"Skłot" w lokalu na Nowym Świecie. "To twórcza okupacja"

Weszli do lokalu po Nowym Wspaniałym Świecie
Weszli do lokalu po Nowym Wspaniałym Świecie
| tvn24
Weszli do lokalu po Nowym Wspaniałym Świecie | tvn24

Lokal, w którym mieścił się Nowy Wspaniały Świat znowu otwarty. Na budynku zawisły banery z hasłami "Miasto to nie firma" i "Nowy Wspaniały Skłot". Wieczorem na miejscu pojawiła się policja.

- To miasto należy do nas i chcemy to zademonstrować. Okupujemy to miejsce, ale to jest okupacja twórcza – mówi Antoni Winckiewicz, jeden z uczestników akcji.

Prawie rok temu z lokalu wyprowadziło się Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Umowa na lokal wynajmowany przez stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, wygasła z końcem lipca zeszłego roku i nie została przedłużona, gdyż do lokalu istnieją roszczenia spadkobierców. Od tamtej pory lokal w samym centrum miasta stoi pusty.

Winckiewicz pytany czy osoby, które są w środku miały pozwolenie od administracji na wejście do lokalu, odpowiada jedynie, że nie może być tak, że miasto pozbywa się rocznie tysięcy budynków. – Często dzieje się to kosztem mieszkańców. Tak jest w tym przypadku. To miejsce jest symboliczne – twierdzi.

Nie chcą lewicy Millera

Jak dodaje, "przejęcie" lokalu jest też formą protestu przeciwko reprywatyzacji i postawie współczesnej lewicy. – Nie bez znaczenia jest fakt, że dziś odbywa się Kongres Lewicy. Ale według nas, miejsce lewicy jest tam, gdzie toczy się walka, tak jak tu, a nie na Stadionie Narodowym za 2 mld zł. Nie chcemy lewicy Leszka Millera – mówi.

Według niego, w akcji uczestniczy kilka środowisk, m.in.: lokatorskie, feministyczne i antywojenne.

W jednym z okien wisi informacja o darmowych obiadach. Z kolei na stronie internetowej nawlasnychzasadach.wordpress.com można znaleźć całodniowy program imprezy, a w nim m.in. wystawę "Powstanie z gruzów", pokaz filmu "Specjalne Strefy Wyzysku" oraz kilka paneli dyskusyjnych.

Winckiewicz zapowiada także, że uczestnicy akcji wieczorem opuszczą lokal. – Niedługo będzie kolejny. Będzie też więcej osób, które będą decydować się na podobne działania – przekonuje jednocześnie.

Walka o Prasowy

Sposób działania do złudzenia przypomina przejęcie baru mlecznego Prasowy przy ul. Marszałkowskiej. Pod koniec 2011 roku do lokalu wtargnęła grupa młodzieży, krytyczna wobec polityki lokalowej burmistrza Śródmieścia. Przywieźli produkty, naczynia i sprzęt AGD, niezbędny do gotowania. Przez jeden wieczór za dowolną kwotę można było kupić posiłek. Żądali ponownego otwarcia baru. Potem doprecyzowali postulaty. Zaczęli się domagać konkursu profilowanego i zachowania dotychczasowego charakteru miejsca. Dzielnica była początkowo sceptyczna, później zmieniła jednak zdanie.

- Rzeczywiście, można porównywać te dwie akcje, ale tylko jeżeli chodzi o taktykę działania, nie osobowo. My z barem mlecznym nie mieliśmy nic wspólnego - dodaje.

Policja na miejscu, ratusz milczy

Policja informowała po południu, że nie ma zgłoszenie o nielegalnym zajęciu lokalu. Wieczorem funkcjonariusze pojawili się jednak na miejscu. - Jest sporo grupa policjantów, którzy spisują osoby przebywające na terenie ogródka przy lokalu - relacjonuje Łukasz Gonciarski, reporter TVN24.

Nie wiadomo co w tej sprawie ma do powiedzenia ratusz. Rzecznik nie odbierał od nas telefonu.

Przejęli lokal po Nowym Wspaniałym Świecie Przemysław Gosławski /tvn24
Przejęli lokal po Nowym Wspaniałym ŚwieciePrzemysław Gosławski /tvn24

par

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24