Z hulajnogą do autobusu? Można, ale pod pewnymi warunkami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg"Fakty" TVN
wideo 2/4
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg"Fakty" TVN

Stołeczny radny stanął w obronie rowerzystów i użytkowników elektrycznych hulajnóg wypraszanych przez niektórych kierowców komunikacji miejskiej. Zaapelował o doprecyzowanie przepisów i szkolenia dla pracowników. Władze stolicy zapewniają, że zarówno rower, jak i hulajnoga, są traktowane jak bagaż, czyli można je przewozić. Przynajmniej w teorii...

Na kwestie przewozu hulajnóg i rowerów pojazdami komunikacji miejskiej zwrócił uwagę w interpelacjach radny Marek Szolc z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jak stwierdził, zgłaszają się do niego mieszkańcy, którym nie podoba się to, jak traktowani są posiadacze hulajnóg elektrycznych w pojazdach transportu zbiorowego. "Osoby je przewożące są wypraszane z autobusów za ich przewóz, nawet kiedy są złożone i zabezpieczone tak, by spełniać wymagania przepisów porządkowych WTP" - napisał Szolc. Przywołał przykład jednego z mieszkańców, który został usunięty z autobusu z prywatną hulajnogą, ponieważ ta - według kierowcy - "mogła wybuchnąć".

"Regulamin WTP powinien uwzględniać politykę miasta dotyczącą mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem nacisku na rezygnację z poruszania się samochodami osobowymi. Prywatne środki, takie jak hulajnogi elektryczne, mogą być uzupełnieniem istniejącego systemu komunikacji miejskiej, ale by tak było mieszkańcy powinni mieć możliwość korzystania z kombinowanych sposobów transportu" - stwierdził Szolc. I zaapelował o "podjęcie prac nad uszczegółowieniem regulaminu WTP i przeszkolenie kierowców w celu zapewnienia jego jednolitego stosowania".

Rowerzyści również wypraszani

W innej interpelacji radny zwrócił uwagę, że z podobnymi problemami ze strony kierowców WTP spotykają się rowerzyści. "Wśród najczęstszych argumentów podawanych przez kierowców jako odmowa przewozu roweru wskazywane są: brak homologacji na przewóz rowerów, brak piktogramu roweru, pełna odpowiedzialność kierowcy za szkody, zakaz przewozu rowerów zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym" - wyliczał radny. Jego zdaniem takie argumenty są niezgodne z aktualnym stanem prawnym, a mimo to są przytaczane również przez przełożonych kierowców oraz dyspozytorów ruchu. "Z informacji, które można znaleźć w dyskusjach internetowych kierowców można znaleźć informację, że na zajezdni R-4 Stalowa wywieszona jest informacja, że jedyną osobą decydującą o przewozie rowerów jest kierowca" - napisał Szolc.

Radny zaapelował do władz miasta o przeprowadzenie szkoleń dla pracowników przewoźników w zakresie przepisów dotyczących: homologacji pojazdów, dopuszczalności przewozu rowerów w myśl przepisów krajowych, odpowiedzialności kierowcy i pasażera za przewożony bagaż oraz wszelkich wątpliwości, które powodują odmowę przewozu rowerów.

Nie ma zakazu przewożenia hulajnogi, ale...

Na interpelację radnego Szolca w sprawie hulajnóg odpowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Na wstępie zaznaczyła, że przepisy nie zakazują przewozu hulajnóg, które są traktowane, jak każdy inny bagaż. Jednak, jak wskazała, kierowca może wyprosić pasażera, jeśli jego bagaż jest przewożony "w miejscu innym niż do tego przewidziane lub na miejscu siedzącym", utrudnia przejście, naraża innych pasażerów lub ich mienie na szkodę, zasłania obsłudze widoczność lub zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Zastrzegła również, że zgodnie z regulaminem każda osoba przewożąca bagaż lub zwierzę jest zobligowana do zwolnienia miejsca osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub osobom z wózkiem dziecięcym.

Kaznowska podkreśliła, że przewóz hulajnóg jest dopuszczalny, jeśli pasażer przestrzega zapisów porządkowych regulaminu WTP. "Obsługa pojazdu jest natomiast upoważniona do oceny, czy bagaż (każdego rodzaju) lub zwierzę jest przewożone przez pasażera w sposób prawidłowy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie przewożonego bagażu/zwierzęcia obsługa może nakazać pasażerowi opuszczenie pojazdu" - stwierdziła Kaznowska.

Na koniec dodała, że pasażer niezgadzający się z decyzją kierowcy ma prawo do złożenia skargi. Wówczas wszczynane jest postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie spornej sytuacji.

Przewóz rowerów jest "niezdefiniowany"

W pojazdach komunikacji miejskiej jak bagaż traktowany jest również rower. Z odpowiedzi na interpelację Szolca, udzielonej przez byłego już wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego, wynika, że przepisy precyzują wyłącznie wymagania dotyczące miejsc na wózek inwalidzki oraz dziecięcy.

"Jednocześnie nie oznacza to, że przewóz rowerów w autobusie miejskim oraz tramwaju jest zabroniony - jest po prostu niezdefiniowany na gruncie przepisów" - napisał Soszyński. "W postępowaniach przetargowych zawierane są wymagania techniczne dla miejsc wyznaczonych do przewozu wózka dziecięcego oraz wózka inwalidzkiego. Rower traktowany jest jak bagaż i przepisy nie wymagają spełnienia specjalnych uwarunkowań do jego przewozu" - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Wiceprezydent Soszyński zaznaczył również, że tramwaje i autobusy nie są wyposażone w stojaki na rowery ze względu na ograniczoną przestrzeń, a ich montaż mógłby niekorzystnie wpłynąć na komfort pozostałych podróżnych.

Jednocześnie zapewnił, że "Zarząd Transportu Miejskiego zasygnalizuje wszystkim przewoźnikom uczestniczącym w realizacji zadań Warszawskiego Transportu Publicznego konieczność przeprowadzenia stosownych szkoleń".

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl