Zajezdnia prawie gotowa. Ma być jak pięciogwiazdkowy hotel i SPA dla tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Z wizytą w zajezdni Annopol
Z wizytą w zajezdni Annopoltvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Z wizytą w zajezdni Annopoltvnwarszawa.pl

Ponad 150 tramwajów pomieści największa hala postojowa w nowej zajezdni na Annopolu. Gotowe są także nieco mniejsze obiekty, gdzie pojazdy będą remontowane czy lakierowane po kolizjach. Tramwajarze zamierzają wprowadzić się tu jeszcze w czerwcu, a we wrześniu zajezdnia ma działać pełną parą.

- To będzie jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Prace postępują, właściwie zajezdnia jest już gotowa, na jesieni planujemy jej otwarcie. Zajmuje obszar 14 hektarów, będzie tu mogło nocować około 150 tramwajów, głównie tych, które jeżdżą nowymi liniami na Kasprzaka oraz do Czerniakowskiej, oraz tej, która jest budowana na Wilanów - mówił podczas środkowej konferencji na Białołęce prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. I zauważył, że to pierwsza tego typu inwestycja w stolicy od 60 lat, kiedy powstała zajezdnia Żoliborz (formalnie znajdująca się dziś w granicach Bielan).

Jak dodał Trzaskowski, tak duże przedsięwzięcie nie udałoby się bez wsparcia Unii Europejskiej. - Koszt był olbrzymi - 700 milionów złotych, z czego 85 procent z funduszy unijnych - wyliczał. Zachwalał też rozwiązania ekologiczne: pompy ciepła, fotowoltaikę i 20 procent powierzchni biologicznie czynnej - obsadzone trawą i rozchodnikiem.

Wakacje przeznaczają na rozruch i szkolenia

Prezes Tramwajów Warszawskich doprecyzował, że tramwajarze zaczną urządzać się na Annopolu nie jesienią, a już latem.

- Najpóźniej 30 czerwca przejmujemy zajezdnię (do wykonawcy - red.) - zapowiedział. Ale to będzie dopiero początek skomplikowanego procesu, jakimi są przeprowadzka i rozruch. - To gigantyczna operacja. Trzeba przeprowadzić ludzi, uruchomić sprzęt, zespół musi wdrożyć się w robotę, a najpierw wykonywać pewne czynności "na sucho". W wakacje zajezdnia będzie funkcjonować, ale jeszcze na mniejsza skalę, nie na pełny gwizdek. Chcemy, by od 2 września zajezdnia funkcjonowała w pełnym obrocie, wtedy w trasę wyjadą wszystkie tramwaje, brygady będą w pełnej obsadzie - dodał Bartelski.

Przyznał, że po ogromnych zakupach, jakie miasto dokonało w Korei Południowej (ponad 120 pojazdów od Hyundaia) dziś tramwaje ledwo mieszczą się w starych zajezdniach.

152 tramwaje pod jednym dachem

Jak podał Michał Wolski, dyrektor zajezdni Annopol, w największej hali na 19 torach pomieszczą się 152 tramwaje o długości 33 metrów, czyli najdłuższe, jakie jeżdżą po Warszawie. Składy będą w niej wyłącznie nocować.

W hali obsługi codziennej mechanicy uzupełnią płyny eksploatacyjne i przeprowadzą podstawowe przeglądy. Tam też pojazdy będą sprzątane. Poważniejsze naprawy będą robione kawałek dalej. - Hala remontowa będzie umożliwiała naprawy mechaniczne i elektryczne wynikające z usterek eksploatacyjnych, ale również naprawy powypadkowe czy powstałe na skutek aktów wandalizmu. Kolejna hala to lakiernia, która umożliwi przygotowanie i lakierowanie całego pojazdu albo jego stref - opowiadał Wolski.

Zapytany, czy nowy obiekt będzie rodzajem luksusowego hotelu dla tramwajów, stwierdził, że porównanie jest jak najbardziej zasadne. - Jeśli chodzi o liczbę gwiazdek, to możemy mu przyznać spokojnie pięć. Ale to nie tylko hotel, ale też wysokiej klasy spa, przekładając na język branży turystycznej – żartował dyrektor zajezdni.

W sumie wybudowano 20 obiektów, wszystkie - nawet te biurowe - utrzymane są w surowej, industrialnej, metaliczno-betonowej stylistyce.

Praca dla kilkuset osób

Małgorzata Lejk, kierowniczka projektu z ramienia Tramwajów Warszawskich, została zapytana, czym zakład na Annopolu różni się od innych zajezdni w Warszawie.

- Hala postojowa jest całkowicie osłonięta, w pozostałych zakładach to są to tylko zadaszenia albo pole postojowe - odpowiedziała. Wskazała też na nowoczesny system, który będzie kierował ruchem na 16 kilometrach torów, które znajdują się na tym terenie. - System zarządzania zajezdnią będzie sterował zwrotnicami, w ponad 70 procentach będzie się to odbywało automatycznie (bez udziału pracowników – red.) - dodała.

Do zajezdni będzie przypisanych około docelowo około 400 pracowników, z czego 160 do obsługi, reszta to motorniczowie. Część zostanie przeniesiona z innych zakładów, ale w spółce przybędzie około stu etatów. Rekrutacje trwają.

Pytania o linię na Zieloną Białołękę

W Warszawie trwa obecnie kilka ważnych inwestycji tramwajowych. Powstaje trasa do Wilanowa z odnogą na Stegny. Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace na Rakowieckiej (kilometr szyn pomiędzy Aleją Niepodległości a Puławską) oraz na Bitwy Warszawskiej 1920 roku (półtora kilometra torów z Grójeckiej do Dworca Zachodniego). A co z obiecywaną od lat linią na Zieloną Białołękę?

- Dla mnie kwestią priorytetową jest rozpoczęcie projektowania tramwaju na Białołękę. Mamy nadzieję, że w tej kadencji będziemy mogli zacząć budowę, bo jest to sprawa absolutnie fundamentalna. Takie są oczekiwania większości mieszkańców Białołęki - odparł prezydent Trzaskowski. Przetarg na projektanta jest w toku, budowa przewidziana jest wstępnie na lata 2028-30.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl