"Specjalsi" na Wiśle. Pierwszy taki pokaz

Pokazy mają przybliżyć specyfikę działania służb
Źródło: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Wisłę opanują żołnierze jednostek specjalnych. Przeprowadzą szturm na statek i odbiją przetrzymywanych tam zakładników. Pierwszy taki pokaz w Warszawie odbędzie się w ramach memoriału na cześć generała Sławomira Petelickiego. Ale na tym nie koniec atrakcji.

Dwudniowy memoriał rozpocznie się w sobotę 13 września. Żołnierze jednostek specjalnych rozpoczną swój pokaz punktualnie o godz. 12:40. W akcji zobaczymy między innymi jednostki GROM, NIL, AGAT czy komandosów z Lublińca. Do pokazu włączy się również zespół antyterrorystów Komendy Głównej Policji.

Odbicie zakładników, pokazy z mieczami samurajskimi

- Zostanie przeprowadzony atak na obiekt pływający przez jednostki specjalne, które będą mieć za zadanie odbicie zakładników z rąk terrorystów - zdradza założenia scenariusza ppłk Adam Lizon, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy GROM, kiedyś dowódca zespołu bojowego tej jednostki.

Jak zapewnia Lizon, pokaz będzie bardzo widowiskowy i przybliży specyfikę działania "specjalsów". Później widzowie będą mieli okazję obejrzeć wschodnie sztuki walki, także z użyciem mieczów samurajskich.

Swoje umiejętności zaprezentują też funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. - Zobaczymy jak wygląda obrona przed atakiem na konwój – zapowiada ppłk Lizon.

Na koniec dnia zaplanowano występ wojskowej orkiestry i pokazy filmów historycznych.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM MEMORIAŁU

Sprzęt wojskowy z bliska

Sztuki walki będą obecne również podczas drugiego dnia memoriału. Uświetni je m.in. występ Paula Smitha, mistrza w akidio. Na Wiśle w akcji zobaczymy z kolei grupę ratowniczą WOPR.

Jak zapewniają organizatorzy, przez dwa dni na cyplu będą rozstawione stanowiska jednostek specjalnych, żandarmerii, BOR, BOA oraz straży celnej i granicznej.

Będzie okazja by zobaczyć z bliska między innymi czołg PT-91, robota saperskiego TALON, zestaw przeciwlotniczy, pojazd opancerzony LTO czy broń SCAR i MINIMI. Z kolei Muzeum Wojska Polskiego zaprezentuje sprzęt wojskowy z okresu I i II wojny światowej, np.francuski czołg FT-17, motocykl sokół 600 czy niemiecki lekki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz -251.

W czasie memoriału będzie można również postrzelać na multimedialnej strzelnicy.

Zobacz zdjęcia z akcji GROM:

Grom w akcji

Szczęśliwa trzynastka generała

Memoriał nie bez powodu zaczyna się 13 września. To dzień urodzin Sławomira Petelickiego, pomysłodawcy i pierwszego dowódcy GROM. Generał wielokrotnie powtarzał, że trzynastka to jego szczęśliwa liczba. Jednostka, którą stworzył, powstała oficjalnie 13 lipca 1990 roku. Na jej sztandarze do dziś figuruje ta liczba.

Żona generała opowiedziała nam, że generał 13. dnia miesiąca podejmował najtrudniejsze decyzje i podpisywał najważniejsze dokumenty.

Organizatorem memoriału są Fundacja Byłych Żołnierzy GROM oraz Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego.

MEMORIAŁ IM. GEN. SŁAWOMIRA PETELICKIEGO: Warszawa, 13-14 września, Cypel Czerniakowski, wstęp wolny

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Byłych Żołnierzy GROM.

bf/b

Czytaj także: