Radny chce upamiętnienia bitwy ze Szwedami. "Mamy już wstępny plan"

Pomnik na Wale Miedzeszyńskim
Źródło: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
W przyszłym roku przypada 360. rocznica bitwy pod Warszawą, stoczonej w 1656 roku między wojskami polskimi a szwedzkimi na prawym brzegu Wisły. Jeden z praskich radnych zaapelował do burmistrza dzielnicy o godne upamiętnienie tego historycznego wydarzenia. Władze dzielnicy zapewniają, że pamiętają i przedstawiają wstępne plany.

Z wnioskiem zwrócił się do radny Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Lasocki.

– Zgłosili się z tym do mnie mieszkańcy. W przyszłym rok przypada 360 rocznica bitwy pod Warszawą w czasie potopu szwedzkiego. Walki toczyły się wówczas m.in.: na terenie Pragi Południe. Warto pamiętać o tej rocznicy - twierdzi Lasocki. - Po bitwie poległych chowano m.in. na Wale Miedzeszyńskim, co z kolei upamiętniono trochę zapomnianym pomniczkiem na granicy Gocławia i Saskiej Kępy, przy Wale - i w przyszłym roku będzie też 100. rocznica jego odsłonięcia – dodaje.Lasocki nie wskazuje w jaki sposób dzielnica miałaby przypomnieć mieszkańcom o rocznicy bitwy. – W tej sprawie daje władzom „wolną rękę”, niech się tym zajmie burmistrz i wydział kultury. Wydaje mi się, że w budżecie drugiej co do wielkości dzielnicy w Warszawie powinny się znaleźć na to środki – twierdzi radny PiS.

"Pamiętamy"

Urzędnicy zapewniają, że nie zapominają o takich wydarzeniach.

- Ostatnio, 28 lipca tego przedstawiciele urzędu dzielnicy wraz z mieszkańcami Gocławia złożyli pod pomnikiem Poległych w Bitwie ze Szwedami wieniec i zapalili znicze. W 2016 roku będziemy obchodzili kilka ważnych rocznic. Między innymi 100-lecie przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy, 185. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską, 360. rocznicę bitwy ze Szwedami i 1050. rocznicę Chrztu Polski. W celu upamiętnienia tych rocznic oraz przybliżenia historii Pragi-Południe mieszkańcom, przygotowujemy min. realizacje dwóch projektów edukacyjno-artystycznych - zapowiada w mailu do redakcji Jerzy Gierszewski, rzecznik prasowy dzielnicy.Chodzi o aplikację na telefony, która umożliwi wirtualny spacer po dzielnicy ze szczególnym uwzględnieniem historycznych miejsc, w tym również tych związanych z bitwą ze Szwedami. Z kolei drugi projekt będzie można zobaczyć już w rzeczywistej przestrzeni dzielnicy.

- To ścieżka edukacyjna. W poszczególnych, historycznych miejscach zostaną rozmieszczone tablice z opisem wydarzeń w danym miejscu. Aktualnie przygotowywana jest koncepcja artystyczna tych tablic - tłumaczy Gierszewski.Jak dodaje, dzielnica planuje przyszłorocznej rocznicy walki ze Szwedami nadać odświętnego charakteru. - Ponadto w dniach 18 – 20. 07 2008 roku na Błoniach Kamionkowskich odbyła się inscenizacja bitwy ze Szwedami. Powstał z tego film, którego projekcja odbędzie się 28 lipca 2016 roku w CPK i będzie połączona z wystawą publikacji na temat wojen polsko-szwedzkich. Zarząd Dzielnicy zamierza także przenieść pomnik znajdujący się obecnie przy Wale Miedzeszyńskim w bardziej eksponowane miejsce - zaznacza Gierszewski.Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o nowej lokalizacji monumentu.

Wielka bitwa

Bitwę pod Warszawę stoczono w ostatnich dniach lipca 1656 roku. Wojska polskie przegrały z połączonymi siłami szwedzkimi i brandenburskimi, co zakończyło się okupacją stolicy. To wówczas z Warszawy wywieziono wiele kosztowności.Była to największa bitwa w dziejach wojen polsko-szwedzkich, w czasie tzw. potopu szwedzkiego. Walki toczono na obszarze pomiędzy współczesnym Kamionkiem, Saską Kępą i Gocławiem, ale także w okolicach Żerania, Tarchomina i Wawrzyszewa. W miejscu pochówku poległych w czasie walk, przy Wale Miedzeszyński, znajduje się niewielki monument w formie krzyża – Pomnik Poległych w Bitwie ze Szwedami. Tablica upamiętniająca poległych znajduje się także na fasadzie Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Grochowskiej.

Pomnik poległych w bitwie ze Szwedami

jb/jk

Czytaj także: