W grudniu 2020 roku warszawska Rada Miasta przyjęła plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Po wielkich inwestycjach w autobusy elektryczne to kolejna odsłona realizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z nowym planem na terenie Warszawy powstanie 408 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, zapewniających łącznie 816 punktów ładowania. Razem z istniejącymi już 75 stacjami zapewniającymi 185 punktów ładowania w sumie liczba takich punktów przekroczy tysiąc, zgodnie z wymaganiami wskazanymi w ustawie.
Stacje w całej WarszawiePodobnie jak dotychczas powstające stacje, każda nowa będzie w praktyce wolnostojącym słupkiem wysokim na 170 centymetrów na którym umieszczone będą punkty ładowania. Przy każdym słupku wyznaczone będą również miejsca postojowe niezbędne, aby samochód miał gdzie stać podczas ładowania.
Instalowane będą stacje zarówno o mocy min. 22kW jak i min. 40kW, zapewniające trzy rodzaje złącz: CCS Combo 2, Type 2 oraz CHAdeMO. Dzięki temu stacje będą dostosowane do ładowania również starszych pojazdów posiadających złącze drugiego typu.
Zgodnie z planem stacje mają powstać w latach 2021-2023.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie - mapa
Lokalizacja wszystkich nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych była w 2020 roku konsultowana z mieszkańcami Warszawy i została już udostępniona. Wszystkie znajdują się w pobliżu ważnych lokalnie obiektów i na gruntach miejskich lub należących do Skarbu Państwa.
Najwięcej nowych stacji pojawi się w Śródmieściu (24), Pradze Południe (18), Mokotowie (15) i Ursynowie (15), najmniej w Rembertowie (4), Ursusie (6) i Wawrze (6).
Sprawdź gdzie dokładnie naładujesz swoje elektryczne auto w Warszawie.
Jak przekazał nam Konrad Klimczak, specjalista ze stołecznego ratusza, najbardziej aktualna lista czynnych, ogólnodostępnych (zgodnie z definicją z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych) punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania na terenie m.st. Warszawy udostępniana jest przez Urząd Dozoru Technicznego, który prowadzi Ewidencję Infrastruktury Paliw Alternatywnych.
Z kolei funkcjonujących stacjach ładowania, również tych, które nie mają atrybutu informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).
Autorka/Autor: Maciej Michałek, katke
Źródło: TVN24 BiS, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps