowania przez pasażerów. Podjeżdżają na przystanki nawet co 45 sekund. Do pracy ruszyli też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy dbają by pasażerowie bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.

Zmieniła się organizacja ruchu w pobliżu warszawskich cmentarzy. Priorytet ma komunikacja miejska, a część ulic została zamieniona w parkingi. Niektóre zostały wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a jeździć nimi mogą wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadacze identyfikatorów "H", "T" i "M" wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Ruchem kieruje policja.

Do wtorku trwa akcja "Znicz". Komenda Stołeczna Policji zapowiedziała wzmożone kontrole. - W sobotę na warszawskich ulicach doszło do sześciu wypadków, w których rannych zostało sześć osób - informowała w niedzielę sierż. sztab. Gabriela Putyra z zespołu prasowego stołecznej policji. Funkcjonariusze zatrzymali też trzech pijanych kierowców. W drugim dniu policyjnej akcji "Znicz" policja zatrzymała trzech nietrzeźwych kierujących. W stolicy odnotowano 72 kolizje, doszło też do sześciu wypadków drogowych, w których sześć osób zostało rannych.

Na Starych Powązkach trwa coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków. Datki można również przekazywać za pośrednictwem zbiórki online. W tym roku przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami zbierają podpisy pod petycją dotyczącą wpisania "Zaduszkowego kwestowania" na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Czytaj także: