Na wystawie zaprezentowano zarówno fotografie ikoniczne, jak i zupełnie nieznane. "Wyłaniający się z nich obraz lat 80. bez patosu ukazuje determinację społeczeństwa dążącego do wolności i przywrócenia w Polsce systemu demokratycznego" - informują organizatorzy.
Wśród autorów fotografii są między innymi Witold Górka, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Abramowicz czy Wojciech Druszcz. Ich prace pozwalają prześledzić przemiany społeczne i polityczne w Polsce lat 80., a także zaobserwować, jak wpływały one na sposób fotografowania.
Oficjalnie i z ukrycia
Część ze zdjęć nich powstała w atmosferze wolności i braku bezpośredniego zagrożenia ze strony reżimu. Na przykład zdjęcia Witolda Górki i Zbigniewa Trybka ukazujące kulisy strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.
Inne zostały wykonane z ukrycia, po wprowadzeniu stanu wojennego - kiedy fotografowanie w przestrzeni publicznej było zabronione. Do nich należą uliczne zdjęcia Tomasza Tomaszewskiego, wykonane z ukrycia wspólnie z żoną Małgorzatą Niezabitowską.
W kontraście do nich sytuują się pełne swobody ujęcia Wojciecha Druszcza z festiwalu w Jarocinie powstałe w drugiej połowie lat 80., kiedy system chylił się ku upadkowi.
Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Ośrodka KARTA. Można je oglądać od 4 grudnia do 31 stycznia 2018 roku w siedzibie przy Narbutta 29.
Niezwykłe zdjęcie warszawiaków
kk/b
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Tomaszewski / Ośrodek KARTA