Choinka wróci na plac Zamkowy, ulice rozświetlą świąteczne iluminacje. Są jednak oszczędności

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Iluminacja świąteczna w 2019 roku
Iluminacja świąteczna w 2019 roku
Archiwum TVN24
Archiwum TVN24Iluminacja świąteczna w 2019 roku

W sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uroczyście włączy iluminację na świątecznej choince na placu Zamkowym. Ze względu na oszczędności światełka będą wyłączane codziennie około północy. Rozbłyśnie też Trakt Królewski.

Stroiki, świetlne girlandy i lśniące dekoracje to tradycyjna atrakcja Warszawy w okresie świąt. Ale nie może też zabraknąć tradycyjnej choinki na placu Zamkowym. Początek wydarzenia o godzinie 19. - Choinkę włączy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, gdy tylko zrobi się ciemniej. Wcześniej rozbłyśnie iluminacja świąteczna na Rynku Starego Miasta i Krakowskim Przedmieściu - zapowiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Trakt Królewski w świątecznej iluminacjiUM Warszawy

"Figury szachowe" i "altana dla zakochanych"

Na Starówce oświetlone będą m.in. ulice Freta, Kościelna, Nowomiejska, Piwna, Świętojańska, Rynek Starego Miasta i Rynek Nowego Miasta. Nie zabraknie też innych świetlnych dekoracji. Spacerowicze wsiądą do "tramwaju konnego" przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą "figury szachowe" na skwerze ks. Twardowskiego oraz będą mogli spacerować obecnym tam, długim na 54 metry "tunelem świetlnym". Z kolei na skwerze Hoovera stanie "altana dla zakochanych".

Przyozdobione zostały też uliczne latarnie. Świąteczny wystrój zyskało 108 słupów oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na placu Zamkowym. Natomiast energooszczędne diody eko-LED pojawiły się na 63 drzewach. Iluminacja będzie zdobić śródmiejskie ulice do 5 lutego.

Trakt Królewski w świątecznej iluminacjiUM Warszawy

Trakt Królewski stanie się deptakiem

Trakt Królewski w weekend stanie się deptakiem. Droga, od "palmy" na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego, zostanie zamknięta dla samochodów w nocy z piątku na sobotę, a podstawowa organizacja ruchu wróci tam w poniedziałek przed świtem. Tak będzie także w kolejne weekendy: 10-11 grudnia i 17-18 grudnia. Dodatkowo, w okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 1 stycznia, Trakt Królewski przez cały czas będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Odcinek ten stanie się deptakiem także przy okazji święta Trzech Króli – od 6 do 8 stycznia.

W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zamknięty dla ruchu kołowego, autobusy 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe.

Iluminacje będą świecić do północy

W sytuacji kryzysu energetycznego Rafał Trzaskowski podjął decyzję o wyłączaniu iluminacji codziennie przed północą. Wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia.

"Ma to wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się na energooszczędnych diodach eko-LED, więc oszczędność w zużyciu prądu będzie niewielka" - przekazał Zarząd Dróg Miejskich.

Dodatkowo świąteczne światełka rozjaśniają ulice, co - jak wskazuje ratusz - przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. "To kolejny z powodów, dla których Warszawa nie zdecydowała się całkowicie zrezygnować z ozdób. Rozmiar iluminacji jest jednak ograniczony. Decyzję tę podjęto już w 2020 roku, a obecny sezon jest ostatnim, gdy obowiązuje trzyletnia umowa z dotychczasowym wykonawcą" - tłumaczy w komunikacie ratusz.

Autor:mg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości