Kwesta na Starych Powązkach. "To jest takie święto, które ludzi jednoczy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Kwesta Powązkowska powraca w stacjonarnej formule  (wideo z 2021 roku)
Kwesta Powązkowska powraca w stacjonarnej formule (wideo z 2021 roku)TVN24
wideo 2/2
Kwesta Powązkowska powraca w stacjonarnej formule TVN24

Na Starych Powązkach trwa coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków. Datki można również przekazywać za pośrednictwem zbiórki online. W tym roku przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami zbierają podpisy pod petycją dotyczącą wpisania "Zaduszkowego kwestowania" na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Kwesta Powązkowska jest organizowana od roku 1975 z inicjatywy Jerzego Waldorffa. - Taka była tradycja przez 45 lat, po czym w 46. nam się to załamało, bo cmentarze były zamknięte. Na szczęście teraz są otwarte i można przyjść na trzydniową kwestę w dowolnym terminie. Oczywiście kontynuujemy również naszą zbiórkę przez internet, ale ta kwesta zawsze była lepsza - powiedział w niedzielę Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z powodu pandemii zbiórka prowadzona była wyłącznie w formule online. Święcicki przyznał jednak, że w taki sposób nie udało się zebrać kwoty dorównującej tym gromadzonym podczas tradycyjnego kwestowania na cmentarzu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To jest takie święto, które ludzi jednoczy

W tym roku odwiedzający Stare Powązki od 30 października do 1 listopada mogą spotkać kwestujących. Jak wskazał Święcicki zgłosiło się około 250 wolontariuszy, gotowych zbierać datki. Są wśród nich ludzie kultury i sztuki, dziennikarze i politycy. - Zbierają też kolejarze, góral z Nowego Targu przyjeżdża - wyliczał.

Do kwesty przyłączyły się posłanki Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer TVN24

- Spotykamy się na cmentarzu, ale jest to miłe, piękne i pełne słonecznej pogody, jak i wielkiego serca, żeby pamiętać o ludziach, którzy służyli i rozwijali naszą sztukę, kulturę. Dzięki tym grobom możemy zdać sobie sprawę z tego, jaki mamy testament, jak mamy się zachowywać - podkreślała aktorka Emilia Krakowska.

Datki zbiera między innymi aktorka Emilia KrakowskaTVN24

- To jest takie święto, które ludzi jednoczy. I tych, którzy nazywają się wierzącymi, tych, którzy poszukują. Mam takie poczucie, że pokolenia się zmieniają, bo od tak dawna zbieram. Najpierw przychodzą matki, potem dzieci, potem wnuki. To jest bardzo poruszające - mówiła aktorka Maja Komorowska.

Zwróciła się też do odwiedzających nekropolie, by mieli na uwadze to, że pandemia się nie skończyła. - Trzeba ciągle apelować o szczepienia, zwłaszcza właśnie tu na cmentarzu, gdzie tylu ludzi już nie ma z nami. To co możemy zrobić dla innych, to nosić maski w autobusach, tramwajach. Wczoraj wracałam tramwajem i bardzo dużo młodych ludzi masek nie miało. Przed tymi świętami warto sobie uświadomić, że każdego z nas czeka odejście - dodaje.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2021. JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE? >>>

Stare PowązkiTVN24

Starają się o wpis na listę UNESCO

Podczas tegorocznego kwestowania członkowie komitetu - przy wsparciu Stołecznego Konserwatora Zabytków i miejskiego Biura Kultury - będą zbierać także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- To będzie jeden z pierwszych wpisów, żeby utrwalać taki zwyczaj niematerialny - podkreślił Marcin Święcicki. Jak dodał, liczy na to, że w przyszłości Kwesta Powązkowska będzie miała szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas kwestowania rozdawany będzie przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny także na stronie miasta oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

Stare PowązkiTVN24

Stare Powązki powstały pod koniec XVIII wieku

Stare Powązki należą do zespołu cmentarzy wyznaniowych. Tworzą go cmentarz rzymskokatolicki, czyli cmentarz przy kościele Karola Boromeusza, ale także cmentarze ewangelicko-reformowany, ewangelicko-augsburski, żydowski, kaukaski, tatarski oraz Powązki Wojskowe. Nekropolia została założona pod koniec XVIII wieku. Obecnie zajmuje powierzchnię 44 hektarów. Powstała jako cmentarz przeznaczony dla bogatego mieszczaństwa warszawskiego. Jerzy Waldorff wielokrotnie podkreślał, że cmentarze są naturalną konsekwencją trwania miasta - ludzie żyją, a następnie umierają, czyli przenoszą się na cmentarze.

- Stare Powązki nie bez przyczyny nazywane są nekropolią narodową - powiedział w rozmowie z PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. To jedna z czterech tego typu nekropolii, obok Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, wileńskiego Cmentarza na Rossie oraz Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. - Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma drugiego cmentarza w Polsce, na którym znaleźlibyśmy tyle nazwisk osób znanych z polityki, sportu, muzyki, literatury, w ogóle szeroko pojętej kultury, ile znajduje się właśnie na tym cmentarzu - ocenił Sobieszczański.

Wśród wielu nagrobków, wykonanych nieraz przez najlepszych mistrzów swojej epoki, znajdują się nazwiska osób znanych, a czasami zapomnianych w warszawskiej historii. Varsavianista zauważa pewien paradoks związany z II wojną światową i zburzeniem stolicy: autentycznego, dawnego miasta już nie ma, ale zachował się historyczny cmentarz.

Stare PowązkiTVN24

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl