TVN Warszawa | Ulice

25 osób rannych i prawie 100 nietrzeźwych kierowców. Zginęły dwie osoby

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
kk/r/b
Źródło:
PAP
Zderzenie na trasie S8 na wysokości Szeligowskiej
Zderzenie na trasie S8 na wysokości Szeligowskiej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZderzenie na trasie S8 na wysokości Szeligowskiej

Doszło do 24 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 25 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też prawie 100 nietrzeźwych kierowców - to bilans piątku, soboty, niedzieli i poniedziałku na stołecznych drogach. Do wtorku włącznie trwa akcja "Znicz". Komenda Stołeczna Policji zapowiada wzmożone kontrole.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak wskazał, że w trakcie świątecznego weekendu policjanci z garnizonu stołecznego przeprowadzili prawie 16,3 tys. kontroli stanu trzeźwości. W trakcie kontroli zatrzymano prawie 100 osób kierującymi pojazdami pod wpływem: 91 osób po alkoholu, a pięć pod wpływem narkotyków.

Akcja "Znicz" do wtorku włącznie

- Policjanci zatrzymali również prawie 200 praw jazdy - podał policjant, dodając, że z uwagi na zły stan techniczny pojazdów zatrzymano ponad 200 dowodów rejestracyjnych.

Poinformował również, że w trakcie akcji "Znicz" na drogach stolicy i powiatów ościennych doszło do 24 wypadków, w których zginęły dwie osoby, a 25 zostało rannych.

Wtorek to piąty dzień tegorocznej akcji "Znicz", której celem jest zapewnienie przez policjantów bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie Wszystkich Świętych. Do wtorku włącznie na drogach będzie więcej patroli. Mundurowi w czasie akcji, poza reagowaniem na wykroczenia, pilnują też porządku i płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i w okolicach cmentarzy.

Zginął rowerzysta

Jak przekazała nam w poniedziałek rano Irmina Sulich z Komendy Stołecznej Policji, w niedzielę policjanci przeprowadzili na terenie Warszawy 2414 kontroli trzeźwości kierowców. - W ramach tych kontroli zatrzymaliśmy siedmiu nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi. W stolicy odnotowaliśmy 34 kolizje. Na terenie Warszawy nie doszło do żadnego wypadku drogowego, ale na terenie powiatu doszło do trzech, w których ranne zostały dwie osoby, a jedna zginęła - poinformowała policjantka. Chodzi o tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 62 pod Serockiem, w którym zginął rowerzysta potrącony przez kierowcę toyoty.

Z relacji Sulich wynika też, że w niedzielę policjanci przeprowadzili na terenie Warszawy 860 kontroli drogowych. W ramach tych działań wystawili 402 mandaty karne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W sobotę sześć wypadków i siedem osób rannych

- W sobotę na warszawskich ulicach doszło do sześciu wypadków, w których rannych zostało sześć osób - informowała z kolei w niedzielę sierż. sztab. Gabriela Putyra z zespołu prasowego stołecznej policji. Funkcjonariusze zatrzymali też trzech pijanych kierowców pojazdów mechanicznych.

W drugim dniu policyjnej akcji "Znicz" policja przeprowadziła 2881 kontroli trzeźwości kierowców, w ramach których zatrzymano trzech kierujących samochodami. W stolicy odnotowano 72 kolizje, doszło też do sześciu wypadków drogowych, w których sześć osób zostało rannych. Ostatniej doby na warszawskich drogach nikt nie zginął.

Stołeczni policjanci przeprowadzili też w Warszawie 1053 kontrole w ruchu drogowym. Wystawiono 431 mandatów karnych - Jak przystało na niedzielę, Warszawa jest spokojniejsza. Zauważamy zmniejszony ruch kołowy. Na warszawskich drogach noc przebiegła spokojnie. Dzisiejszy poranek też jest spokojny. Było kilka zdarzeń na drogach, ale bez osób rannych i bez utrudnień - powiedziała Putyra.

Dane za piątek były podobne. W sobotę Gabriela Putyra informowała, że 29 października doszło do sześciu wypadków drogowych, w których rannych zostało siedem osób. Odnotowano też 120 kolizji.

Warszawska policja przeprowadziła łącznie 1888 kontroli pojazdów i wystawiła 423 mandaty karne. Policjanci zatrzymali też w Warszawie jednego pijanego kierowcę samochodu. - Kontrolujemy cały czas kierowców, zarówno pod kątem interwencji własnych, jak i zleconych. Obecnie w Warszawie nie było żadnych wydarzeń, które różniłyby się od innych dni. Jest bardzo spokojnie. Nie zauważamy żadnych incydentów - powiedziała policjantka.

Akcja "Znicz" w garnizonie stołecznym

W okresie Wszystkich Świętych, kiedy panuje wzmożony ruch, na drogi skierowano zwiększoną liczbę policyjnych patroli. Funkcjonariusze zwracają uwagę na naruszanie przez kierowców zasad bezpieczeństwa, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych prędkości. Zwracają też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na właściwe przewożenie pasażerów.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drogach, zwłaszcza w rejonie cmentarzy, gdzie gromadzi się wiele osób. Zwraca się też do posiadaczy aut, aby w pobliżu nekropolii parkowali tak, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom i pieszym.

Kierowcy powinni też pamiętać o tym, że zarówno w weekend, jak i w dniu Wszystkich Świętych, wokół wielu nekropolii wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. Funkcjonariusze apelują, by uważnie obserwować znaki drogowe i sygnalizację świetlną. "Natomiast, gdy na skrzyżowaniu znajduje się policjant kierujący ruchem, podawane przez niego sygnały i polecenia są najważniejsze! Przy cmentarzach możemy spotkać również nadzór ruchu komunikacji miejskiej czy też harcerzy, którzy starają się pomóc i ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg. Nie ignorujmy ich, lecz bez zbędnych dyskusji wykonajmy polecenia" - podkreśla KSP.

JAK DOJECHAĆ NA STOŁECZNE CMENTARZE? SZCZEGÓŁY FUNKCJONOWANIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Stare Powązki tuż przed dniem Wszystkich Świętych
Stare Powązki tuż przed dniem Wszystkich ŚwiętychTVN24

Autor:kk/r/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości