Teatry dla dzieci w Warszawie. Gdzie pójść na spektakl z małym widzem?

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaWidownia Teatru Baj

Teatry dla dzieci w Warszawie oferują spektakle dla młodych widzów, zarówno tych w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, jak i dla nastolatków. Klasykę literatury dziecięcej oraz adaptacje współczesnych książek dla dzieci i młodzieży obejrzycie także w przedstawieniach najbardziej znanych teatrów w stolicy. Przedstawiamy listę teatrów w Warszawie, do których warto pójść z dzieckiem.

W teatrach dla dzieci w Warszawie wystawiane są spektakle stworzone specjalnie z myślą o młodych widzach - od niemowląt do młodzieży ze szkół średnich. W repertuarze teatrów dla dzieci w Warszawie znajdziecie spektakle oparte na klasycznych dziełach, legendach, współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz musicale.Oprócz teatrów z przedstawieniami tylko dla dzieci, spektakle dla młodych widzów mają w swoich repertuarach także “dorosłe” teatry. 

Teatr dla dzieci w Warszawie

Teatry dla dzieci w Warszawie działają przez cały rok, najczęściej z krótką przerwą wakacyjną. Wśród spektakli nie brakuje klasyki dziecięcej, ale znajdziecie też autorskie współczesne przedstawienia, musicale, adaptacje lektur szkolnych i propozycje dla młodzieży. Najlepsze teatry dla dzieci w Warszawie mają w repertuarze spektakle grane od lat i cieszące się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń młodych widzów. Stale też wzbogacają swoją ofertę nowymi przedstawieniami. 

Teatry dla dzieci w Warszawie: lista

Wśród warszawskich teatrów dla młodych widzów, do których warto pójść z dzieckiem, są m.in.:

Teatr Lalek Guliwer. Założony w 1945 roku Teatr Guliwer ma w swoim repertuarze przedstawienia dla dzieci od 3. roku życia. Spektakle oparte są zarówno na klasyce (“Brzydkie Kaczątko”, “Koziołek Matołek”, “Byczek Fernando”),  jak i dziełach współczesnej literatury dziecięcej (“Ach, jak cudowna jest Panama”, “Czy umiesz gwizdać, Joanno?”). W przedstawieniach występują aktorzy i lalki. Adres: ul. Różana 16, Warszawa.

Teatr Lalka. Początki Teatru Lalka także sięgają 1945 roku. Jest to teatr lalkowy, do którego możecie zabrać dzieci od 3. roku życia (spektakl dla najmłodszych: “Tymoteusz Rymcici”). W repertuarze znajdują się klasyczne dzieła, takie jak “Opowieść wigilijna”, “Król Maciuś I” czy “Odyseja”, adaptacje współczesnej literatury dla dzieci, m.in. “Piaskowy wilk” i “Wakacje Mikołajka”, znanych legend (“Złota kaczka”,  “Bazyliszek”) oraz baśni Andersena i Perraulta. Adres: Plac Defilad 1 (Pałac Kultury i Nauki), Warszawa.

Teatr Baj jest najstarszym teatrem lalek w Polsce. Założono go w 1928 roku. W spektaklach występują aktorzy i lalki. Teatr Baj ma w swoim repertuarze przedstawienia nawet dla widzów w wieku 0-3 lat (“Książeczka”, “Śpij”). Nieco starszym widzom spodoba się teatralna adaptacja lubianych przez dzieci książek “Niesamowite przygody skarpetek”, “Maleńkie królestwo królewny Aurelki” czy “Piotruś Pan i Wendy”. Adres: ul. Jagiellońska 28, Warszawa.

Teatr Niewielki. To teatr dla najmłodszych dzieci, idealny na pierwszy kontakt z teatrem. Spektakle przeznaczone są dla widzów w wieku od 1 do 7 lat, chociaż i starsze na pewno będą dobrze się tu bawić.  Przedstawienia trwają ok. 30 minut, przewidziany jest też czas na zabawę.  Adres: ul. Mińska 25 (Soho Factory, budynek nr 74), Warszawa.

Teatr Małego Widza. Podobnie jak w Teatrze Niewielkim, w Teatrze Małego Widza najważniejsze są dzieci. Te najmłodsze, nawet 8-miesięczne! Aktorzy, lalki, kolorowa scenografia, interakcja z widzem, muzyka na żywo - to wszystko gwarantuje, że dzieciom spodoba się ich pierwsza przygoda z teatrem. Adres: spektakle Teatru Małego Widza grane są w Warszawie na ul. Bednarskiej 9 i Jezuickiej 4.

ZOBACZ TEŻ: Atrakcje dla dzieci w Warszawie. Gdzie wybrać się z przedszkolakiem, a gdzie ze starszym dzieckiem?

Teatry w Warszawie: spektakle dla dzieci

Poza wymienionymi wyżej teatrami dla dzieci, spektakle dla młodych widzów mają w swoich repertuarach także inne teatry. Swoje pierwsze kroki do teatru dzieci mogą skierować do Teatru Capitol, gdzie w stałym repertuarze nie brakuje spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, “Wanna Archimedesa”, “Pinokio” oraz adaptacje wierszy Tuwima i Brzechwy. 

Duży wybór przedstawień dla dzieci i młodzieży jest też w muzycznym Teatrze Syrena.  Obejrzycie tu  m.in. musical “Matylda” na podstawie powieści dla dzieci Roalda Dahla, “Rodzinę Addamsów”, “Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, “Dzieci z Bullerbyn” i “Kota w butach”. 

Ze nastolatkami warto wybrać się do Och-Teatru na “Zemstę” lub “Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, z młodszymi do Teatru Powszechnego na “Ronję, córkę zbójnika” oraz Teatru Polskiego na “Podróże Guliwera” i “Ferdynanda Wspaniałego”.

Przedszkolakom spodoba się “Pchła szachrajka” w Teatrze Narodowym, a dzieciom od roku do 5. urodzin “Elementarz” (na podstawie kultowego podręcznika Mariana Falskiego) w Nowym Teatrze.

Autor:red.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości