Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Szczyt NATO: na Okęciu wyląduje 300 samolotów

Warszawa

Lotnisko ChopinaNa Okęciu wyląduje 300 samolotów

- Przygotowania do lipcowego szczytu NATO idą sprawnie, prace nad adaptacją miejsca obrad wyprzedzają harmonogram. Do poniedziałku akredytowało się 1400 delegatów i 1500 dziennikarzy – poinformowali we wtorek przedstawiciele MON i MSZ.

Resort spraw zagranicznych zapewnił miejsca noclegowe dla około 4 tys. osób. Wiceminister zaznaczył, że strona polska poniesie tylko nieznaczne koszty związane z pobytem niewielkiej liczby gości z kwatery głównej NATO. Wśród gości MSZ spodziewa się m.in. zastępcy sekretarza generalnego ONZ.

- Będziemy musieli w krótkim czasie na Okęciu przyjąć ok. 300 samolotów, a dobę później je odprawić – zauważył Marek Ziółkowski, wiceszef MSZ.

Zwiedzą muzea za darmo

W ramach promocji Polski resort zapowiada wydanie uczestnikom i dziennikarzom kart uprawniających do bezpłatnego wstępu do muzeów i innych instytucji kultury, choć – jak powiedział Ziółkowski – organizatorzy zdają sobie sprawę, że uczestnicy szczytu i relacjonujący go nie będą mieli dużo wolnego czasu.

Wiceminister obrony Tomasz Szatkowski przypomniał, że szczyt ma podjąć konkretne decyzje, m.in. o rozlokowaniu na wschodnich obrzeżach sojuszu batalionowych grup bojowych wchodzących w skład wielonarodowej brygady. Oprócz tego, na zasadzie rotacji ma przebywać inna ciężka brygadowa grupa bojowa – z USA.

160 mln zł na organizację

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca, głównym miejscem obrad będzie Stadion Narodowy. Spotkania odbędą się też w pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim.

Podczas szczytu w Warszawie będą zakazane zgromadzenia spontaniczne, w woj. mazowieckim będzie zakaz noszenia broni, zostaną także wydzielone strefy zamknięte dla ruchu lotniczego; przygotowano także rozporządzenie o czasowym przywróceniu kontroli granicznych.

Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Organizatorem jest Kwatera Główna NATO, Polska pełni funkcję państwa-gospodarza.

Na organizację szczytu zaplanowano ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON.

PAP/kw

O SZCZYCIE NATO W WARSZAWIE CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

TAK ANTYTERRORYŚCI ĆWICZYLI PRZED SZCZYTEM NATO:

Antyterroryści przy Narodowym
TVN24

PAP/kw