Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Warszawskie szkoły będą uczyć o smogu i kryzysie klimatycznym

Najnowsze

Autor:
ran/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miasto przygotowało materiały edukacyjneUM
wideo 2/4
UMMiasto przygotowało materiały edukacyjne

- W dyskusjach na temat zanieczyszczenia powietrza oraz kryzysu klimatycznego bardzo często podkreśla się, że w szkołach brakuje wystarczającej edukacji - informuje Justyna Glusman, koordynatorka odpowiedzialna w ratuszu za rozwój i zieleń. Ratusz zapewnia, że ma zamiar to zmienić.

To, jak ważnym problem jest zanieczyszczenie powietrza, pokazują choćby ostatnie tygodnie. Wraz z mroźną aurą powrócił problem smogu. W połowie stycznia pisaliśmy, że władze województwa wprowadziły zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach na obszarze Warszawy i okolicznych powiatach. Za badanie smogu w obwarzanku wziął się z kolei Polski Alarm Smogowy, a teraz urząd miasta poinformował, że będzie stawiał na edukację o klimacie i powietrzu w szkołach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- W dyskusjach na temat zanieczyszczenia powietrza oraz kryzysu klimatycznego bardzo często podkreśla się, że w szkołach brakuje wystarczającego edukacji, która byłaby oparta na aktualnej wiedzy naukowej. Również wielu nauczycieli zwraca nam uwagę, że potrzebują materiałów edukacyjnych oraz pomysłów na scenariusze lekcji na ten temat – mówi cytowana w komunikacie ratusza Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Podręczniki i ćwiczenia

Miasto przygotowało pakiety edukacyjne dla nauczycieli, a w nich scenariusze lekcji na temat zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatu. Do tego dochodzą podręczniki, lista źródeł dodatkowej wiedzy czy arkusze ćwiczeń, a także prezentacje multimedialne do wykorzystania podczas zajęć. Ma to pomóc ułatwić uczniom zrozumienia problemów cywilizacyjnych, wskazanie kierunku zmian i zmotywowanie do działań.

Pierwszy pakiet jest przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Miasto zapewnia, że materiały dla kolejnych grup wiekowych są w trakcie przygotowania i będą sukcesywnie przekazywane placówkom oświatowym w 2021 roku. "Materiały zostały przygotowane w taki sposób, żeby można było z ich pomocą przeprowadzić zajęcia niezależnie od specjalizacji nauczyciela. Zostały skonsultowane pod względem merytorycznym z ekspertami zewnętrznymi, a pod względem metodycznym z doradcami Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W grudniu 2020 r. odbyły się pilotażowe lekcje w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół nr 39 oraz w Szkole Podstawowej nr 103" – zapewniają urzędnicy.

Autor:ran/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl