Prezydent otworzył nowy budynek ASP

Prezydent na inauguracji ASP
Prezydent na inauguracji ASP
TVN24
Prezydent na inauguracji ASPTVN24

Podczas uroczystości przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił rolę uczelni w dwóch ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura rozwijała się i była elementem wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu.

Rektor ASP prof. Adam Myjak przypomniał, że w środę otwiera 110 rok nauki na warszawskiej ASP, ale pierwszy raz w ceremonii uczestniczy prezydent RP. Zdaniem Myjaka otwarcie kompleksu zabudowań przy Wybrzeżu Kościuszkowskim otwiera też nowy etap w życiu uczelni - wydziały Rzeźby, Sztuki Mediów i Scenografii, Zarządzania Kulturą Wizualną, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji znajdą w nowym budynku stosowne do swoich potrzeb przestrzenie.

Z kolei prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że choć formy mecenatu sztuki zmieniały się na przestrzeni dziejów i zapewne nadal będą się zmieniać, to istota mecenatu - zarówno prywatnego, jak państwowego - "wynika z realizacji aspiracji naturalnych i ważnych z punktu widzenia nie tylko środowiska twórczego, ale z punktu widzenia tożsamości narodowej, punktu widzenia ambicji narodowych i europejskich".

Zdaniem Komorowskiego otwarty budynek uczelni, którego budowa została dofinansowana z funduszy europejskich, jest symbolem zmian zachodzących w dziedzinie mecenatu. Nowy gmach sąsiaduje z budynkiem wzniesionym na początku XX wieku ze środków prywatnych małżeństwa Kierbedziów.

Prezydent wręczył na ręce rektora Myjaka prezent - dwa rysunki nieznanych autorów ze zbiorów rodziny Kraszewskich, przedstawiające środowisko warszawskiej Szkoły Rysunków z 1875 roku.

Kilkadziesiąt inwestycji w 8 lat

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła, że "nigdy w tysiącletnich dziejach Polski, w ciągu tak krótkiego czasu nie zrobiono tak wiele dla kultury jak w ciągu ostatnich 7-8 lat".

- Dzięki środkom europejskim i norweskim udało się w Polsce zrealizować kilkadziesiąt inwestycji w sferze kultury, poważnych inwestycji, zbudować nowe sale koncertowe, muzea, teatry, wyremontować wiele obiektów i instytucji kultury, nie wspominając o pracach przeprowadzonych przy konserwacji i restauracji zabytków. Część tych środków trafiła do instytucji zajmujących się edukacją artystyczną. W samym szkolnictwie wyższym artystycznym podjęliśmy w ciągu ostatnich lat i zrealizowaliśmy, lub jesteśmy pod koniec ich realizacji, 12 dużych inwestycji - mówiła.

Jak dodała, inwestycje te stają się podwaliną dla rozwoju kulturalnego następnego pokolenia Polaków, który będzie zjawiskiem zachodzącym przez następne dziesięciolecia.

- To jest inwestycja w przyszłość. Zrobiliśmy ogromny, epokowy skok kulturowy, którego skutki odczujemy nie tylko my, ale i nasze dzieci i wnuki. Kultura to nie jest rozrywka. Kultura to elementarna część istoty edukacji społecznej i funkcjonowania każdego człowieka, decydująca o tym, czy jest jednostką rozwijającą się, kreatywną, mądrą - mówiła minister kultury.

Odznaczenia dla wykładowców

Podczas środowej uroczystości prezydent Komorowski wręczył też odznaczenia za zasługi dla kultury narodowej zasłużonym pedagogom warszawskiej uczelni. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali były rektor ASP Ksawery Piwocki i dziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną tej uczelni Wojciech Włodarczyk, a Złotym Krzyżem Zasługi - prof. Jerzy Porębski, były dziekan na Wydziale Wzornictwa.

Znajdujący się na warszawskim Powiślu zabytkowy gmach ASP doczekał się gruntownej renowacji oraz rozbudowy o nowy budynek. Gmach, według projektu Alfonsa Graviera, wzniesiono w latach 1911–1914 dzięki fundacji rodziny Kierbedziów. Po wojnie budynek przebudowano – fasadę pozbawiono wykuszy i okien z drobnymi podziałami, dodano także jedną kondygnację. Projekt renowacji przewidywał przywrócenie historycznej fasady od strony dziedzińca oraz nadbudowę o jedno piętro, którego kształt nawiązuje do historycznego dachu szkoły. Ogólny remont obejmował wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz fasady zewnętrznej.

Nowy budynek łączy się z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, oraz poprzez hall na niskim parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec, który - rozszerzając się w stronę ulicy - pozwala wyeksponować północną fasadę zabytkowego gmachu. Na dziedzińcu odbywać się mają m.in. wystawy prac studentów ASP.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 r. 26 czerwca 2012 r. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamentach nowego budynku umieszczono kapsułę czasu zawierającą podpisany akt erekcyjny. Łączna wartość inwestycji to 54,6 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego - 34,1 mln zł.

PAP/bf

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP