W świątyni futbolu w piłkę nie zagrasz. Narodowy stawia na longboard i tai-chi

[object Object]
Kiedyś było tu boiskoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Wracają pomysły budowy hali sportowo-widowiskowej na błoniach Stadionu Narodowego. Operator areny - spółka PL.2012+ - złożył wniosek o dofinansowanie budowy. Jej realizacja oznacza jednak koniec szans na odtworzenia ogólnodostępnego boiska piłkarskiego.

Chodzi o teren przy ulicy Siwca, na przedłużeniu wyłożonego tłuczniem parkingu. Póki funkcjonował Stadion X-lecia (także w czasach Jarmarku Europa) działało tam boisko do piłki nożnej. Na zdjęciach z drona, które prezentujemy powyżej, wciąż widać jego zarys. Podczas budowy Stadionu Narodowego znajdowało się tu zaplecze prac. Blaszany płot jakim ogrodzono teren, stał nawet po zakończeniu inwestycji, gdy po murawie nowej areny biegali bohaterowie Euro 2012.

O jego usunięcie upominaliśmy się na tvnwarszawa.pl jeszcze pod koniec 2013 roku (zniknął po kilku miesiącach). Wtedy też ówczesny rzecznik spółki PL.2012+ Mikołaj Piotrowski zapewniał nas, że wkrótce będzie to teren do odpoczynku i rekreacji. - Zostanie oddany do dyspozycji mieszkańcom i będzie miał charakter parku sportów miejskich – zapewniał. Tak się jednak nie stało, skoszona trawa pozostaje jedyną atrakcją tego miejsca.

- Teren zlokalizowany przy ulicy Siwca jest wykorzystywany regularnie jako parking podczas wydarzeń całostadionowych, podobnie jak pozostała część błoń PGE Narodowego. Dodatkowo kilka razy w roku teren jest wykorzystywany pod działalność piknikową - tłumaczy Monika Borzdyńska, rzeczniczka PL.2012+.

Tutaj ma powstać halaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Hala Narodowa

Operator stadionu nie traci nadziei na budowę tam wielofunkcyjnej hali o pojemności około 20 tysięcy osób. - Będzie idealnym uzupełnieniem oferty PGE Narodowego, który chociażby ze względu na brak ogrzewania na trybunach i płycie oraz swoje gabaryty, nie może być areną wydarzeń, które chcemy organizować w planowanej hali, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – przekonuje nasza rozmówczyni. Jako przykład podaje mecze koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej.

Na dzisiejszym parkingu przy dworcu Warszawa Stadion miałyby powstać z kolei centrum kongresowe na 15 tysięcy osób oraz pięć mniejszych obiektów (m.in. dwa hotele). To powrót do koncepcji Stadion City, założenia opracowanego kilka lat temu przez architektów z biur JEMS i Dawos. Efektowne wizualizacje nigdy nie przekuły się w rzeczywistość. Miasto i rząd nie mogły się nawet dogadać, kto i na jakich zasadach ma odpowiadać za inwestycję w otoczeniu stadionu. Wraz z politycznym upadkiem ministra sportu Mirosława Drzewieckiego koncepcja powędrowała do szuflady. Teraz PL.2012 ją wyjęło i nieco odkurzyło opracowując m.in. wstępne studium wykonalności oraz analizę kilku wariantów realizacji projektu.

Sporty miejskie

Ponadto spółka złożyła do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o dofinansowanie budowy wspomnianych obiektów w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Dokument, w którym zapisano kwotę miliarda złotych, resort ma rozpatrzyć w drugim kwartale tego roku. Jeśli państwo groszem nie sypnie, operator Narodowego będzie szukał innych źródeł finansowania. Potrzeby przywrócenie ogólnodostępnego boiska futbolowego nie widzi.

- Pragnę zauważyć, że boiska do gry w piłkę nie są elementem deficytowym w Warszawie. Niemal w każdej dzielnicy zlokalizowane są orliki, które powstały właśnie z myślą o tym, aby można było z nich bezpłatnie korzystać i rozwijać swoją pasję, a także po prostu pograć ze znajomymi. W Warszawie znajdują się również tzw. syrenki, czyli obiekty rekreacyjne, z których za darmo można korzystać przez cały rok – twierdzi Borzdyńska.

- W stolicy brakuje jednak stref, w których można bezpiecznie uprawiać tzw. sporty miejskie, jak rolki, longboardy, deskorolki, wrotki, rowery, streetball, biegi, taniec, parkour, street workout, capoeira, tai-chi, frisbee, badminton, gry podwórkowe – wylicza i dodaje, że to właśnie na tych dyscyplinach chce się skupić Stadion Narodowy. Na promenadzie wokół areny już organizuje bezpłatne warsztaty rolkarzy, longboarderów, czy amatorów wrotkarstwa alpejskiego.

Plac zabaw

Niestety nie ma większych nadziei, na powstanie tam tartanowej ścieżki biegowej. Jest tylko taka wyrysowana na asfalcie, ale kto biega ten wie, że dla kolan nie jest to najlepsza możliwa nawierzchnia. Jednak według Moniki Bozdrzyńskiej, nie ma materiału, który gwarantowałaby trwałość po przejściu kilkudziesięciu tysięcy osób wychodzących z meczu.

Są natomiast ambitne plany dla przestrzeni od strony alei Zielenieckiej (już poza ogrodzonym terenem). Rzeczniczka deklaruje, że po uzgodnieniach z dzielnicą, jeszcze w tym roku powstanie tam strefa zabaw dla dzieci. - A w przyszłości dla seniorów przygotujemy strefę aktywności z przyrządami dostosowanymi do tej grupy wiekowej – podsumowuje.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl