Najnowsze

Synagoga, meczet, cerkiew, gurudwara. Świątynie otworzą się na ciekawskich

Najnowsze

materiały prasoweW Warszawie odbędzie się "Noc świątyń"

W sobotę 17 września w Warszawie odbędzie się Noc Świątyń. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzą świątynie różnych wyznań. Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Mariawitów, meczet, synagoga czy ośrodek buddyjski.

Noc Świątyń to okazja do odwiedzenia miejsc najważniejszych wyznawców innych religii. Poza zwiedzaniem budynków na uczestników czekają krótkie wykłady o historii wyznań, wystawy, koncerty i pokazy filmowe, a przede wszystkim możliwość rozmowy z gospodarzami tych miejsc.

- Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, gdyż przedstawiciele różnych wyznań przygotowali dla gości koncerty, prezentacje czy warsztaty - zapowiada Barbara Jędrzejczyk, przedstawicielka organizatora.

W Nocy Świątyń wezmą udział: Cerkiew Grekokatolicka, Cerkiew Prawosławna, Gurudwara Sikhijska – Gurudwara Singh Sabha w Raszynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Mormoni, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Wspólnota Baha'i w Polsce.

Noc Świątyń 2016mat. organizatora

Na co dzień niedostępne

Pierwszy Noc Świątyń została zorganizowana w 2015 roku i wzięło w niej udział 11 warszawskich świątyń.

- Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w pierwszej Nocy Świątyń kilka tysięcy mieszkańców Warszawy odwiedziło kościoły i świątynie różnych wyznań - przypomina Jędrzejczyk.

I zwraca uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. - Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek - podkreśla. Jak dodaje, celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat". - Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia - tłumaczy Jędrzejczyk.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "POLIS" będące koordynatorem Kampanii Rady Europy "Bez Nienawiści" w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. Oba przypadają 21 września, co roku obchodzone są na całym świecie.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Plakat wydarzeniamat. organizatora

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości