W świątyni futbolu w piłkę nie zagrasz. Narodowy stawia na longboard i tai-chi

[object Object]
Kiedyś było tu boiskoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Wracają pomysły budowy hali sportowo-widowiskowej na błoniach Stadionu Narodowego. Operator areny - spółka PL.2012+ - złożył wniosek o dofinansowanie budowy. Jej realizacja oznacza jednak koniec szans na odtworzenia ogólnodostępnego boiska piłkarskiego.

Chodzi o teren przy ulicy Siwca, na przedłużeniu wyłożonego tłuczniem parkingu. Póki funkcjonował Stadion X-lecia (także w czasach Jarmarku Europa) działało tam boisko do piłki nożnej. Na zdjęciach z drona, które prezentujemy powyżej, wciąż widać jego zarys. Podczas budowy Stadionu Narodowego znajdowało się tu zaplecze prac. Blaszany płot jakim ogrodzono teren, stał nawet po zakończeniu inwestycji, gdy po murawie nowej areny biegali bohaterowie Euro 2012.

O jego usunięcie upominaliśmy się na tvnwarszawa.pl jeszcze pod koniec 2013 roku (zniknął po kilku miesiącach). Wtedy też ówczesny rzecznik spółki PL.2012+ Mikołaj Piotrowski zapewniał nas, że wkrótce będzie to teren do odpoczynku i rekreacji. - Zostanie oddany do dyspozycji mieszkańcom i będzie miał charakter parku sportów miejskich – zapewniał. Tak się jednak nie stało, skoszona trawa pozostaje jedyną atrakcją tego miejsca.

- Teren zlokalizowany przy ulicy Siwca jest wykorzystywany regularnie jako parking podczas wydarzeń całostadionowych, podobnie jak pozostała część błoń PGE Narodowego. Dodatkowo kilka razy w roku teren jest wykorzystywany pod działalność piknikową - tłumaczy Monika Borzdyńska, rzeczniczka PL.2012+.

Tutaj ma powstać halaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Hala Narodowa

Operator stadionu nie traci nadziei na budowę tam wielofunkcyjnej hali o pojemności około 20 tysięcy osób. - Będzie idealnym uzupełnieniem oferty PGE Narodowego, który chociażby ze względu na brak ogrzewania na trybunach i płycie oraz swoje gabaryty, nie może być areną wydarzeń, które chcemy organizować w planowanej hali, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – przekonuje nasza rozmówczyni. Jako przykład podaje mecze koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej.

Na dzisiejszym parkingu przy dworcu Warszawa Stadion miałyby powstać z kolei centrum kongresowe na 15 tysięcy osób oraz pięć mniejszych obiektów (m.in. dwa hotele). To powrót do koncepcji Stadion City, założenia opracowanego kilka lat temu przez architektów z biur JEMS i Dawos. Efektowne wizualizacje nigdy nie przekuły się w rzeczywistość. Miasto i rząd nie mogły się nawet dogadać, kto i na jakich zasadach ma odpowiadać za inwestycję w otoczeniu stadionu. Wraz z politycznym upadkiem ministra sportu Mirosława Drzewieckiego koncepcja powędrowała do szuflady. Teraz PL.2012 ją wyjęło i nieco odkurzyło opracowując m.in. wstępne studium wykonalności oraz analizę kilku wariantów realizacji projektu.

Sporty miejskie

Ponadto spółka złożyła do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o dofinansowanie budowy wspomnianych obiektów w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Dokument, w którym zapisano kwotę miliarda złotych, resort ma rozpatrzyć w drugim kwartale tego roku. Jeśli państwo groszem nie sypnie, operator Narodowego będzie szukał innych źródeł finansowania. Potrzeby przywrócenie ogólnodostępnego boiska futbolowego nie widzi.

- Pragnę zauważyć, że boiska do gry w piłkę nie są elementem deficytowym w Warszawie. Niemal w każdej dzielnicy zlokalizowane są orliki, które powstały właśnie z myślą o tym, aby można było z nich bezpłatnie korzystać i rozwijać swoją pasję, a także po prostu pograć ze znajomymi. W Warszawie znajdują się również tzw. syrenki, czyli obiekty rekreacyjne, z których za darmo można korzystać przez cały rok – twierdzi Borzdyńska.

- W stolicy brakuje jednak stref, w których można bezpiecznie uprawiać tzw. sporty miejskie, jak rolki, longboardy, deskorolki, wrotki, rowery, streetball, biegi, taniec, parkour, street workout, capoeira, tai-chi, frisbee, badminton, gry podwórkowe – wylicza i dodaje, że to właśnie na tych dyscyplinach chce się skupić Stadion Narodowy. Na promenadzie wokół areny już organizuje bezpłatne warsztaty rolkarzy, longboarderów, czy amatorów wrotkarstwa alpejskiego.

Plac zabaw

Niestety nie ma większych nadziei, na powstanie tam tartanowej ścieżki biegowej. Jest tylko taka wyrysowana na asfalcie, ale kto biega ten wie, że dla kolan nie jest to najlepsza możliwa nawierzchnia. Jednak według Moniki Bozdrzyńskiej, nie ma materiału, który gwarantowałaby trwałość po przejściu kilkudziesięciu tysięcy osób wychodzących z meczu.

Są natomiast ambitne plany dla przestrzeni od strony alei Zielenieckiej (już poza ogrodzonym terenem). Rzeczniczka deklaruje, że po uzgodnieniach z dzielnicą, jeszcze w tym roku powstanie tam strefa zabaw dla dzieci. - A w przyszłości dla seniorów przygotujemy strefę aktywności z przyrządami dostosowanymi do tej grupy wiekowej – podsumowuje.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obaj biskupi warszawscy, kardynał Kazimierz Nycz i biskup Romuald Kamiński, udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. To oznacza, że na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Jak zaznaczyli duchowni, warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa.

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Biskupi udzielili wiernym dyspensy

Źródło:
PAP

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Jest areszt dla kierowcy, który spowodował tragiczny wypadek na Woronicza. Prokuratura przekazała, że wcześniej był on karany za spowodowanie wypadku w ruchu drogowym, a prawo jazdy odzyskał w lutym tego roku.

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Tragiczny wypadek na Woronicza, areszt dla kierowcy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl